Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIK NEZLESI ANNE ADAYLARINI RAHAT BIRAKMIYOR

Hamilelerin pekçogunda alerji veya bilinen nezle, grip gibi rahatsizliklar olmadigi halde burun tikanikligi görülüyor. Gece burun tikanmalariyla birlikte nefes alamama hissi, öksürük krizleri ve burun akintisi ile kendini gösteren bu durum, anne adaylarina büyük sikintilar yasatiyor. Memorial Etiler Tip Merkezi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Atilla Sengör, hamilelik nezlesi ve tedavisi hakkinda bilgi verdi.

“Hamilelik nezlesi”, “hamile nezlesi” veya “hamilelik riniti” adi verilen bu durum, genellikle hamileligin son 1,5-2 ayinda ortaya çikar ve baslangicindan iki hafta kadar sonra belirtiler tamamen ortadan kaybolur. Ancak bazi durumlarda tüm gebelik dönemi boyunca da burun tikanikligi olabilir ve hatta dogum sonrasi bir süre devam edebilir.

Öksürük nöbetleri ve uykusuzluk ile seyredebilir

Hamile nezlesinde burun tikanikligi ile birlikte genellikle burun akintisi da olur. Burun tikanikligi nedeniyle gece agiz solunumu yapildigindan bogazda kuruluk olusur. Ayrica beraberinde; gece nefes alinamiyormus hissi, öksürük ve uykusuzluk görülebilir. Mukoza sismesi ve sonuçta sinüs bosluklarinin havalanmasinda azalmaya bagli olarak bas agrisi da gelisebilir.

Annelik hormonlari tetikliyor

Hamilelik döneminde artis gösteren ve bir annelik hormonu olan östrojen, burun içerisini döseyen dokularin sismesine katkida bulunur ve burunda salgi artisini da tetikler. Bunun disinda annelik döneminde vücuttaki kan dolasiminin hacminin artmasi da kan damarlarinin genislemesine ve burun mukozasinin sismesine neden olur. Bu olayda diger annelik hormonlarinin da rolü olabilir. Bunlarin sonucunda gelisen burun tikanikligi hamilelik nezlesinin temelini olusturur.

Hamilelik nezlesi sinüzitle veya diger hastaliklarla karistiriliyor

Sinüzit veya gripte burun tikanikligi disinda iltihabi burun akintisi, halsizlik, ates, bas agrisi, bogaz agrisi gibi belirtiler birlikte görülür. Alerjik nezlenin belirtileri arasinda ise gözler, burun ve bogazda kasintilar ve hapsirmalar bulunur. Hastanin daha önceden sikayetlerine neden olan toz veya polen gibi alerjenlere hassasiyeti hamilelikte artabilir.

Burun tikanikligi yasayan hamileler için önemli öneriler

• Hamile nezlesi özellikle yatar pozisyonda rahatsizlik vericidir. Bu nedenle basin yükseltilmesi burundaki dolgunlugu (konjesyonu) azaltabilir.

• Bol sivi alimi bogaz belirtilerinin rahatlamasini saglar; bogaz-burun salgilarinin yogunlasmasini-kurumasini önler.

• Sicak banyo ve buhar solunmasi burun tikanikligini rahatlatabilir.

• Yürüyüs ve bazi hafif egzersizler iyi gelir.

• Tuzlu su spreyleri ile burun yikama sivilarinin tekrarlanan kullanimlari, burun mukozasini büzüstürebildiklerinden ve burnun mekanik olarak temizlenmesine yardimci olduklarindan, oldukça faydalidirlar.

• Burun kanadini genisleten bantlar, buruna hava girisini artirdiklarindan yararli olabilirler.

• Nemlendirme cihazlari da kullanilabilir; ancak bunlarin mikrop barindirabilen sivi haznelerinin ve filtrelerinin temizligine gereken özen gösterilmelidir.

• Sigara dumani, tozlu ortamlar, hava kirliligi ve ani isi degisimleri burun isleyisini olumsuz etkilediklerinden, tikanikligin artmasina neden olurlar. Bu tip ortamlardan uzak durulmali ve engelleyici önlemler alinmalidir.

Mutlaka bir uzmana basvurun

Hamileligin ilk üç aylik dönemi bebegin olusum evresi oldugundan bu dönemde burun yikama solüsyonlari disinda herhangi bir ilaç kullanilmasi tercih edilmez. Bu dönemden sonra, alinan önlemlere karsin burun tikanikliginin devam ettigi ve sikinti veren durumlarda, burun açici veya ödem giderici spreyler doktor kontrolünde sinirli olarak uygulanabilir. Zorunlu kalindiginda bazi akinti kesici ve antialerjik ilaçlar kadin dogum uzmaninin da görüsü alinarak uygulanabilir. Bazi burun-sinüs yikama solüsyonlarinin tekrarlayan uygulamalari, hamilelik nezlesinin yönetiminde oldukça etkili ve güvenlidir.

Ancak her seye ragmen burun tikanikligi devam ediyorsa ve geçmiyorsa, belirtilerin nedeninin baska hastaliklar olabilecegi akla gelmelidir. Kemik egriligi veya burun egriligi olarak bilinen septum deviasyonu disinda, konka sismesi ve sinüs hastaliklari da anatomik daralmalara neden olarak burun tikanikligi yapabilirler. Bu sorunlarin varligina hamilelik nezlesi de eklendiginde durum daha fazla rahatsiz edici olabilir. Hamilelik sonrasi dönemde bu sorunlarin tedavisine gidilmesi gerekebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası