Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KATARAKT ‘YASLI HASTALIGI’ OLMAKTAN ÇIKTI, GENÇLERI DE TEHDIT EDIYOR !

Türkiye’de ‘yasli hastaligi’ olarak bilinen kataraktin günes ve sicak gibi dis etkenlerin tetiklemesi sonucu artik gençlerde de yogun olarak görüldügüne dikkat çeken Ankara Dünyagöz Hastanesi’nden Prof. Dr . Merih Önol , hekim tecrübesinin yanisira kaliteli malzeme kullanilmadan yapilabilecek bir cerrahi operasyonun hastalari görme kaybina uzanan bir yolculuga çikarabilecegi uyarisinda bulunuyor.

Türkiye’de 40’li yaslardan sonra genel halk sagligi sorunu olarak kabul edilen katarakt, bebeklerde dogustan görülebildigi gibi günes ve sicak gibi dis etkenlerle genç nufüsu da risk çemberine alabiliyor. Ankara Dünyagöz Hastanesi’nden Prof. Dr Merih Önol kataraktta dikkat edilmesi gereken çok önemli konulardan birinin göze yerlestirilen mercegin ve kullanilan malzemelerin kalitesi oldugunu söylüyor.

Gerekli kriterlere sahip olmayan mercegin, görme kaybina varan sorunlar dogurabilecegi konusunda uyariyor. Ve katarakt ameliyati olacaklarin göze yerlestirilecek mercegin kalitesini sorgulamalari yönünde tavsiyede bulunuyor.

IKINCIL KATARAKT RISKINE DIKKAT

Kalitesiz merceklerle yapilan ameliyat sonrasi gözde enfeksiyon ve farkli komplikasyonlar gelisebilecegini anlatan Prof Dr. Merih Önol , bu durumun kisa bir süre sonra hastanin ikinci kez katarakt olma riskini beraberinde getirdigini vurguluyor. Böyle durumda kalinlasan katarakt zarinin lazerle açilmasinin gerektigini bunun ise hasta için ayri bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamina geldigini belirtiyor.

Katarakt ameliyatinda ameliyatin basarisini, hekimin tecrübesi ve göz içine konulan mercegin kalitesinin dogrudan etkiledigini anlatan Prof Dr. Önol , sunlari kaydediyor; “Ben bir hekim olarak katarakt ameliyati olacak hastalara dünyaca kabul edilmis saglik normlarinda göz içi merceklerinin gözlerine takilmasini tercih etmelerini tavsiye ederim. Göz içi lenslerinin dogru seçimi sayesinde görme düzeyi yüksek kalite ve kontrastta sahip olacak, gece görüsü diger merceklere göre çok daha kaliteli olacaktir.

FAKO ILE GÖZE DIKIS ATMA DÖNEMI BITTI

Günümüzde modern katarakt cerrahisinin sanildigi veya söylendigi gibi lazerle yapilmadigini belirten Prof Dr Önol fako cerrahisi sayesinde gözdeki dokularin hasar görmeden lazer ameliyati gibi dikis konulmadan operasyonun yapildigini kaydediyor. Ve su bilgileri aktariyor; “Fako cerrahisi cerrahin ustaligi gelistikçe hiz ve mükemmellik kazanir. Bu ameliyat genellikle damla anestezisi altinda yapilir, zor ve ileri vakalarda lokal, hatta genel anestezi de uygulanabilir. Genellikle çocuk ve gençlerde genel anestezi gerekir. Fako cerrahisinin basarisi küçük, yatik kesili bir ameliyat olmasindan kaynaklanir. Göze küçük tüneller açilarak girilir ve mercegin ön kapsülü soyularak alinir. Gözü hem normal basinçta birakabilmek hem de fako sirasinda gözün iç dokularini koruyabilmek için gözün ön bölümü viscoelastik maddeyle doldurulur. Bu asamada konulan viskoelastigin kalitesi, korneayi korumasi bakimindan çok önemlidir. Fako ile ameliyat, mercegin çekirdeginin küçük parçalara bölünmesi ve ögütülerek alinmasini saglayan bir cihazin kullanilmasiyla yapilir. Bu sirada mercegin arka kapsülünün korunmasi buraya yeni bir mercek konulacagindan çok önemlidir. Fako enerjisini en az ve kisa sürede kullanmak, göz içi dokularinin zarar görmesini engeller. Kataraktin çekirdegi fakoyla tamamen temizlendiginde kalan lifler de emilir ve mercegin kapsül kesesi berrak bir sekilde birakilir. Bu kesenin saglamligindan emin olununca katlanir bir göz içi mercegi ayni tünelden göz içine yerlestirilir.”

UZAK VE YAKIN GÖZLÜKLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN

Göz içi merceklerinin gözü mümkün oldugunca numarasiz hale getirmek için konuldugunu anlatan Prof Dr Önol, son yillarda 2-3 numaraya kadar astigmati düzeltebilen göz içi lensleri kullanilmaya baslandigina isaret ederek söyle devam ediyor; “Modern cihazlarla yapilan mercek ölçümleri gözü numarasiz birakabilme imkani veriyor. Multifokal lenslerle hem de uzak ve yakin gözlüklerden ayni anda kurtulmak mümkün.Multifokal mercekler çok odakli göz içi mercekleridir. Hem yakini hem de uzagi net gösterir. Hastanin yasi, uzak ve yakin gözlük dereceleri, meslegi gibi kriterlerin özel ve detayli tetkiklerle belirlenen göz yapisindan elde edilen sonuçlarin degerlendirilmesiyle uygun bulunan ve hastalara tavsiye edilen lenslerdir. Bu yeni jenerasyon lensleri rahatlikla ve çok kisa sürede gerçeklestirilen bir operasyon ile aci –sizi olmadan hastalarin göz içine yerlestirilir. Bu mercegin uygulandigi hastalarimizin ameliyat sonrasinda tüm göz kirma kusurlari ortadan kalkar. Hastalarimiz hem yakini hem de uzagi rahatlikla görür hale gelir. Cep telefonundaki küçük yazilar, sinemadaki alt yazilar, dizüstü bilgisayarlarin giderek küçülmesi, yazilarin okunamamasi gibi sorunlar ortadan kalkar. Iyilesme süreci kisa olan bu tedavi yöntemi ile hastalar ameliyattan hemen birkaç gün sonra günlük yasantilarina geri dönebilirler. “
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası