Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA FAZLA KILOLAR VE HAREKETSIZLIK DAMAR SERTLIGI NEDENI

Memorial Atasehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Zeynep Tartan, “damar sertligi ile bas etmenin yollari” hakkinda bilgi verdi.

Damar sertliginin genel adi olan arteriyoskleroz, atar damarlarin sertlesmesi, kalinlasmasi ve esnekligini kaybetmesi anlamina gelir ve sebepleri farklilik göstermektedir. Ancak arteriyosklerozun en sik nedeni “ateroskleroz”dur ve siklikla damar sertliginin genel adi “arteriyoskleroz” yerine de kullanilir.

Ateroskleroz, günümüzde kalp damar hastaliklari risk faktörleri olarak bilinen bir grup risk faktörünün biraraya gelerek olusturdugu; damar duvari etrafinda oksitlenmis kolesterol partiküllerinin ve iltihap hücrelerinin (inflamasyon hücereleri) toplanmasiyla olusur. Ayrica bu birikimlerin neticesinde damar içini kaplayan tek sirali hücrelerin fonksiyonu bozulur. Böylece hem daha çok pihtilasmaya hem de damarin büzüsmesine yatkinlik artar.

Aterosklerotik damar hastaligi orta ve büyük çapli damarlari tutar. Özellikle beyin, kalp koroner damarlari, sah damari (karotis), aort damari, böbrek damarlari ve bacak atardamarlari bu hastaliktan etkilenir.

Sigara içen, hareketsiz kalan ve fazla kilolu bireyler daha çok dikkat etmeli

Erkeklerde, kadinlardan ortalama 10 yil daha önce baslar ancak östrojenin çekilmesiyle kadinlarda menopoz sonrasi erkeklerle olan fark ortadan kalkar. Hastaligin gelisiminde bir çok neden olmakla birlikte; bilinen klasik risk faktörleri içinde sigara, hipertansiyon, seker hastaligi, kolesterol yüksekligi, iyi huylu kolesterol (HDL) düsüklügü, hareketsiz yasanti, ailede erken yasta kalp-damar hastaligi olma öyküsü, yas, erkek olmak, sismanlik, metabolik sendrom sayilabilir. Genel olarak sorgulamada 5 risk faktöründen (yas, hipertansiyon, sigara, ailede erken kalp-damar hastaligi varligi, iyi huylu kolesterolün 40mg/dl altinda olmasi) 2 veya daha fazlasinin olmasi durumunda hastanin 10 yillik kalp damar hastaligi risk oraninin hesaplanmasi gerekir. Risk oraninin derecesine göre gerekli girisim ve tedavi yöntemleri hastaya anlatilir ve risk azaltilmasina yönelik tedavi edici girisimler baslatilir.

Sinsice yaklasir ve ilerler

Damar sertligi tikayici oldugu damarin besledigi organin fonksiyonunda bir kayip olana kadar bir bulgu vermez. Bu bakimdan sinsi bir hastaliktir. Risk faktörlerine maruz kalmakla çocukluk yasta damarda birikimler baslar ancak yillar içinde tikayici damar hastaligi haline dönüsür. Bazen yavas ilerlemeyip hafif derecede darlik yaratan plaklarin yirtilmasi veya üstlerine pihtinin eklenmesiyle damar, tam olarak tikanir ve kalp krizi, inme, bacak damarlarinin tikanmasi gibi ani hastalik bulgulari ortaya çikar.

Risk faktörlerini en aza indirin

Hastalik tek bir sebepten olusmadigi için hastanin sahip oldugu risk faktörleri tek tek belirlenmeli ve hepsini normal sinirlara indirmeye yönelik yasam tarzi degisikligi ve gerekiyorsa ilaç tedavisi baslanmalidir. Hastanin sikayetleri varsa ve kalp hastaligi varligini düsündürtüyorsa mutlaka bazi testlerin (egzersiz stres testleri, ekokardiyografik inceleme gibi) yapilmasi gerekir. Kalp damar hastaliklarindan korunmada uygulanacak olan girisimler ana hatlariyla özetlenecek olursa:

Yag tüketiminizi sinirlandirin

Saglikli bir diyette kisinin almasi gereken günlük kalorinin %50-55’i karbonhidrattan, %10-15’i proteinden, %30’u yaglardan olusmalidir. Doymus yaglardan zengin olan hayvansal gidalar kirmizi et, yumurta, tam yagli süt ve süt ürünleri az tüketilmelidir. Ideal olan süt ve süt ürünlerinden yagi azaltilmis olanlar tercih edilmelidir. Kilo problemi olanlar mutlaka bir beslenme uzmani gözetiminde diyet yapmalidir. Siklikla kolesterol yüksekligine hayvansal yaglarin çok tüketilmesi neden oldugu düsünülmekle birlikte asiri karbonhidrat tüketimi de hem trigliserid yüksekligine hem de iyi huylu kolesterol (HDL) düsüklügüne sebep olarak yaglarin dagilimini olumsuz etkileyecektir. Ayrica günde ortalama 20-25 gr kadar lif-posa tüketimi önerilmektedir.

Araba yerine yürüyüs, asansör yerine merdiven

Haftada 3 gün ile baslanabilir ama ideali 5 gün olmak üzere en az 30 dakika aktif spor yapilmasi gerekir. Ilerleyen zaman içinde sürenin 1 saate kadar çikarilmasi hedeflenmelidir. Günlük yasamda da daha aktif olmak örnegin arabayi uzaga park etmek gidilecek yere yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak daha saglikli hareketli yasam biçimi kazanmamizi saglar.

Sigarayi birakmak için uzman yardimi almaktan çekinmeyin

Sigara sadece kalp damar hastaligi açisindan degil, kanser riskini artirmasi nedeniyle de zararli etkisi çok olan bir aliskanliktir. Aktif içiciler disinda pasif içiciler de oldukça bu zararli etkilerden etkilenmektedir. Kan pihtilasmasina zemin hazirlamasi, tansiyonu yükseltici etkisi, damarin büzülmesine sebep olmasi, oksidan özellikleri ve birçok zararli hormonun damar iç tabakasindan salgilanmasina neden olmasi sebebiyle kalp ve damar sagligi için son derece zararlidir. Yogun sigara içenlerin bir uzman danismanliginda birakma girisimde bulunmasi uygun olur.

Hipertansiyon hastalari bunlara dikkat etmeli

Hipertansiyon olan bir kisi mutlaka doktor kontrolünde gerekli olan ilaç tedavisiyle takip edilmelidir. Sayet hastada çoklu risk faktörleri mevcut ve/veya hedef organ hasarina ait bulgular varsa bu durumda çok daha düsük tansiyon düzeylerinde bile hedef organ hasarini azaltmak için tansiyon ilaci baslamak gerekebilir. Ilaç tedavisinin yani sira; diyette tuz kisitlamasi veya çok yüksek tansiyon düzeylerinde tamamen tuzun kaldirilmasi uygun olur. Düzenli egzersizle damar direnci azalacagindan tansiyon düsecektir. Ayrica kilo kaybi da tansiyonun düsmesine yardimci olur.

Yüksek kolesterolü olanlar…

Diyetteki toplam yag oraninin yani sira; yag içerigi de önem tasir. Ancak diyetin ideal sinirlarda olmasina ragmen kolesterolün üçte ikisinin karaciger tarafindan üretildigi unutulmamalidir. Özellikle bazi durumlarda hastanin veya yüklü risk faktörleri bulunan kisilerde kolesterol düsürücü ilaç tedavisi hem tedavi edici hem koruyucu etkisi bulunmaktadir. Kime ne zaman ilaç tedavisi baslamak gerektigi ise bir uzman kardiyolog tarafindan kisinin risk faktörleri degerlendirilerek belirlenir.

Diyabetliler 2 kat risk altinda

Seker hastaligi önemli bir risk faktörü olup, bu hastalar seker hastaligi bulunmayanlara göre kalp ve damar hastaligi gelistirme açisindan 2 kat daha risklidirler. Seker hastaligi olan kisilerde hipertansiyon ve yüksek kolesterol bulunma olasiligi da olamayanlara göre daha yüksek oldugundan bu grup hastalar özellikle daha yogun bir tedavi ile gözetim altinda tutulmalidirlar. Düzenli olarak belli araliklarla kontrole gelmeli, seker, tansiyon, kilo ve kolesterol yönünden hedeflenen degerlere ulasmalari saglanmalidir.

Sonuç olarak damar sertligi sonucu olusan kalp ve damar hastaliklari bir risk faktörleri toplulugudur. Çocukluk yaslarinda çok yavas olarak baslar ilerleyen yillarda asikar hastalik olarak belirir. Korunmada önemli olan saglikli ve düzenli yasam biçimini çocukluktan baslayarak ögretmek ve uygulatmaktir. Son olarak bunun bir güçler birligi oldugunu unutmamak ve risk faktörlerinin her biriyle toplu biçimde mücadele etmek esas ilke olmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası