Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIS AYLARINDA CILT BAKIMI

Kis aylarinda deriyi etkileyen en önemli faktörler soguk hava, kuru hava, klimalar ve kaloriferle isinan kapali ortamlar, çevre kirliligi, kalin, yünlü, sentetik giysiler ve cilt temizliginin (banyo, yikama) yaz aylarindan daha seyrek yapilmasidir. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü Dr. Buket Pençe bu sorunlara engel olmak için cilde nasil bakim yapilmasi gerektigi hakkinda bilgiler veriyor.

Derimizin hava ile temas eden açik bölgeleri (yüz, eller) kisin kurumakta, kizarmakta, hassaslasarak çatlayabilmektedir. Alerjik kisilerde yünlü, sentetik, deri giysilere karsi kontakt dermatitler kis aylarinda daha sik görülmektedir. Derinin üzerinin giysiler, ter, yag salgisi ile sürekli örtülü olmasi yag bezi hastaliklarinin(akne, sebore, milium kistler) artmasina neden olmaktadir. Lipofilik mantar hastaliklari pitriasis versikolor(samyeli hastaligi) ve nem artisina bagli intertriginöz(vücuttaki kivrim yerleri) bölge enfeksiyonlari daha sik olusabilmektedir. Bu sorunlara engel olabilmek için deri bakiminda izlenebilecek 10 adim asagidaki sekilde siralanabilir:

• Temizlik: Yüz ve vücudumuza, kurumaya engel olmak amaciyla kremli veya yagli sabun ve jeller kullanilmalidir.

• Nemlendirme: Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler(gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmali ve kuruluga engel olunacak sekilde nemlendiriciler daha sik sürülmelidir.

• Peeling: Kisin deri tipine göre sikligi ayarlanarak glikolik asit, retinoik asit veya salisilik asit içeren jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakasi yenilenmesi mutlaka saglanmalidir.

• Günes korumasi: Kis aylarinda da günes korumasi devam ettirilmelidir. Özellikle karda(yansima nedeniyle), yüksek yerlerde günesin etkisi artmaktadir. Yagmurlu havalarda bile günes açtiginda isiga duyarli ciltler en az SPF: 15 – 30 arasi sprey, krem veya losyon formlarindaki koruyuculardan kullanmalidirlar.

• Anti - aging: Retinoik asit, glikolik asit, askorbik asit ve peptidler, krem, serum, maske seklinde uygulanmali; sistemik olarak antioksidan vb. gerekli maddeler kapsül veya tablet formlarinda alinmalidir.

• El bakimi: Soguk havalarda gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri daha sik uygulanmali, el sabunlari kremli veya yagli olmali, eldiven kullanilmalidir.

• Ayak bakimi: Kis günlerinde kalin çoraplar, bot, çizme içinde uzun süre kalan ayaklara salisilik asit ve üre içeren krem ve pomadlar düzenli olarak uygulanmalidir. Ayrica mantar öldürücü maddelerin sprey, pudra, köpük, krem seklinde uygulanmasi, mantar enfeksiyonlarina karsi ayaklari korumaktadir.

• Saç bakimi: Saçlari soguk hava ve çevre kirliliginden korumak için yumusak sampuanlar ve saç kremleri uygulanmasi, saçlari – tirnaklari güçlendiren biotin, çinko, demir kullanilmasi kisin özen gösterilmesi gereken bir diger konudur.

• Tirnak bakimi: Tirnaklar da soguk havalarda daha çok kirilmakta ve incelmektedir. El kremleri, tirnaklari korumak için yeterli olmamaktadir. Bu nedenle tirnak koruyucu kremlerin düzenli kullanilmasina dikkat edilmelidir.

• Beslenme: Beslenme de deriyi korumak için dikkat edilmesi gereken bir faktördür. A, C, E vitaminleri, çinko, bakir, demir, selenyum alimi yaninda zayiflama diyetlerinin abartilmamasi ve yag, karbonhidrat kisitlamasinin dozunda yapilmasi önemlidir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası