Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEYIN DOSTU BESINLER ILE ALZHEIMERI GECIKTIRIN

Memorial Sisli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, beyin sagligini korumak için saglikli beslenmeye büyük önem verilmesi gerektigini belirtti ve beyin dostu besinler hakkinda bilgi verdi.

Çocukta beyin gelisimi genetik yapi ve çocugun aldigi uyarilar ve yasadigi deneyimlerin ortak etkisi ile olusur. Beyin yeni doganda eriskin beyninin %25’i, 3 yasinda % 80’i, 5 yasinda ise % 90’i büyüklügündedir. Beynin gelisiminin büyük bölümü 5 yasina gelmeden önce tamamlanir Beyin, sinir hücreleri ve bunlar arasinda baglantilardan olusur. Beyinde dogusta 100 milyar sinir hücresi vardir ve bunlarin arasindaki baglantilar zamanla gelisir.

Beslenme ve beyin gelisimi dogru orantili

Beslenme yetersizligi çocugun gelisme sürecini etkileyen oldukça önemli bir durumdur. Hayatin ilk yillarinda görülen beslenme yetersizligi, fiziksel ve ruhsal gelisimi etkiler. Beslenme yetersizligi, çocugun beyin gelisimini etkilemekte ve beyin hacim olarak küçülmektedir. Beslenme zamaninda düzeltilmez ise kalici beyin etkilenmeleri ortaya çikabilir.

Çocugun gelisiminin yanisira; yaslanma ve yasliligin beraberinde getirdigi hastaliklar da önemli bir sorundur. Beslenme burada da önem kazanmaktadir.

Beyin sagliginin kare asi: Kizilcik, yaban mersini, yesillik ve balik

Kalp için saglikli olanin, beyin içinde iyi olmasi genellikle kabul gören bir yargidir. Beslenme ve nöroloji uzmanlari, saglikli gidalar hakkinda degerlendirmeler yapmaktadirlar. Beyin üzerine en faydali gidalar belirlenmis ve su sekilde siralanmistir:

• Beyin için en saglikli gida kizilciktir. Hayvanlar üzerinde yapilan çalismalar, sinir koruyucu etkisini göstermistir ve yasla birlikte artan koordinasyon ve hafiza kayiplarina karsi da etkili bulunmustur. Beyin hücrelerini, normal olarak zamanla ortaya çikan serbest radikallerin hasarindan korurlar. Bu nedenle zihinsel ve motor fonksiyonlari korurlar.

• Daha sonra yaban mersini gelir. Yabani yaban mersini antioksidanlarla doludur. Bunlar da serbest radikallere karsi savasirlar. Yapilan çalismalar, yaban mersininden zengin diyetin, hafiza ve motor becerileri düzelttigini ve yaslanmayla ilgili olan denge ve koordinasyondaki kötülesmeyi durdugunu göstermistir.

• Yaprakli yesillikler daha sonra gelir. Kivircik lahana ve pazi gibi sebzeler homosisteini parçalar. Bunlarin yüksek seviyede olmasi Alzheimer hastaligindaki zihinsel yavaslama ile ilgilidir.

• Yag asitli baliklar ise dördüncüdür. Alabalik, sardunya ve ringa gibi baliklar, omega-3 yag asitlerinden zengindir. Arastirmalar, bu baliklari haftada en az bir kez yiyen insanlarda Alzheimer hastaliginin daha az görüldügünü göstermistir.

• Ispanak siralamada besinci siradadir. Ispanak merkezi sinir sistemindeki yasla ilgili problemleri azaltmaktadir.

Beslenme yetersizligi, yani bazi besinlerden mahrum kalma, sinir sisteminde bazi hastaliklara neden olurlar. Bu durumlar, alkolik kisilerde, açlik-kitlik gibi durumlarda, asiri güç harcanan aktivitelerde, esir kamplarinda, bagirsaklardan gida emilimini azaltan tibbi veya cerrahi hastaliklar olarak siralanabilir. Anoreksia nervosa gibi psikiyatrik hastaliklar da ortaya çikabilir. Genel bir kural olarak, beslenme yetersizlikleri, sinir sistemini simetrik bir dagilim ile etkiler.

• A vitamini yetersizligi: Görme ile ilgili problemler olur. Gece körlügü, A vitamini yetmezliginin erken bulgusudur.

• B1 vitamini yetmezligi: Daha çok alkoliklerde ortaya çikar. Kol ve bacaklarda güç kaybi ve hissizlik ile beliren polinöropati tablosu ( kol ve bacak sinirlerinin hastaligi) olusabilir. Mental degisiklikler, göz sinirlerinin felci, dengesizlik ile seyreden Wernicke ensefalopatisi (beynin vitamin yoksunlugu nedeni ile olusan bir rahatsizligi) gelisebilir. Ayrica bu vitamin yetersizliginde beyincik hasarlarina da rastlanabilir.

• B6 vitamini yetmezligi: Burada da yine kol ve bacaklarda güç kaybi ve hissizlik ile seyreden polinöropatiler görülebilir. Ayrica tüberküloz tedavisinde kullanilan INH adli ilacin yaptigi polinöropati, B6 vitamini verilerek engellenebilir.

• B12 vitamini eksikligi: Omurilikte hasarlara neden olur. Ayrica polinöropati tablosu da gelisebilir.

• Vitamin D yetmezligi: Kaslarda yorgunluk, güçsüzlük ve erimeler yapabilir.

• Vitamin E yetmezligi: Omurilik ve beyincikte hasar ve polinöropati yapabilir.

Bu örnekleri artirmak mümkündür. Saglikli olmanin önemli ögelerinden biri de saglikli beslenmedir. Konuya bu açidan bakilmali ve gereken önem verilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası