Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKUL SIRALARINDAKI HASTALIKLARLA SAVASIN..

Sinsi seyirli bulasici hastaliklardan çocuklarinizi basit tedbirlerle korumak sizin elinizde… .

Okullarin açilmasi ve havalarin sogumasiyla birlikte okullardaki bulasici hastaliklarda kapiya dayandi. 1,5 milyon minik ögrencinin okul siralarina merhaba demesiyle en büyük tehlike de onlari bekliyor. Okullarda en sik görülen, çocuklarin birbirlerine bulastirdiklari Hepatit A (sarilik), grip, bagirsak solucanlari, uyuz ve kabakulak gibi hastaliklardan basit tedbirlerle korunmak elinizde. Özellikle ilkokula yeni baslayan çocuklara, açikta satilan gidalara karsi, beslenme saatinden ve tuvaletten sonra ellerin sabunla yikamasinin önemi mutlaka anlatilmalidir.

"Bulasici hastalik sinsi seyirlidir”

Çamlica Medicana Hastanesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr.Ali Sal, okullarin açilmasiyla birlikte bazi bulasici hastaliklarin sinsi seyirli oldugunu ve ögrencilerin birbirlerine çok fazla hastalik bulastirdigini söyledi. Dr. Sal, hergün 6-8 saat bir arada yasayan çocuklarda hastaliklarin görülme oraninin çok sik oldugunu ve bunlarin basinda da döküntülü hastaliklar, hepatit, menenjit, grip, bronsit ve parazit enfeksiyonlarinin geldigine ifade etti.

OKULLARIN AÇILMASIYLA HASTALIKLAR BASLAR..

Çamlica Medicana Hastanesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr.Ali Sal, okullarin açilmasiyla çocuklarin farkli hastaliklarla karsilasma tehlikesinin de baslamis olduguna dikkat çekerek, "Basarili bir egitim ve ögretim için çocuklarin saglikli olmasi sarttir. Okullarda Okullarin açilmasiyla çocuklarin farkli hastaliklarla karsilasma tehlikesi de baslamis olur. Bazi bulasici hastaliklar çok sinsi seyirlidir, çocugun kendisi hasta olmamasina ragmen tasidigi hastaligini diger ögrencilere geçirebilir. Okullarin açildigi dönemde havalarin serinlemeye baslamasiyla, çocuklarin okula ve mevsime adaptasyonu da güçlesir. Çocuklarin okulda kosup oynamalari sirasinda, terleme ve üsümeleri, siniflarin yeterince havalandirilmamasi, sinif içinde, tozlarin, mikroplarin çogalmasina yolaçabilir. Özellikle, astim, böbrek ve kalp hastaliklari, anemi, gibi kronik hastaligi olan çocuklar bu anlamda sikinti yasayabilir. Her gün 6-8 saat bir arada yasamak zorunda olan kalabalik ögrenci nüfusu, bulasici hastaligi olan bir çocugun hastaliginin, okuldaki diger ögrencilere kolayca geçmesine neden olabilir" diye konustu.

Dr. Ali Sal, okullarda en sik görülen bulasici hastaliklari ve bu hastaliklar karsisinda yapilmasi gerekenleri söyle anlatti:

Okullarda en sik rastlanan bulasici hastaliklar döküntülü hastaliklar, hepatitler menenjit, grip ,bronsit ve parazit enfeksiyonlaridir. Bu hastaliklarin bazilari asilarin uygun ve tam olarak uygulanmasi; bazilari da hijyen sartlarina dikkat edilmesi ile önlenebilir.

KIZAMIK, SUÇIÇEGI, KIZAMIKÇIK, KIZIL.

Okul çagi çocuklarinda görülen döküntülü hastaliklardan kabakulak, kizamik, suçiçegi, kizamikçik, asi ile önlenebilir. Kizil ise bogaz agrisi, ates, döküntü ile seyreden bir hastaliktir. Asisi yoktur ve antibiyotik tedavisi ile düzelir. Bogaz kültürleri ile tasiyici çocuklar saptanip tedavi edilebilir.

KABAKULAK

Çocukluk çagi hastaligi olan kabakulak da asilama ile önlenebilir. Bir veya her iki kulak arkasinda sislik ve ates ile kendini gösterir. Bu hastaliklari geçiren çocuklarin okula gönderilmemesi gerekir. Çünkü bu hastaliklar damlacik yolu ile bulasir.Sislikten 2 gün önce ve sislikten 4-5 gün sonra bulasicidir.

HEPATIT A'YA DIKKAT

Çocuklarda önemli olan bir diger hastalik hepatit A' dir(sarilik). Özellikle diski ile kirlenmis yiyeceklerle diski-agiz yoluyla bulasan A tipi hepatit ( sarilik ) okul çocuklarinda sik görülmektedir. Sariliktan korunmanin yolu asilama, gida ve el temizligi ile mümkündür. Çocuklara mutlaka hergün okula gitmeden, el temizliginin önemi anlatilmalidir. Özellikle ilkokula yeni baslayan çocuklarin beslenme tenefüsünün ve tuvaletin ardindan mutlaka ellerinin yikanmasi siki siki ögütlenmelidir.

MENENJIT SOLUNUM YOLUYLA BULASABILIR

Menenjit de solunum yoluyla bulasan bir hastaliktir. Bazen grip, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak baslayip daha sonra menenjit gelisebilir. Menenjit beyin zarinin iltihabina denir. Farkli mikroplarla meydana gelen tipleri vardir. Zamaninda ve uygun tedavi edilmezse kalici sakatliklara yol açabilmektedir.Komplikasyonlari çok agirdir

BAGIRSAK SOLUCANLARI

Çocuklarda, tuvalet ve el temizligine yeterince dikkat edilmedigi durumlarda bagirsak solucanlari (parazitler) da görülebilmektedir. Açikta uygun olmayan gidalarin satisi da bagirsak solucanlarinin ( parazit) bulasmasina neden olur. Bagirsak solucani olan çocuklarda burun kasintisi, agizdan yastiga su akmasi, makatta kasinti, zaman zaman karin agrisi, kilo alamama ,istahsizlik gibi belirtiler görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonra sabunla el yikanmasi, açikta satilan gidalarin yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yikanmasi önemlidir.

UYUZ VE BIT

Uyuz, bitlenme gibi hastaliklar da okul çocuklarinin karsilastigi önemli sorunlardandir. Bu hastaliklari önlemek için çocuklarin kisisel hijyen kosullarini yerine getirmelerinin saglanmasi, hastalarin saptanarak tedavi edilmeleri gerekir.

EN YAYGIN HASTALIK GRIP

Grip, solunum yoluyla bulasan öksürük, ates, halsizlik, nezle ile seyreden bir hastaliktir. Hasta çocuklarin okula gönderilmemesi, kapali alanlarin havalandirilmasi ile önlenebilir. Grip asisi ise 6 ayliktan itibaren doktor önerisiyle yapilabilir.

BU HASTALIKLARA KARSI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER:

1-Okula baslamadan önce çocuklar genel bir muayeneden geçirilmeli.

2- Her ögrencinin saglik dosyasi tutulmali ve mevcut hastaliklari, hastalik için yatkinlik yaratan özellikleri, yil içinde görülen saglik sorunlari ve aldiklari tedavilerin bu dosyaya islenmesi gerekir.

3-Okullarda belirli oraliklarla taramalar yapilmali.Bu özellikle görme, isitme, bulasici hastaliklar gibi saglik sorunlari için çok faydali olur.

4-Çocuklara dogru durus ve oturus, biçimleri ögretilmeli ve çocuklar kendi ilgi alanindaki sporlara yönlendirilmelidir.

BULASICI HASTALIK SIRASINDA NE YAPILMALI?

1-Bulasici hastalik tanisi konan çocuklar doktorun önerdigi süre kadar okula gönderilmemeli

2- Okul bu hastaliklardan haberdar edilmelidir.

3-Hastaya yakin olan çocuklar bu hastaliklar açisindan takip edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası