Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sikintidan yemek yemeyin!

Prof. Dr. Ronette Kolotkin obezite konusunda uyariyor:

GlaxoSmithKline’in katkilariyla düzenlen Obezite ve Yasam Kalitesi toplantisina katilan Prof. Dr. Ronette Kolotkin, duragan yasam tarzi ve düzensiz beslenmenin obeziteye davetiye çikardigini, duygusal sebeplerin de daha fazla yemek yemeye yol açtigini söylüyor ve uyariyor: Sikintidan yemek yeme aliskanligindan vazgeçin.

Obez bir aileden gelen ve kendisi de obezite tedavisi gören Prof. Dr. Ronette Kolotkin, obezitede yasam kalitesi çalismalari alaninda uzmanlasmis bir klinik psikolog, arastirmaci ve danisman olarak görev yapiyor.

Istanbul’a geldiginde sokakta spor yapan insandan çok, dondurma yiyen ya da bir seyler atistiran kisiler gördügünü söyleyen Kolotkin, bati ülkelerinin çogunun obezite tehlikesi altinda oldugunu söylüyor. Obeziteye yol açan faktörler arasinda genetik, çevresel ve ruhsal etkilerin ön plana çiktigini belirten Kolotkin, obezitenin bir kültür hastaligi oldugunu da vurguluyor. “Eskiden yürürdük, alisveris çantalarimizi tasirdik. Simdi duragan bir hayat sürüyoruz. Besinlere çok kolay ulasabiliyoruz, hatta bir telefonla kapimiza kadar geliyor. En büyük yanlis ise, evde yapilmis yemegi yemiyoruz, fast food ile geçistiriyoruz” diye konusan Prof. Dr. Kolotkin, duygusal sebeplerin de kisiyi obeziteye ittigini söylüyor: “Yalnizsan, korkmussan, yorgunsan, üzgünsen yemek yemek gibi bir aliskanlik ediniyorsun, bundan kaçinmamiz gerekiyor.”

Obezite cinsel isteksizlige sebep olur

Prof. Dr. Kolotkin Türkiye'deki istatistiklere baktiginda kadinlarin obez, erkeklerin ise asiri kilolu oldugunu söylüyor ve “Obezite kisinin yasam kalitesini çok fazla düsüren bir rahatsizlik. Bu durum ayni zamanda ciddi duygusal yaralara da sebep oluyor. Obez kisi, kendini temizleme konusunda sorun yasiyor. Karsi cinsle tanismak problemli oluyor çünkü özsaygilari düsüyor, kendilerini çekici hissetmiyorlar. Evli obezler ise esleri onlari begenmeyecek endisesi ile mutsuz oluyor. Tüm bunlar da cinsel isteksizlige yol açiyor” diyor.

Obezite hastalarinin sosyal açidan da büyük zorluklar yasadigina dikkat çeken Prof. Dr. Kolotkin, obezlerin bir ortama girdiklerinde en iri insan olmak istemedikleri için davetleri reddetmek zorunda kaldiklarini da belirtiyor. Arkadaslari ile birlikteyken onlarla ayni fiziksel yeterliligi gösteremeyen obezlerin, asiri yorgunlukla savasmak zorunda kaldiklarini sözlerine ekliyor.

Obeziteden korunmak için fiziksel aktivitelerin arttirilmasi ve saglikli beslenme aliskanligi edinilmesi gerektigini söyleyen Kolotkin, “Bunun disinda iyi rol modeller olusturmali,güçlü, fit, saglikli, zamaninda yemek yiyen kisileri rol model olarak almaliyiz” diye konusuyor. Obezite tedavisinin hekim kontrolünde olmasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Kolotkin, günümüzde popüler olan, bitkisel olduklari söylenen zayiflama ilaçlarinin vaad ettikleri mucize zayiflamanin gerçek olmadigini belirtiyor. Formülünde orlistat bulunan destek tedavilerin saglikli beslenme ve egzersizle obezite tedavisinde kullanilabileceginin altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası