Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk Philips, 80. Yilinda Türk Halkinin “Saglik ve Iyi Yasam Haritasi”ni Ortaya Koyuyor

Türk halki iyi hissetmek için aile ve arkadaslariyla vakit geçirmeyi ya da evde dinlenmeyi tercih ediyor.

Türk halkinin yüzde 66’si saglik ve yasamini “iyi veya çok iyi” olarak degerlendiriyor

Halkin yüzde 83’ü Türkiye’deki saglik hizmetlerini ve teknolojisini yeterli buluyor

Türk halkinin yüzde 78’i ortamdaki aydinlatmanin saglikli ve iyi hissetmelerine önemli etkisi oldugunu düsünüyor

Türkiye’de 80. yilini kutlayan saglik ve iyi yasam alaninin lider sirketi Philips, Türk halkinin saglik, iyi yasam ve teknoloji alanlarindaki mevcut durumunu ve egilimlerini ölçümlemek amaciyla binden fazla kisinin katilimi ile 12 sehirde yapilan arastirma sonucu ortaya çikan “Saglik ve Iyi Yasam Haritasi”ni açikladi.

Philips tarafindan, Japonya’dan Amerika’ya, Avustralya’dan Rusya’ya kadar toplam 23 ülkede yaptirilan arastirmalarin bir parçasi olan bu çalisma Türk halkinin saglik ile ilgili görüslerini, yasam tarzi ile ilgili düsüncelerini, nelere önem verdiklerini, kendi hayatlarindan ne kadar memnun olduklarini da ortaya koyuyor.

Türk Philips CEO’su ve Philips Saglik Türkiye Genel Müdürü Willem Rozenberg “Toplumlarin saglik ve yasam kalitesini gelistirmek için çalisan bir firma olarak, 80 senedir basariyla faaliyet gösterdigimiz Türkiye’de gerçeklestirdigimiz bu arastirma Türk halkinin saglik ve yasam aliskanliklarini, egilimlerini, mevcut durumlarini net bir biçimde anlamamiza ve ihtiyaçlarini daha dogru biçimde tespit etmemize fayda saglayacaktir” dedi. Rozenberg sözlerine söyle devam etti; “Bu arastirma, bize ayni zamanda bir yol haritasi da veriyor. Örnegin, arastirma sonuçlarina baktigimizda görüyoruz ki Türk halki önümüzdeki 5 yil içinde devletin en çok kanser ve kardiyovasküler hastaliklarin tedavisine öncelikli olarak kaynak ayirmasini istiyor. Yine benzer sekilde görüyoruz ki önümüzdeki 5 yil içinde sagligini tehdit eden potansiyel unsunlar olarak Türkler kalp krizi, tansiyon ve kanseri listenin basina koyuyor. Biz Philips olarak bu alanlarda yaptigimiz yatirimlar ve gelistirdigimiz teknolojilerle toplumun yasam kalitesini büyük oranda artiracagimiza inaniyoruz”.

Arastirma Türk halkinin yüzde 66’sinin saglik ve yasamini “iyi veya çok iyi” olarak degerlendirdigini gösteriyor.

Saglik ve iyi yasam arastirmasinda ön plana çikan en önemli iki unsur: Stres ve çocuklarinin genel sagligi. Stressiz bir hayat ve çocuklarinin saglikli olusu Türk halkini tatmin edici unsurlar arasinda üst sirada yer aliyor. Diger yandan izin günlerinin azligi, geçim sikintisi ve yüksek stres seviyesi Türk halkini en çok etkileyen olumsuzluklar olarak ön plana çikiyor. Ekonomik nedenler, stres kaynaklari arasinda yüzde 76’lik bir oranla ilk sirada yer alirken, saglik bakim maliyetleri yüzde 66’lik bir oranla üçüncü sirada yer aliyor.

Türk halkinin yüzde 15’inin uykusuzluk çektigini ortaya koyan arastirma ayrica kisilerin ortalama uyku süresinin 8 saat oldugunu belirtiyor. Uykusuzluk orani diger ülkelerde çok daha yüksek olarak raporlaniyor. (Fransa yüzde 45, USA yüzde 37, Japonya yüzde 57)

“Saglikli ve Iyi Yasam Haritasi" genel bir check-up yaptirmak için doktora gidenlerin sayisinin çok düsük oldugunu ortaya koyuyor ve halkin yüzde 80’inin check-up yaptirmadigini gösteriyor. Söz konusu çocuk olunca doktor ziyaretinin sayisi artis gösteriyor; 10 ebeveynden 7’si çocuklarini bir kaç kez doktora götürüyor.

“Saglikli ve Iyi Yasam Haritasi" ebeveynlerinden daha uzun yasayacagini düsünenlerin oraninin ise sadece yüzde 14 oldugunu gösteriyor.

Teknoloji yasam tarzini iyilestiriyor

Gelisen teknolojinin hayat tarzlarini iyilestirdigine inanan Türk halkinin büyük bir kismi ev, ofis, okul, sokaklardaki aydinlatmanin insanin ruh haline çok etkisi oldugunu düsünüyor.

Arastirma sonuçlarina göre, halkin 89%’u hastane seçimlerinde medikal ekipmanlarin güncel ve teknolojik olmasinin en önemli kriter oldugunu belirtiyor.

Türk halkinin yasam tarzlarini da inceleyen arastirma bos zamanlarinda evde dinlenmekten, arkadaslari ile vakit geçirmekten ve televizyon izlemekten hoslandiklarini ortaya koyuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası