Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR VE KIS AYLARINDA BESLEMENIZE DIKKAT EDIN

Havalarin sogumasiyla birlikte hastaliklar da daha sik göstermeye basliyor. Vücut direncinin azaldigi infeksiyon hastaliklarinin yasandigi bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme büyük önem tasiyor. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu Ersin her besin grubundan gereken miktarda alinmasi gerektigini söylüyor.

Sonbaharla birlikte özellikle kis aylari, grip ve soguk alginligina en çok yakalandigimiz dönemlerdir. Dünyanin en önemli saglik sorunlarindan sayilan infeksiyon hastaliklarinin yasandigi bu dönemde vücut direnci azalir. Özellikle infeksiyon ile immün sistem (bagisiklik sistemi) iliskileri düsünüldügünde; artan metabolik hiza karsilik; hücrelerin ihtiyaci olan enerji, dengeli bir beslenme ile saglanabilir. Kis mevsimini yasadigimiz su günlerde metabolizmamizi koruma altina alip, daha da güçlendirmenin en etkili yollarindan biri yeterli ve dengeli beslenmedir. Bu her yas grubu için geçerlidir. Özellikle infeksiyonlara karsi daha duyarli olan çocuklar, gebeler, emziren anneler ve yaslilar için beslenme daha da önem tasir.

Yeterli ve dengeli beslenme, gün içerisinde her besin grubundan yeterli miktarda almakla saglanir. Böylece ihtiyacimiz olan protein, karbonhidrat, yag, vitamin ve mineralleri de almis oluruz. Bu besin gruplarini dengeli aldigimiz gidalar ayni zamanda ihtiyacimiz olan vitamin ve mineralleri de vücuda alinmasini saglar.

A ve C vitaminleri, antioksidan vitaminlerdir. Bu vitaminler, bagisiklik sistemimizi güçlendirerek, hastaliklara karsi daha dirençli olmamizi saglar. Turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanasi, yesilbiber, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka, tere gibi sebzeler, vitaminler açisindan zengin besinlerdir. Burada önemli olan, meyvelerin sikildiktan hemen sonra içilmesidir. Meyve sulari bekletildiginde C vitamini kayba ugrar. Çünkü bu vitamin; isi, isik gibi etmenlerden kolayca etkilenir.

Ayrica çay ve kahve yerine bitki çaylari veya C vitamin yönünden zengin olan kusburnu çayi tercih edilebilir. Yemeklerde veya ögün aralarinda tüketilen bol miktardaki salata da bize ihtiyacimiz olan vitaminleri saglayacaktir. C vitamini kaybini önlemek için salatalar da meyve sulari gibi hazirlandiktan kisa bir süre sonra yenmelidir.

Diyetteki yag türü ve miktari da enfeksiyon hastaliklarinin seyrinde önem tasir. Ayçiçegi, misirözü, bitkisel sivi yaglar, omega-6 yag asitleri (çoklu doymamis yaglar), deniz ürünleri ve omega-3 yag asitleri (çoklu doymamis yag), zeytinyagi, findik yagi ile omega-9 (tekli doymamis yag) yag asitleri açisindan zengin besinlerdir. Saydigimiz bu yag asitlerinin immün sistem üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadir. Ancak diyetin yag içeriginin yüksek olmasi, immün sistemi üzerinde baskilayici etki göstermektedir.

Dengeli beslenmenin bir diger sarti da yeterli protein alimidir. Doku yapimi ve onarimindaki güçlü etkileri nedeniyle proteinler, günlük beslenmeden eksik edilmemelidir. Enfeksiyon geçirildigi dönemlerde, protein kaynaklarinin yeterli tüketilmesi, genel kabul görmüs önemli bir nokta olup; özellikle süt, yogurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balik gibi gidalar proteinlerin en iyi kaynagidir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu Ersin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası