Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKUL ÇAGI ÇOCUKLARI IÇIN DOGRU BESLENME REÇETESI

Okul çagi çocuklarinin beslenmesinde en büyük görevin anne ve babalara düstügünü söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Sevil Nas Can, saglikli beslenme çantasinin reçetesini yazdi:

Çocugunuzun ögünlerini ders ve teneffüs saatlerine göre planlayin. Gün içinde mutlaka 2.5-3 saat araliklarla günde 6 ögün seklinde beslenmesini saglayin. Beslenme çantasina hazir degil, evde yapilmis gidalar koyun. Evden çikmadan önce mutlaka kahvaltisini yaptirin. Çantasina su koymayi unutmayin!

Okul çagindaki çocuklara dogru beslenme aliskanliklarinin kazandirilmasi, onlarin daha saglikli ve kaliteli bir yasam sürmelerinin temelini olusturur. Fiziksel ve zihinsel gelisimlerinin yaslarina uygun olarak tamamlamalarinda, saglikli ve dengeli beslenmenin önemi yadsinamaz. Okul çagi çocuklarinin beslenmesinde en büyük görev ise anne ve babalara düsüyor! Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Sevil Nas Can; okul döneminde çocuklarina nasil bir beslenme programi hazirlayacagi konusunda kaygi duyan ailelere, saglikli beslenme çantasi hazirlamanin reçetesini yazdi:

• Öncelikle yemek saatleri, okul saatlerine göre belirlenmeli. Sabahçi, öglenci veya tam gün olan okullara göre; kahvalti, ögle ve aksam yemek saatlerinin yani sira, ara ögünler de ders aralarina ve teneffüslere göre planlanmali. Çocuklarin saglikli gelisimi, büyümeleri, derslerindeki basari, dikkat ve konsantrasyonlarinin artmasi için asla uzun zaman aç kalmamalari gerekir. Bu nedenle gün içinde mutlaka 2.5 – 3 saat araliklarla günde 6 ögün seklinde beslenmeleri saglanmali.

• En çok atlanan veya geçistirilen ve beslenmemizde büyük önemi olan kahvalti yapma aliskanligi bu yaslarda mutlaka edinilmeli. Kahvalti yapmamak kadar, sabah ögününü pastane ürünleri veya abur cuburlarla geçistirmek de son derece yanlistir. Kahvalti mutlaka evden çikmadan önce yapilmali. Kahvaltida 1 bardak taze sikilmis meyve suyu veya 1 bardak sütle beraber, tost veya ekmek, peynir, pekmez, domates-salatalik seklinde tercih edilebilir. Ayrica tüm bunlara haftada 4-5 gün de yumurta ilave edilmeli.

BESLENME ÇANTASI KATKISIZ OLSUN!

• Okulda yemek için hazirlanan beslenme çantasinin içerigi dikkatli bir sekilde belirlenmeli. Tam tahilli sandviç ekmegi arasina; peynir veya izgara köfte veya izgara tavukla beraber yesilliklerle sandviç hazirlanabilir, yaninda ayran veya süt ile tüketilebilir.

• Okul saatlerine göre sabah ila ögle arasinda ve ögle ila aksam arasinda ara ögün olarak tüketilmesi için mutlaka yanlarina, meyve, findik veya ceviz, süt veya evde yapilmis meyveli kek tarzi gidalar tercih edilebilir.

• Içecek tercihine de özellikle dikkat edilmeli. Masum gibi gözüken ama zararli etkileri olan, bos ve fazla kalorileri içeren asitli içecekler, hazir meyve sulari ve toz halinde olan meyve sulari yerine; su, ayran, süt, taze sikilmis meyve sulari tercih edilmelidir.

ÇANTASINA MUTLAKA SU KOYUN

• Okula giderken yanlarina mutlaka su verilmeli; böylece su içme aliskanliklarinin olusturulmasi saglanmalidir.

• Saglikli beslenme için her gün mutlaka süt-yogurt/ et-tavuk-balik-kurubaklagil / sebze-meyve/ ekmek-tahil gibi besin gruplarindan tüketilmeli. Eger bir ögün et-tavuk-balik yeniliyorsa, diger ögün mutlaka sebzeli yemeklerden olusmalidir.

• Okul çagi çocuklarinin 1 günde 2-3 bardak süt veya yogurt, 4-5 porsiyon sebze-meyve, 1-2 dilim peynir, haftada 2-3 yumurta, 1 porsiyon et –tavuk- haftada en az 2 kez balik ve kurubaklagil tüketmeleri saglanmali.

• Çikolata ve seker yerine sütlü tatlilari, evde yapilmis meyveli süt veya yogurtlar tercih edilmeli. Çocuklarin televizyon veya bilgisayar karsisinda geçen zamanlari sinirlandirilarak, fiziksel aktivite zamanlari artirilmali.

ÖRNEK MÖNÜ

Sabah:
1 bardak taze sikilmis meyve suyu
1 dilim peynir
1 yumurta
1 tatli kasigi bal veya pekmez
yesillik
5 zeytin
1-2 dilim tam tahilli ekmek

ARA ÖGÜN: 1 meyve ve 2 ceviz veya 10 findik veya 10 badem

ÖGLEN:
6-7 kasik kiymali veya etli sebze yemegi
6-7 kasik pilav veya makarna
1 kase yogurt
1-2 dilim ekmek

ARA ÖGÜN: Tost- 1 bardak ayran
veya 1 kase sütlü tatli
veya 1 dilim kek-1 bardak süt

AKSAM:
1 kase çorba
3-4 köfte veya 1 el kadar tavuk veya 1 orta boy balik
salata
1-2 dilim ekmek
ara: 1 bardak süt ve meyve

ÇOCUGUNUZUN ISTAHINI DIGERLERIYLE KIYASLAMAYIN

Okul çagi çocuklarinda sik karsilasan bir durum da istahsizlik! Peki istahsizlik neye göre belirlenebilir? Ailelerin yaptigi en büyük hatalardan biri baska çocuklarla kendi çocuklarini kiyaslamak, bunu sikça tekrarlamak ve çocuklara zorla yedirmeye çalismaktir. Kesinlikle çocuklar birbiriyle kiyaslanmamali; zira boy ve kilolar yaslarina uygun araliklarda gelisiyorsa problem yok demektir. Fakat çocuk tek tip besleniyor veya günde 1-2 ögün yemek yiyor veya yemek yerine abur cuburlarla, cips ve bisküvi gibi gidalarla besleniyorsa, sorun var demektir!

ABUR CUBURA DIKKAT!

Bu gibi durumlarda aile, çocuklara yiyeceklerin faydalarini israrci olmadan anlatmali, evde ve okuldaki yemek saatleri planlanmali. Abur cuburlar sinirlandirilmali; haftada 1-2 kez belli ölçülerde yemege izin verilmeli, evdeki herkesin örnek olmasi açisindan evdeki yemek aliskanliklari düzenlenmeli, en az 1 ögünde sebzeye yer verilmelidir. Aksam yemegi geç saatlere kalmamali.

PEMBE HILELER YAPIN

Çocuklarin sevmedigi yiyeceklerin görünümünü, sunumunu ve sekillerini degistirerek yemesi ve zevkli bir hale getirilmesi de tüketimi artiracaktir. Kullanilan çatal, kasik ve tabaklarin renkli seçilmesi de yemek istegini artirabilir. Çocuklarin genellikle sevdigi makarna, börek ve çorbalarin içine bol sebze katarak, sebze tüketimleri artirilabilir. Meyveleri, birkaç çesitten olusan meyve salatasi seklinde veya süte veya yogurda katarak yemeleri saglanabilir.

Yemeklerin miktarlari konusunda da zorlama yapilmamali, çocuklarin ne kadar yiyecekleri kendi kararlarina birakilmali.

OKUL ÇAGINDA SISMANLIGA DIKKAT!

Istahsizlik kadar asiri yemek tüketimi ve sismanlik da okul çagi dönemde artan bir durum. Sisman olan çocuklarin beslenme durumlari düzenlenmesi, fiziksel aktivitelerinin artirilmasi ve sismanligin altinda yatan psikolojik veya fiziksel bir neden olup olmadigi arastirilmasi, ilerde karsilasilabilecek saglik sorunlarinin önüne geçilmesi için oldukça önemlidir. Sisman çocugun beslenmesi için ev halkinin da düzenli beslenmesi, evdeki pisirme yöntemleri, yemek tercihlerinin uygun bir sekilde planlanmasi gerekir. Çocugun gelisimini ve büyümesini engellenmeden, yanlis beslenme tarzinin düzeltilmesi için mutlaka bir beslenme uzmanindan yardim alinmali. Eger okulda yemek çikiyorsa; aylik mönü mutlaka alinmali, neleri tercih edecegi beslenme uzmaniyla birlikte belirlenmeli ve öglen yedigi yemege uygun olarak aksam ögünü planlanmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası