Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR SIZIN IÇIN HASTALIK MEVSIMI OLMASIN

Memorial Sisli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri, sonbaharda saglikli kalmak için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

Mevsim geçisleri insanlarin ruhsal davranislarini etkilemekle birlikte; çesitli hastaliklara yakalanma riskini de artirabilir.

Havalarin sogumasi, okullarin açilmasi ve toplu tasima araçlari gibi kapali mekanlarda geçirilen zamanin uzamasi gibi nedenler mikrobik enfeksiyonlarin, özellikle nezle grip gibi viral hastaliklarin bulasma ve görülme sikligini giderek artirabilir.

Insan vücudunun isi degisimlerine ve yeni kosullara uyum saglamasi için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyaci vardir. Bu da sadece yumusak mevsim geçisleriyle mümkündür. Ancak günümüzde küresel isinma nedeniyle bu durum gerçeklesememektedir. Havalarin aniden isinip sogumasi ile ortaya çikan kisa süreli isi degisimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlastirmaktadir. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayiflamasina neden olmaktadir. Hem kolay bulasmasi hem de vücudun hassaslasmasi özellikle sonbahar- kis döneminde görülen gribal salginlara yakalamayi da kolaylastirmaktadir. Bu durum kronik rahatsizliklari olan hastalarda daha sik görülmektedir.

Sonbaharda hastalanmamak için yasam düzeninizi degistirin

• Özellikle el temizligine özen gösterin. Ellerinizi kurallara uygun bir sekilde yikayin, burnumuza ve gözümüze temas ettirmemeye özen gösterin.

• Kapali mekanlardan, havalandirmasi iyi olmayan yerlerden mümkün oldugunca uzak durun.

• Mevsime uygun giyinmeye özen gösterin. Ne çok ince ne de çok kalin kiyafetler tercih edin.

• Ortam isisini normal zamanda 25, uyku sirasinda 22 derece tutmaya özen gösterin.

• Artan grip salginlarinda; hastalarla yakin temastan kaçinin, ayni ortamda kalmamaya dikkat edin.

• Her yil düzenli olarak Ekim- Kasim aylarinda grip asisi yaptirin. Seker, böbrek, akciger hastalari gibi bagisikligi zayiflamis kisiler doktor kontrolünde zatürre asisi da yapilmalidir.

• Özellikle ofislerde ve okullarda; kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi özel esyalari ortak kullanmamaya dikkat edin.

• Mendilleri tek kullanimlik olarak tüketin ve tekrar tekrar kullanmayin.

• Beslenme ve uyku düzenine özen gösterin. Dogru ve dengeli beslenin. Özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Ne çok sicak ne de çok soguk olmak kaydiyla sivi tüketiminizi artirin.

Sohbahar depresyonuna girmemek için enerjinizi artirin

Günes isinlarinin daha az oldugu kis aylari, depresif duygularin artmasina neden olur. Özellikle Iskandinav ülkeleri gibi kis aylarinin çok uzun geçtigi bölgelerde depresyon ve intihar oranlari yüksektir. Yaz mevsimi insanlarin rutin islerinin azaldigi, doganin tazelendigi, tatillerin yapildigi bir mevsimdir. Bu sirada gündüzler uzamis ve rutinden kurtulan insanlarin is sonrasi kendilerine ayirabildikleri zaman da artmistir. Yazin yasanan tüm bu canlanmaya karsin sonbahar ve kis döneminde tersine bir dönem yasanir. Gündüzler kisalmaya, havalar degismeye, günes yüzünü daha az göstermeye, dogadaki yesil yerini sariya birakmaya baslar. “Hazan” olarak da bilenen bu mevsim, egilimi olan kisilerde depresyonun ortaya çikmasina neden olabilir. Depresif duygu durumu, çökkünlük, kaygi ve endise genellikle kadinlarda daha sik görüldügünden, sonbahar depresyonu da kadinlardi daha çok etkilemektedir. Bu nedenle depresyona girmemek için enerjimizi artirmaniz çok önemlidir. Bunu düzenli egzersiz yaparak, saglikli beslenerek, düzenli uyuyarak, yakin çevrenize ve dostlariniza vakit ayirarak, isyerinde kisa molalar vererek, keyif alinan aktiviteleri planlayarak saglayabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası