Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SÜPER ANNE SENDROMU HASTA EDIYOR

Günümüz kadinlarinin pek çogu hem çalisiyor, hem ev isleri ile ilgileniyor, çocuguna bakiyor bir yandan da fit ve saglikli görünmeye çalisiyor. Günlük hayatin kosusturmasi içinde, is ve sosyal yasantisinin tüm zorluklari arasinda mekik dokuyan kadin pek çok fiziksel ve psikolojik rahatsizlikla bas etmek sorunda kalabiliyor. “Süper anne” ya da “zorlanmis anne sendromu” olarak tanimlanan bu rahatsizlik modern çagin kadini için en büyük tehlikelerin basinda geliyor. Memorial Sisli Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Leyla Benkurt Alkas, süper anne sendromu hakkinda bilgi verdi ve önerilerde bulundu.

Halsizlik, konsatrasyon güçlügü, cinsel istekte azalma ve beraberinde gelen pek çok hastalik…

30 yas üstü, çocuk sahibi olup da kariyerini erkek meslektaslari kadar yogun yasayan kadinlarda yeni yeni tanimlanmaya baslanan bir grup belirti kümesi mevcut. “Süper anne sendromu” olarak adlandirsa da aslinda “zorlanmis anne sendromu” da denebilir. Tibbi olarak farkli hastalik belirtileriyle ortaya çikan bu durum, is verimini düsürdügü gibi saglik masraflarini da ciddi boyutta artirmaktadir.

2-3 aydan daha uzun süren bas agrilari, kaslarda-eklemlerde agrilar, kramplar, bagirsaklarda siskinlik, hazimsizlik, uykusuzluk, sürekli yorgunluk, halsizlik, kiriklik, cinsel istekte azalma, çarpintilar, konsantrasyon zorluklari gibi belirtiler ortaya çikinca ister istemez doktor olarak bir sürü hastalik akla geliyor. En basitinden en agirina; kansizliktan, romatizmaya, kanserden, migrene tüm vücut sistemlerini muayene etmek gerekiyor. Alinan onca kan tahlilleri, çekilen MR’lar, EKG’ler, kaslar için EMG’ler sonrasi net bir hastalik tanisi koymak kolay olmuyor. “Kronik yorgunluk sendromu, tükenmislik sendromu, fibromiyalji, psiko-somatik hastalik, anksiyete bozuklugu…” tarzinda tanilar yaziliyor.

Bazen kisisel kapris olarak dahi degerlendirilebiliyor

Bu hastalik belirtilerini hasta yasiyor ve büyük istiraplar çekiyor. Alisilagelmis, görünen bir hastalik tanisi olmayinca da ailesine, is arkadaslarina hatta bazen doktoruna hastalik belirtilerini gerçekten yasadigi ve aci çektigini ispatlamak zorunda kaliyor. Aslinda en trajik olan durum da bu. Siz her seyin en iyisini mükemmel bir sekilde yapmaya çalisiyorsunuz ve karsiliginda bedeniniz bir dizi rahatsizlik çikariyor, çevrenizdeki insanlar da sizi anlamiyor, takdir etmiyor. Hatta rahatsizliklarinizi abarttiginizi, dikkat çekmeye çalistiginizi, kapris yaptiginizi düsünüyor. Tabii arkasindan gelen hayal kirikligi, kimseye yaranamamanin yalnizligi ve yetersizlik duygusu ile daha da fazla çabalama, titizlenme ile giden kisirdöngü…

“Zorlanmis kadin”larda görülen belirtiler:

1-Halsizlik, dermansizlik, islere baslamada güçlük

2- Günlük isleri yapmayi zorlastiracak ve yatak istirahati ile geçmeyen yorgunluk, bikkinlik, tükenmislik hali

3- Bas agrilari, unutkanlik, kafada agirlik hissi, sürekli yapacaklarini düsünme ,düsünce kargasasi, uykusuzluk, dinlendirici uyku uyumama

4-Depresyon, sürekli gergin endiseli olma, panik ataklar, cinsel isteksizlik

5- Mide-bagirsak rahatsizliklari, sindirim anormallikleri, siskinlik

6- Eklem agrilari, romatizma, artrit, artroz, kas agrilari, belde-boyunda agri ve kas sertlesmeleri, kramplar

7-) Grip benzeri rahatsizliklar, hafif ates-üsüme, bogazda agri

Egitimli, çaliskan, titiz, mükemmeliyetçi ve hirsli annelerde bu durum daha sik ortaya çikiyor

Burada modern sehir hayatinin, çalisan kadinlarin yasam kosullarinin, toplumsal rol ve sorumluluklarin, çocuk bakiminda annenin yerinin, is dünyasindaki rekabet kriterlerinin, akraba iliskilerindeki beklentilerin gözden geçirilmesi önemlidir.

Kadinin egitim süresinin uzamasi, ekonomik gelirinin artmasi çok olumlu bir süreçmis gibi görünse de aslinda kadini kiskivrak yakalayip ezmektedir. Çünkü kadinin toplum ve aile içindeki rolü degismemistir. Kadin egitimine verdigi zaman ve emek nedeniyle kariyerinde yükselmek ve en iyisi olmayi yasam hedefi olarak seçer. Evlilik ve çocuklu olmanin buna engel olmamasi gerektigini düsünür. “çocukta yaparim kariyer de…” sarkisi esliginde erkek meslektaslari ile omuz omuza çalisip, gerektiginde rekabet eder.

Kadina büyük sorumluluklar yükleniyor ve kadin da bunu görev ediniyor

Bununla birlikte kendi anne-babasi, kocasi, kocasinin sülalesi, komsular, hatta kendi durumundaki diger kadinlar kendisinden klasik kadin rolleri ister. Evinin düzeni, temizligi, yemegi, alisverisi kocasiyla ortak yarilsa da sorumluluk ve hesap verecek kisi kadin olur. Iyi bir es olarak, kocasini dinlemek, önceligi ona vermek, dis iliskilerde arka planda durmak, alttan almak hep kadinin görevidir. Esine, kayinvalidesi kadar güzel yapmak, aileye sofralar donatmak, evlenene, hastaya tüm sosyal olaylarda hediye alip, kutlamak, hatir sormak onun görevidir.

Altin bilezik tasma haline gelirse…

Asil trajedi çocuk yapmayla baslar. Belki hormonlarin, beyin yapisinin, belki de toplumun beklentisinden çocugun tüm sorumlulugu anneye kalir. 3 yasa kadar sürecin böyle olmasi kismen beklense da anne çocugunun sorumlulugunu ölene kadar tasir.

Çocugun, dogru beslenmesi, yeterli egitimi, sanatsal ve sporsal faaliyetleri, artik parasi olan, araba kullanan, her isi tek basina beceren kadinin omzuna konulu verir. Altin bilezik, gerdanlik görüntüsündeki bu yetkiler, beceriler, özgürlükler metropol kadininin tasmalari, yularlari haline gelir.

24 saat yetmeyebiliyor

Son zamanlarda bu kosusturmacaya “fit görünme, saglikli beslenme, spor yapma, kaliteli yasama, gezme, görme, cemiyetin içinde yer alma” beklentileri de eklenince, kadina 24 saat yetmez oldu.

Kadin dergilerinde, medyada, internet ortaminda her seyi tam yapma, mükemmel yasama tüyolari sürekli kadini zorlamakta yormaktadir. Bu mükemmel olmaya çalisan, tükenmis, zorlanmis ve gevsemeyi unutmus anneler; çocuklarini da daha 5 yasinda benzer yasam sartlari için hazirlanmaya baslar. Artik göz göze diz dize oturan, sessiz-sessiz bakisan, beraber denize tas atan, ayaklarini sallayip birbirine gülümseyen, sokakta bir kediyi, kusu durup seyreden çocuk –anne görüntüleri azaldi. Sürekli; oyun grubu, drama, müzik dersi, proje malzemesi, ödevler, testler, okul kurslari, dershaneler, yaz okullari arasinda kosturan, çocuk tasiyan soför anneler, ögretmen anneler, hizmetçi anneler, dadi anneler, yasam koçu anneler olustu.

Çocuklar da bu durumdan olumsuz etkileniyor

Bu “hiçbir seyden kusur kalmayalim” kosturmacasi içinde, çocuklarda da gevseyememe, sürekli bir yetiskine ihtiyaç duyma, sürekli cani sikilma, kendini oyalayamama durumlari görünüyor. Sik sik hastalanan, basi –karni-bacaklari agriyan, mizil mizil sikayetçi çocuk sayisi artiyor.

Çocuklar büyürken kendilerine zaman ayiran ama saçini süpürge etmeyen anneye, genis zamanlara, genis mekanlara ihtiyaç duyarlar. Hizla yapmalari istendikçe, yetismek zorunda kaldikça, kendisi istemeden imkanlar önüne sunuldukça; minnet etmeyen, kendi isini görmek istemeyen, doyumsuz, memnuniyetsiz, meraksiz, amaçsiz çocuklar yetismektedir. Örnegin kendi giysisini giyme, yeni bir seye özenme, ona ulasmak için bekleme, emek ve ugras içine girme, kendisine sunulan imkan ve nimetlerin kiymetini bilme, bunun için minnet duyma, kendi ugrastigi için merak etme, baglanma, sahiplenme, kendinin yönettigi, doldurdugu zaman dilimlerini bu amaçlar için doldurma yetenegi kazanmak asil özgürlüktür. Ama anneler kendileri bunu saglayamazken çocuklarina ögretmeleri mümkün olmamaktadir.

Hayati yavaslatin ve tadini çikarin

Hayati, yalinlastirmak, sadelestirip asil isin özüne varmak çok önemli. Hayati dolu dolu mükemmel yasama adina o kadar çok uyaran ve renkler, bastan çikarici ögütler var ki…. Bazen hayat bir sürü lezzetli ve degisik yemegin, tatlinin, içecegin, meyvenin oldugu açik büfe gibi geliyor. Her iyi ve güzel görüneni dener, hepsini tatmaya çalisirsaniz hazimsizlik, bulanti, yorgunluk, kilo alma, vücudunuzu asiri zorlama, tatilinizi kötü geçirdiginiz için kendinizi suçlama sonuçlarindan baska bir sey yasayamazsiniz.

Mutlaka uzman yardimi alin

Taniyi dogru koyup, tedaviden basarili sonuç alinabilmesi için dahiliyeci, psikiyatrist, fizyoterapist, diyetisyen, nöroloji ve endokrinoloji uzmani ortak çalismasi gerekiyor. Teshis konuldugunda doktorlar hastayi yapmasi gereken egzersizler, çalisma temposu, beslenme aliskanliklari, stresten arinma yöntemleri, yakinmalari artiran ve azaltan faktörler konusunda bilgilendirmeli, ardindan sikayete yönelik tedavi plani yapilmali. Hem doktorlar hem de hastalar insanin savunmasini bozup, her tür hastaliga zemin olusturan bu tabloyu tanimali ve ciddiye almalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası