Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN OKUL ÇANTASINI SEÇERKEN DIKKAT EDIN…

Okula giden çocuklarda sirt çantasi, sirt agrisi için risk faktörü olusturmaktadir. Sirt çantasi, agirligi ve uygun olmayan pozisyonda tasinmasi sonucu bu agriya adeta davetiye çikarmaktadir. Bu yüzden okul öncesi her anne babanin, çocugunun boyuna ve agirligina uygun çanta seçimini yapmasi büyük önem tasimaktadir.Iste bu konuda Uzman Fizyoterapist Hürkan Akkuzu’nun altini çizdigi önemli noktalar...

Omurga hastaliklari gelismis toplumlarda en sik karsilasilan ve sakatliga yol açan problemlerden birisidir. Yapilan çesitli çalismalar sonrasinda okul çagi çocuklarinda bel agrisi görülme sikliginin % 70 oldugu görülmüstür. Bu oran oldukça yüksektir. Bilinen bir baska gerçek de genç yasta bel agrisi çekenlerde, daha ileri yaslarda da bel agrisi yasanma riskinin arttigidir. Iste bu nedenle okul çagindaki çocuklarin ve gençlerin, erken dönemlerden itibaren bel agrisindan korunmalari konusunda gerekli egitimlerin verilmesi ve ergonomik olarak dogru ekipmanlarin seçilmesi gerekmektedir.

Sirt çantalari uygun kullanilirsa okul çocuklari için okul kitap ve gereçleri tasimada en uygun , popüler ve pratik yoldur. Sirt çantalari yükün vücudun güçlü kaslari üzerinde dagitilmasi için dizayn edilmistir. Sirt çantalari uygun kullanilmaz ise çocuklarda çesitli kas , eklem ve sinir zedelenmelerine bagli olarak agri ve uyusmalar görülebilir .Sirt çantasi, okul çagi çocuklarinda en sik karsilasilan yüklenme nedenidir. Bu nedenle çocuklarin tasidiklari sirt çantalarinin agirliklarinin hesaplanmasi ve gereginden fazla yüklenmemeleri önem kazanmaktadir.

• Bel agrisi: Özellikle çantanin askilarinin uzun ve gevsek olusu durumunda vücudun agirlik merkezinin arkaya kaymasi sonucu bel kaslarinda asiri zorlanma ve agri meydana gelir, dikkate alinmazsa ileri yaslarda Hiperlordoza bagli bel agrilari olusur.

• Sirt agrisi: Çanta agir olacak olursa ve/veya tek tarafli omuz askisi kullanilacak olursa kas zorlanmalarina neden olur. Özellikle boyun hizli arttigi yaslarda tek el veya omuzla tasinan çantalar omurgada sag veya sola egilmeler (skolyoz ) gibi durus bozukluklarina neden olabilir.

• Omuz agrisi: Çantadaki omuz askilari genis ve yumusak olusu omuz üzerinde yükün esit dagilmasina yardimci olur , dar ve sert olan omuz askilari kasin belirli noktalara agirligin binmesi sonucu dolasim bozuklugu ve agriya neden olur.

• El ve Kollarda agri: Çantanin omuz askilarinin ince olusu ve çantanin agir olmasi durumunda sinirlere yapilan baski ile el ve kola giden sinirlerde zedelenme sonucu agri ve uyusmalar görülür.


• Boyun - bas agrisi: Agir çanta tasima ya da tek tarafli tasima durumunda boyun kaslarinda gerginlik , ensede agri ve gerilim bas agrisi yapabilir

• Bacaklarda agri: Özellikle agir ve uygunsuz biçimde sirt çantasi tasiyan ve basamak yada merdiven çikmalari durumunda bacaktaki kaslarda zorlanma ve agrilar görülebilir.

Ailelerin araliklarla çocuklarinin boyun , sirtinda agri olup-olmadigini sormalari gerekiyor ve eger agrinin yani sira elde uyusma, karincalanma varsa göz ardi etmeyip kesinlikle uzmana danismalidirlar.

Sirt çantasi ile iliskili zedelenmeleri önlemek için dikkat edilmesi gereken hususlar söyledir;

• Sirt çantasi hafif olmalidir.Sirt çantasi çocugun agiliginin %10- 15 ini geçmemelidir. Bu da ilkokul çocugu için 3-5 kg ve daha üstü ögrenimler maksimum 8kg’dir.

Eger okul nedeniyle çocugun tasidigi yük agir ise ögretmen veya okul yönetimi ile konusup hafifletmenin yollari aranmalidir.

• Sirt çantasinda agir olan esyalar çantanin sirta bakan tarafina, hafif olanlar ise sirttan uzak olan kisma , ufak ve hafif olanlar çantanin ceplerine yerlestirilebilir ,agirlik çantanin sag ve solunda esit dagitilmalidir.

• Her zaman askilari omuzlar üzerinde uygun biçimde oturtarak ayarlayiniz ve her defa yük ilave edildiginde tekrar aski ayarlarini kontrol ediniz ve yükün yeterince destek gördügünden emin olunuz .

• Çocugunuzu sirt çantasinin uygun kullanmasi için egitiniz. Uygunsuz kullaniminin boyun ve omurgaya verdigi zararlar hakkinda bilgilendiriniz.

• Sirt çantasi tasirken düzgün durmaya alismasi için çocugunuzu uyariniz.Ilaveten boyun ve sirt kaslarinin gelisip güçlenmesi için aktif olmalari veya egzersiz yapmalarini saglayiniz.

Sirt Çantasi aliminda ve kullaniminda dikkat edilmesi gereken hususlar:

1. Uygun Çanta seçme :

• Genis askili ve iyi omuz pedi olan sirt çantasi seçin.Ince olanlar omuzun belli noktasina asiri basi sonucu dolasim bozuklugu ve agriya neden olur.

• Çift askili sirt çantasi seçin , tek tarafli olanlar yükü esit dagitamazlar.

• Sirt pedi iyi olmalidir.Ince olanlarda çantadaki sert objeler yada kitap köse uçlari sirta batarak rahatsiz eder.

• Bel kayis baglanmasi agir yükün daha da esit dagitilmasini saglar.

• Çantanin kedisinin hafif olmasi gerekir.

• Üzerinde tekerlek olanlar Roler sirt çantasi özellikle çok agir tasiyan ögrenciler için merdiven çikarken daha rahat olabilir.

2. Uygun Çanta kullanimi :

• Çantalar her zaman çift tarafli kullanilmalidir.Tek omuza atilan çanta belirli kaslarda zorlanmalara neden olur.

• Çanta vücuda yaklasacak sekilde askilarini sikilastirin.Askilar çantayi 5 cm bel’in üstünde tutacak sekilde olmalidir.

• Sirt çantasi hafif olmali ve kesinlikle ögrencinin kilosunun % 20 sini asmamalidir.

• Sirt çantasinin tümünü kullanmayi aliskanlik haline getirin . Agir olanlari sirta yakin ve ortaya yerlestirin.

• Çanta her gün kontrol edilmeli ve ihtiyaç olmayan agirliklar atilmalidir.

• Sirt çantasi tasirken yerden bir sey aldiginizda dizlerinizi kirarak ve çömelerek alin , öne egilmekten kaçinin.

• Agir çanta tasimak zorunda olanlar ise sirt ve bel kaslari güçlendirici egzersizler yapmalarinda yarar vardir.

3. Ailenin yapacaklari :

• Çocugunuza her hangi bir agri veya rahatsizlik oldugunda mutlaka anlatmalari tavsiye edilmelidir . Bu agrilar kesinlikle göz ardi edilmemelidir.

• Okul ile aile iliskisi önemlidir Bu kadar yük tasimalarinin gerekip-gerekmedigi hakkinda bilgi ediniz

Uzman Fizyoterapist Hürkan AKKUZU
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası