Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÜÇLÜ TEST ILE ALZHEIMER TANISINDA ÖNEMLI BIR ADIM DAHA...

Anadolu Saglik Merkezi’nde 2009 yilindan bu yana uygulanan ve Alzheimer riskini belirleyen A Beta 42 kan testi, bugün artik üçlü bir yapida sunuluyor.

Kisilerin gelecekte Alzheimer tanisi alip almayacaklarini yüzde 90 dogruluk oraniyla belirlenen bu yapiyla Alzheimer tanisinda önemli bir adim atilmis oluyor.

Siz de “Unutkan misiniz?” sorusuna evet diyenlerden misiniz? Yoksa günlük basit unutkanliklariniz Alzheimer süphesi mi yaratiyor? Her unutkanlik problemi Alzheimer habercisi olmasa da birçok kisi Alzheimer’a yakalanma endisesi tasiyor.

Anadolu Saglik Merkezi, Alzheimer risk belirleme testini gelistirip üçlü bir yapida sunarak kisilerin gelecekte Alzheimer tanisi alip almayacaklarini yüzde 90 dogruluk oraniyla belirleme imkani sunuyor. Türkiye’de ilk kez 2009 yilinda Anadolu Saglik Merkezi’nde uygulanmaya baslanan Amyloid-Beta ölçümü testinin yaninda, APOE tipinin belirlenmesi ve FDG PET-SCAN’dan olusan üçlü test, 30-40’li yaslardaki bir kisinin ileride Alzheimer olup olmayacagini belirliyor.

A Beta 42 Proteini’ne dikkat!

“A Beta 42” proteinin önemine dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, “Alzheimer Risk Belirleme Testi, kandaki A Beta 42 proteininin seviyesinin belirlenmesini sagliyor. Bu proteinin yüksek olmasi, kisinin hastaliga yakalanma olasiligiyla ilgili ciddi bilgiler veriyor. Ancak bu bir tarama testi degil, risk faktörü belirleme testi. Bu test sonucunda A Beta 42 proteini yüksek olan kisilerin, mutlaka Alzheimer’a yakalanacagi anlamina gelmiyor. Testin yani sira uzman tarafindan önerilebilecek olan MR, Pet-CT ve EEG gibi görüntüleme teknikleri ve nörolojik muayene ile unutkanliklarin, herkesin yasadigi basit unutkanliklar mi yoksa Alzheimer belirtisi mi oldugu anlasilabiliyor” dedi.

Amyloid-Beta ölçümü, APOE tipinin belirlenmesi ve FDG PET-SCAN’dan olusan üçlü testin ne anlama geldigini ve neler yapildigini anlatan Prof. Dr. Türker Sahiner; “Alzheimer’a neden olan ‘A Beta 42’ proteinini yapan genetik sifre APOE geninde sakli. Toplumda APOE-2, APOE-3, APOE-4 olmak üzere üç tipi bulunuyor. Yapilan çalismalar, genetik yapisinda APOE–4 geni tasiyan kisilerde Alzheimer’a neden olan bu proteinin daha fazla biriktigini gösteriyor. Dolayisiyla, APOE-4 geninin bulunmasi hastalik için bugün belirlenmis risk faktörlerinden birini olusturuyor. Bir kisinin APOE tipini belirleyerek ve kandaki “A Beta 42” protein miktarini ölçerek, Alzheimer için ne kadar risk tasidigi ortaya konabiliyor” dedi.

Bu durumu kolesterol ve kalp damar hastaliklari arasindaki iliskiye benzeten Prof. Dr. Türker Sahiner, sözlerine söyle devam etti; “Bir kisinin kolesterol seviyesi ne kadar yüksek olursa, kalp damar hastaliklarina yakalanma riskinin de artmasi örneginde oldugu gibi ‘A Beta 42’ seviyesi arttikça Alzheimer’a yakalanma riski de yükseliyor. Hücresel çalismalar sürerken radyolojide de çok önemli gelismeler oldu. Amyloid Beta 42’yi MR’da isaretleyip göstermek mümkün olabiliyor. Ayrica, Amyloid Beta birikmesinin beyinde yarattigi hasari tespit etmek için FDG PET-SCAN cihazi tanida son derece önem tasiyor.”

Prof. Dr. Türker Sahiner, bu testler sayesinde gençlerde unutkanlik sebebinin ne oldugunun belirlenmesi ve tedavi edilebilir olanlar için gerekli önlemlerin önceden alinmasinin mümkün olabilecegine de dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası