Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYALIZ ÖNCESI EGITIM PROGRAMI (DÖEP) BÖBREK HASTALIGI HARCAMALARINDA TASARRUF IMKÂNI YARATIYOR

Döep; böbrek hastaligini yavaslatip saglik harcamalarinda azalma sagliyor.

Koruyucu Saglik Hizmetleri kapsaminda, kronik böbrek hastalari için Türkiye’de ilk kez Diyaliz Öncesi Egitim Programi (DÖEP)gelistirildi. Eczacibasi Baxter yetkililerinin yurtdisindaki çalismalarindan derledigi, diyaliz öncesi egitim programi verileri, üniversite hastanelerindeki akademisyenlerden olusan bir ekip tarafindan, Türkiye’ye uygun bir egitim hizmeti haline dönüstürüldü. Halen Sisli Etfal E.A.H basta olmak üzere, Antalya E.A.H, Kartal E.A.H, Haseki Devlet Hastanesi, Balikesir Devlet Hastanesi, Erzurum Atatürk Ü.T.F, Firat Ü.T.F, Denizli Devlet Hastanesi basta olmak üzere 26 merkezde hastalara, Diyaliz Öncesi Egitim Programi (DÖEP) ücretsiz olarak veriliyor.

Sisli Etfal Eg. Ar. Hastanesi Nefroloji kliniginde DÖEP egitimlerini basariyla yürüten ekibin lideri. Doç.Dr Abdülkadir Ünsal, bu egitimler sayesinde hastalarin tedaviye uyumunun artigini belirterek, DÖEP gibi koruyucu saglik hizmetleri yoluyla, günümüzde genel halk sagligi problemlerinin ön siralarinda yer alan ve önlenemeyen böbrek yetmezligi hastaligini, kronik boyutlara ulasmadan, dengede tutmanin mümkün olabildigini vurguluyor. Bu nedenle de ücretsiz olan DÖEP egitimine katilimin artmasi için çaba gösterdiklerini sözlerine ekliyor. Egitimler sayesinde hem hasta, hem saglik personeli hem de hasta yakinlari tedavi sürecinde daha uyumlu hareket edebiliyorlar.

Ayda 250 hastaya egitim verebilecek kapasitede olan Sisli Etfal Hastanesi Nefroloji servisinde sadece bu egitimlerle ilgilenen bir özel hemsire ve hekim ve psikologdan olusan bir özel ekip bulunuyor.

Doç Dr Abdülkadir Ünsal: “2008 yili verilerine göre Türkiye’de devletin saglik harcamalarinin 1,6 milyar TLsi yani genel saglik bütçesinin yüzde besi, diyaliz hastalarina tahsis ediliyor. Yapilan tibbi çalismalar isiginda, DÖEP egitimleri sayesinde hastaligin dengede tutularak diyaliz evresine geçmesi geciktirebiliyor. Böyle merkezlerin ve egitim verdikleri hastalarin sayisinin artmasi ve bunlara bagli olarak çok sayida hastanin diyalize alinmasinin uzun süre ötelenebilmesi ise, ülke genelinde düsünüldügünde, devletin diyaliz harcamalarindan tasarruf yapilmasina kayda deger bir oranda katki sagliyor. “ diyor.

DÖEP kapsaminda, hastalar, düzenli poliklinik takibinin yani sira, alti ay ya da bir yil süreyle özel bir egitimden geçiriliyor.

Egitimin amaçlari;

1)Böbrek yetmezligini erken bir evrede yakalayarak, hastaligin ilerlemesini yavaslatmak.

2)Böbrek nakli, Periton Diyalizi veya Hemodiyaliz tedavi yöntemlerinden hastanin bünyesine en uyumlu olaninin teshis edilmesine yardimci olmak.

Bugüne kadar yaklasik 2.500 hastanin yararlandigi DÖEP egitimlerinde, nefroloji hemsiresi, nefrolog, diyetisyen ve psikologdan olusan bir ekip kontrolünde, hastalar birebir takibe aliniyorlar. 20-30 dakikalik seanslardan olusan egitimlere hasta ve yakinlari katilabiliyor. Sadece böbrekleri kontrol ettirmek amaciyla bile bu ekibin hizmetlerinden yararlanmak mümkün olabiliyor.

Baslangicinda çogunlukla belirti göstermeyen, sinsi olarak tasvir edilen Kronik Böbrek Hastaligi bes evreden olusuyor. Bugüne kadar egitimlere katilan dördüncü evredeki 2.500 hastadan 78’ine, bu egitimler sayesinde, vakit kaybetmeden ve diyaliz tedavisi baslamadan böbrek nakli yapilmasi mümkün olabildi. Bu oran, uzmanlara göre, tibbi açidan iyi bir sonuç olarak yorumlaniyor. Ayrica tüm hastalar tedavi asamasina geldiginde hem fizik hem de ruh olarak hastaliklarina adapte olduklarindan tedaviyi ve hastaligi kabullenememeden dogan birçok komplikasyonun bu hastalarda düsük seviyelerde görüldügü bildiriliyor.

Ülke genelinde Böbrek Yetmezligi sorunu yasayanlarin %50’si, hastaligin son asamasinda hekime basvuruyor. Bu asamada ise böbrekler telafisi kolay olmayan hasarlar almis olabiliyor. Türkiye’de, Kronik Böbrek Yetmezligi riski tasiyan yaklasik yedi milyon hasta bulunuyor. Yaklasik 70 bin hasta ise Böbrek Yetmezligi tedavisi görüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası