Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAKIN ILISKINIZ ‘ARADA KALMIS’ OLMASIN!

Yillardir süren hatta nikah masasina bile oturacaginiz iliskinizi zorlaya zorlaya mi sürdürüyorsunuz? Bir türlü kopamiyorsunuz ama yine de dogru insanin o oldugundan emin degil misiniz? Baskalarinin yaninda çok yakin olup bas basa kaldiginizda aranizda uçurumlar mi oluyor? O halde siz ‘arada kalmis’ bir iliski yasiyor olabilirsiniz!

Zorlaya zorlaya götürmeye çalistiginiz, pek de hayallerinizi karsilamayan, birçok problem yasadiginiz ama israrla sürdügünüz bir iliskiniz mi var? Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir; ‘‘taslarin bir türlü yerine oturmayacagi’ düsüncesinin sezildigi duygusal iliskileri farkli yönleriyle degerlendirdi:

Belli bir süredir devam eden duygusal iliskilerde kisinin kendisine ‘bu iliskiden emin miyim?’ sorusunu siklikla sormasi, ‘arada kalmis’ bir iliski içinde oldugunu gösterebilir. ‘Arada kalmis’ bir iliski; kisa süre önce baslamis ya da uzun yillardir devam eden veya evlilik planlarinin yapildigi, hatta evlilik asamasindaki bir iliski olabilir. Sürekli çatisma yasamak bir kenara, görünürde keyifli zaman geçirilen, kisilerin birbirlerini ‘az çok uygun’ buldugu iliskilerde bile alttan alta ‘emin olamama, tedirginlik, sikinti’ yasaniyorsa, arada kalmis bir iliskiden söz edilebilir. Arada kalmis iliskilerin genel özelliklerini söyle siralayabiliriz:

TUTARSIZLIK: Arada kalmis iliskilerdeki duygu, düsünce ve davranislarda ahenksizlik ve tutarsizlik vardir. Iliskiden emin olmanin verecegi huzur ve derin mutluluk hissi yerine; yüzeysel ve zorlama yasanan keyifli anlar ve ani çöküsler, düsünsel-duygusal paylasimin yetersizliginden olusan ‘sikilma’ gibi duygu-durumlar yasanir. Iliski spontan bir sekilde akmiyordur; tartismalarla veya sürekli faaliyetler (geziler vs) planlayarak, iliskiyi siz (biriniz veya ikiniz birden) sürüklüyorsunuzdur.

‘ZORLAMA’ ROMANTIZM: Arada kalmis iliskilerde (bir taraf veya her iki taraf için), bir iliskide beklenebilecek temel jestler yapilirken zorlanilir, ‘unutarak’ yapilmaz veya sanki bir görevmis hissi vererek rutine baglanir. Özen göstermiyorsa durumu normallestirmeye çalisirsiniz (örnegin; “el ele tutusmayi sevmemesi normal” veya “her hafta sonu bulusmaya bence de gerek yok” gibi…). Rutine baglanan jestler ise sikinti verir. Her iki durumda da, aslinda islerin yolunda gitmedigini hissedersiniz.

BASKASINA YAKISTIRMAK: Yanlis bir yapbozun parçalarini zorla birbirine eklemeye çalismak gibi, arada kalmis bir iliskideki kisiler de (biri veya ikisi; kendini ona veya onu kendine) birbirlerine tam olarak yakismadiklarini hissederler. ‘Birini kendine yakistirmak’, o kisinin yüz-vücut ifadesinden, deger yargilarindan, davranislarindan ve bunlarla olusan duygulardan etkilenebilir. O kisiyi begenseniz bile, sanki olmasi gereken yer, sizin yaniniz degildir.

GELECEK HAYALLERI: O kisinin annelik/babalik için yetersiz oldugunu düsünmeyebilirsiniz de, kendi çocugunuzun anne/babasi olarak içinize sindiremezsiniz. Onu, yasliliginizda birlikte yasayacaginiz, birbirinize bakmak zorunda kalabileceginiz zamanlarin hayaline bir türlü oturtamazsiniz; sabir, emek ve güçlü sevgi gerektiren fedakârliklara yeterince motive olamayacagini düsünürsünüz.

ÇEVRE VE ILISKILER: Arada kalmis iliskilerde, birbirinizin arkadaslariyla görüsmeye (biriniz veya ikiniz birden) gönülsüz olursunuz. Baskalarinin yaninda abartili bir ilgi sergileyip yalnizken soguk olmak veya baskalarinin yaninda sanki hiç birliktelik yasanmiyormus hissi verecek kadar kopuk olmak...gibi. Bunlar, o iliskiye ait olma hissinin yapay bir sekilde zorlanmasindan, baskalarinin yaninda maskelenemeyecek kadar yetersiz (saygi, sevgi, tutku) duygularin olmasindan kaynaklanabilir.

ARADA KALMIS ILISKIYE NEDEN ISRARLA DEVAM EDILIR?

1- ‘Uygunluk’ kriteri: ‘Birbirimize ailevi-mesleki-egitim yönlerinden o kadar uyuyorduk ki…’ diye düsünen bir kisi (veya çift), iliskinin ayrintilarinda gizlenen ve iliskiyi ‘arada birakan’ özellikleri azimsayabilir. Karsilikli uygunluk düzeyinin fazla olmasina ragmen taslar bir türlü yerine oturmuyorsa, aslinda önemli olan ancak önemsizlestirmeye çalisilan ayrintilar, alttan alta o iliskinin temellerini çürütebilir. Bu ayrintilar, çift arasinda açiklikla ele alinmalidir.

2- ‘O benim kismetim’ kodlamasi: Kisiler kendi beklentilerini, duygularini, deger yargilarini azimsayip, ‘sihirli bir zaman diliminde’ karsilarina çikan kisinin ‘o kisi’ oldugu düsüncesine saplanirlarsa, arada kalmis bir iliskiyi sürdürmekte israr edebilirler. O iliskiyi duygusal yakinlik hissi/deger yargilarindaki uyusma vb. konularinda degerlendirmeden, sadece ‘tam da bekledigim zamanda karsima çikti, yasim ilerlemeden zaman kaybetmeyeyim’ düsüncesine dayanilirsa, iteklenen bir iliskide daha fazla zaman kaybedilir.

3- ‘Ben birakmam, o biraksin’ kodlamasi: Arada kalmis bir iliskide, begeni düzeyi daha az olan kisi, karsi tarafin ilgisine alisiyorsa ve bundan bir tür ego-tatmini yasiyorsa, iliskiyi akisina birakarak ‘ben birakmam, ne olursa zamani gelince olur’ diyebilir. Kadinlarda daha siklikla gözlenen, ‘kadin erkegi birakirsa gelecekte yalniz kalir ve bu yalnizlik onun suçu olur’ kültürel kodlamasidir; bu, arada kaldigi bilinen bir iliskinin israrla sürdürülmesine yol açabilir.

4- Duygusal olgunlasmanin yetersizligi: Duygularin yeterince olgunlasmadigi durumlarda, karsimizdaki kisinin bize nasil davrandigi, bizim ona hangi duygulari niye hissettigimiz gibi konulari derinlemesine irdelemeyiz. Onun görüntüsünü begenmis olabiliriniz ve hissettiginiz tutku duygusunu ‘ask’ olarak yorumlayarak, size olan duygu ve davranislarindaki kopukluklari görmezden gelmeye çalisabilirsiniz. ‘Sevgi/ask/begeni/deger yargilari’ konusunda duygusal olgunlasmamiz ilerledikçe ve kisisel senaryolarimizin farkina vardikça, duygusal iliskilerde bu tür 'takilmalar' yasama olasiligimiz azalir.

5- Kisisel senaryolar: Kisinin, yeterince motive olamadigi bir iliskiden çikamamasi ‘kendini feda et ama baskalarini asla üzme’ seklinde gelismis kisisel senaryosuyla iliskili olabilir. 'Kurtarici' rolünü, farkinda olmadan benimsemesi de, diger olasiliktir. Karsi tarafin ilgisinin yetersiz oldugunu hissetmesine karsin o iliskiyi israrla sürdüren bir baska kisi ise, ‘benim bir iliskide o kadar da mutlu olmama gerek yok’ gibi bir kisisel senaryoda takilmis olabilir. Bu kisinin duygusal iliskilerinde kendini tanimladigi rol ‘kurban’ olabilir. Erken yaslarda ciddi ayriliklar yasamis olanlar veya ebeveynleriyle bagimlilik iliskileri sürenler de, arada kalmis iliskilerden kopmakta zorlanabilirler.

NE YAPMALI?

Iliskinizin arada kalmis olup olmadigini anlamak, zamanla veya ani gelisen olaylarla duygularin netlesmesi ile gerçeklesebilir. Iliskinin bütününü ve iliskilerdeki benzer tutumlarinizi degerlendirmek için psikoterapiden faydalanabileceginiz gibi, ‘gerçekten onu mu istiyorum, bu iliskiyi sürdürmeyi bir ‘basari’ olarak kabul edip hirs haline mi getirdim, yoksa yalniz kalmaktan mi korkuyorum’ gibi sorulara cevap aramak ise yarayabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası