Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP HASTALARININ KALBINI KIRMAYIN!

Onlar depresyonda olabilir!

Sadece açik kalp ameliyatlari degil kalple ilgili geçirilen agir rahatsizliklardan sonra çok çesitli psikolojik tepkiler görülebilir. Kisinin kalp gibi son derece yasamsal bir organinin bir sekilde hastalanmasi ve her an bir sorunun gelisebilecegi düsüncesi dogal bir kaygidir. Acibadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Uzmani Doç. Dr. Cem Incesu, kalp ameliyati geçiren kisilere hastalara karsi hassas olunmasini, “Sen hastasin, yapamazsin” gibi negatif yorumlar içeren mesajlar verilmemesini önerdi.

Kalp ameliyatindan ya da geçirilen agir kalp rahatsizligindan sonra yasanan psikolojinin belirtileri var mi?

Elbette. Çesitli bedensel belirtileri vardir. Bu kisilerde karincalanma, çesitli duyumlar, gögüs bölgesindeki agrilar, çarpinti oldugu düsüncesi gibi psikolojik belirtiler görülebiliyor. Ileri vakalarda ise ‘panik atak’ dedigimiz psikolojik rahatsizlik geliyor. Kisinin ölüm korkusuyla bedensel belirtilerin görüldügü terleme, titreme, bas agrisi, bulanti, çarpinti gibi yakinmalarla giden ölüm ve panik korkusu yasanabiliyor.

Baska hangi psikolojik tepkiler görülür?

Gösterilen bir baska psikolojik reaksiyon, depresyondur. Depresyon, anksiyete ve panik ataklara eslik edebilir. Onlarla birlikte olabilir ya da ayri olabilir. Depresyon eklendiginde kisi yasamdan çekilir, içine kapanir, isteksizlik, moral bozuklugu, yasamdan zevk almama, yapilan her isin anlamsiz oldugunu düsünme, is performansinda düsüklük, dikkatin azalmasi, unutkanlik, halsizlik, motivasyonsuzluk, ümitsizlik, aglama, alinganlik, kuskuculuk gibi belirtilerin eslik ettigi depresif bir tablodur. Çok daha nadir olarak baska agir psikolojik tablolar da görülebilir.

Bu tür psikolojik rahatsizliklar görüldügünde hemen bir uzmana görünmek gerekir mi?

Kisiler bu sorunlarin kendi kendine geçecegine inanir fakat bu yanlis bir düsüncedir. Çünkü beyinde yani merkezi sinir sisteminde bir dizi degisiklikler olur. Nasil karacigerimizde sorun oldugunda kendimiz iyilestirmeye kalkmiyorsak, bu tür psikiyatrik rahatsizliklarda da beynin rahatsizlik içerisinde oldugunu anlamak gerekiyor. Bu nedenle mutlaka bu tür hastalarin uzmana basvurmalari gerekiyor.

Kalp ameliyati olmus bir hastanin yakinlari hastaya nasil davranmali?

Bu tür operasyon geçiren kisilerin yakinlarinin asla unutmamalari gereken nokta bu kisilerin psikolojik sorunlarinin gelisebilecegidir. Bu nedenle herkesin hazirlikli olmasi gerekir. Böyle bir durum gelistiginde mutlaka doktora basvurulmalidir. Hasta yakinlari ameliyat sonrasi dönemde bu tür psikolojik tepkileri azaltici, o kisiyi rahatlatici tavirlari alabilir. Gerçekten tam anlamiyla destekleyici bir tutum sergilemeleri gerekir. Bu destekleyici tutum kisinin is yasamindan tutun, özel yasamina çok genis bir perspektifte olmalidir. Destekleyici tutumun abartilmamasi da gerekiyor. Tutumu abarttiginiz zaman ve hasta muamelesi yapmaya basladiginiz zaman kiside var olan hastalik duygusu, ise yaramazlik, özgüvendeki azalma gibi duygular desteklenmeye baslamis olurlar. “Sen gerçekten hastasin, yapamazsin, aman dikkat” gibi mesajlar kisiye yarardan çok zarar getirir. Hassas bir dengenin olusturulmasi gerekiyor. Ne hasta muamelesi yapilmali ne de hiçbir sey yokmus gibi davranilmali.

Ne zaman psikolojik destek alinmali?

Depresyon, panik ataklar, somatik anksiyete denilen kisinin çok fazla kaygi ve endise içinde olmasi durumunda mutlaka destek alinmalidir. Eger kisilikle ilgili hafif belirtiler varsa bunlar idare edilebilir, zamana birakilabilir. Ama çok ciddi degisiklik varsa o zaman mutlaka psikiyatrik yardima ihtiyaç var demektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası