Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri servisi yok!

Türkiye, Adli Psikiyatri’de koruma ve tedavi süreci için “Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Servisleri”ne ihtiyaç duyuyor.

Türkiye'deki ilk adlî psikiyatri egitim ve arastirma birimini bünyesinde bulunduran Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari Hastanesi’nden alinan bilgiye göre “Türkiye’de kanunu olmasina ragmen toplum açisindan tehlikeli olan hastalari barindiracak yüksek güvenlikli saglik kurumlari mevcut degil” denildi.

Konuyla ilgili BRSHH’tan (Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari Hastanesi) Uzm. Dr. Fatih Öncü’nün yaptigi açiklamada “19. yüzyildan bu yana çagdas hukukun geçerli oldugu ülkelerde suç isledigi sirada yaptigi eylemin anlam ve sonuçlarini ayirt etme gücünden yoksun olan ve davranislarini denetleme yetisi ortadan kalkan ve bir akil hastaligi olan kisiler yüksek güvenlikli saglik kurumlarinda koruma ve tedavi altina alinir. Bu kurumlar özellikle akil hastalarinin kaçmasini önleyecek fiziki, elektronik ve güvenlik donanimina (kamera, projektör, elektromanyetik kapilar vb.) sahip olmasi gerekir. Kurum içinde hastalarin birbirlerine ve görevlilere zarar vermesini önleyecek fizik, elektronik ve güvenlik donanimi ile iç ve dis güvenlik personeline ihtiyaç duyar” dedi.

Türkiye’de suç isleyen ya da suç islemeye egiliminde olan kisiler için Türk Ceza Kanunu’nun hükmü (57/1 maddesi) bulundugunu vurgulayan Öncü sunlari kaydetti: ’’Yasa 2005 yilinda yürürlüge girmis olmasina ragmen Türkiye’de akil hastalarinin, hastaliklari nedeniyle saldirganlik dürtülerini tedavi eden yüksek güvenlikli saglik kurumu mevcut degil” dedi.

Uzman Dr. Fatih Öncü“kendilerine ve baskalarina zarar verme riski tasiyan, toplum güvenligi açisindan tehlikeli olan suç islemis akil hastalarinin “Yüksek Güvenlikli Psikiyatri Servisleri”yle, tedavi, rehabilitasyonu, topluma yeniden kazandirilmasi ve medeni haklarin korunmasini saglayacak tibbi düzenlemelerin yapilacagi tedavi alanlarinin olusturulmasi gerekir.

Yüksek güvenlikli saglik kurumlari saglik yatirimlari kapsamina hizla alinmalidir. Biz Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari Hastanesi olarak bu konuda gerekli destegi vermeye haziriz’’ diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası