Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR HASTALIKLARI

Sonbahar hastaliklari denilince akla ilk olarak bu mevsimde iklimsel, sosyal ve fiziksel degisikliklere bagli olarak ortaya çikan veya sikligi artan hastaliklar gelmektedir. Bunlarin çogunlugu enfeksiyon hastaliklari, yani mikrobik hastaliklardir. Sonbaharda havanin sogumasi, hava kirliliginin artmasi, toplu ve sikisik ortamlarda yasam, okullarin açilmasi ile özellikle çocuklarin rezervuar oldugu soguk alginliginin sürekli bulasmasi bu hastaliklarin oranini artirmaktadir. Vücudumuzun direncini kiran bir çok degisiklik de bu artisa katkida bulunur. Günes isinlarindan daha az yararlaniriz, fiziksel stres sicak havalara göre daha fazladir, cilt soguga bagli olarak kurur ve bütünlügü kolayca bozularak enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlara egilimi artar, burun ve agiz içini döseyen mukoza dedigimiz dokularin sogukla kurumasi ve koruyucu mekanizmalarin iyi çalisamamasi mikroplarin vücuda kolayca girisine neden olur, beslenmede daha agir ve sagliksiz besinlere yönelinir, hareketsizlik artar ve metabolizma kötü yönde etkilenir.

Sonbaharda sikligi artan enfeksiyon hastaliklari soguk alginligi, nezle, grip (influenza), tonsillit ( bademcik iltihabi ), farenjit (bogaz iltihabi ), larenjit (ses telleri bölgesi olan larenksin iltihabi ), sinüzit, otitis media (orta kulak iltihabi ) bronsit ve pnomoni (Zatürree) dir.

Soguk alginligi, nezle ve grip virus denilen çok küçük mikroplarla olusan hastaliklardir. Belirti olarak halsizlik , ates bogazda yanma, burun tikanikligi veya akmasi, kas agrilari olur. Bakteri denilen, antibiyotigin etkiledigi mikroplarla olan tonsillit, farenjit larenjit gibi enfeksiyonlarda ise siddetli ates ve bogaz agrisi, ses kisikligi, gicik tarzinda öksürük ve kirginlik olusur. Orta kulak iltihabinda ise en belirgin özellik siddetli kulak agrisidir. Akut Sinüzitte basagrisi burun tikanikligi basin ön kismi ve elmacik kemikleri üzerinde dolgunluk hissi tipiktir. Akut bronsit ve zatürreede öksürük, kirli renkte balgam, nefes darligi, gögüs agrilari tabloya eklenir.

Virüslerle olusan enfeksiyonlar antibiyotige ihtiyaç göstermeden iyilesirler. Istirahat, bol sivi alimi, vitaminler, agri kesiciler ve halk arasinda antigripal adi ile bilinen dekonjestan- antihistaminik ilaçlarla iyilesir. Yalnizca gripte (influenza) özel virus ilaçlari kullanilir.

Basit enfeksiyonlarda belirtiler 2-3 günde hafifler ve geriler. Daha çok bakterilerle olan tonsillit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabi gibi enfeksiyonlarda ise antibiyotik gerekebilir. Bu nedenle doktora basvurmak lazimdir. Temel prensip olarak 2-3 günde gerilemeyen belirtiler sözkonusu ise bir saglik kurulusuna basvurulmasi önerilir. Özellikle grip (Influenza) ve bakteriyel enfeksiyonlarlar tedavi edilmezse enfeksiyonlarin ilerlemesi sonucu ölüme kadar giden komplikasyonlara yol açabilirler.

Bu enfeksiyonlar en sik çocuklarda görülür. Yaslilar ve seker hastaligi , astim gibi kronik hastaligi olanlar diger risk grubunu olustururlar. Eriskinlerde ise vücudu dirençsiz kilan asiri yorgunluk, stress, beslenme düzensizligi, soguga maruz kalma gibi durumlarda hastalik görülme sikligi artar.

Meslek grubu olarak saglik çalisanlari, polis, itfaiye görevlileri, ögretmen ve asker gibi toplumsal isler yapan ve dis etkenlere daha çok maruz kalan gruplar risk altindadir. Okullar, kalabalik isyerleri ve ofisler, fabrikalar, bakimevleri gibi yerler, hastaligin kolayca yayildigi ortamlardir.

Grip bu hastaliklar içerisinde asi ile korunulabilen en önemli hastaliktir. Hastaligin toplumda yayilmasini önlemek ve risk grubu olarak adlandirilan insanlari korumak için her yil grip asisi yapilmasi önerilmektedir. Grip asisininin önerildigi gruplar :

• 6 ay- 18 yas arasi çocuklar ve gençler
• Kronik akciger hastaligi olanlar ( Kronik Bronsit, Astim vb.)
• Bütün kalp damar hastalari (Yalnizca Hipertansiyonu olan hastalarda mutlak zorunlu degildir)
• Kronik böbrek, karaciger hastaligi ve seker gibi metabolik hastaligi olanlar
• Vücudu savunma sistemini zayiflatan kortizon veya immunsupresif denilen ilaçlari kullananlar
• AIDS, kanser gibi vücudu direncini düsüren hastaligi olanlar
• Solunum sistemi çalismasini bozan akciger5 disi hastaligi olanlar (Omurilik felçlileri, kas ve sinir sistemi hastaligi olanlar)
• Huzurevi ve bakimevinde kalanlar
• Hamileliginde 3 ayi tamamlayan tüm hamileler
• Grip sezonu (sonbahar ve kis) hamile kalma olasiligi olanlar
• 50 yas üstü eriskinler
• Saglik personeli ve itfaiye polis gibi önemli, yaygin kamu hizmeti yapanlar

Liste her geçen gün genislemekte ve toplumda korunma amaciyla nüfusun kalabalik oldugu yarlarde neredeyse toplumun tümünü asilamaya dogru bir gidis oldugu gözlenmektedir.

Grip asisi bazi gruplara yapilmamaktadir. Bu gruplar su sekilde siralanabilir :

• Yumurtaya ciddi allerjisi olanlar
• Daha önce grip asisina allerjik reaksiyon gösterenler
• Grip asisindan 6 aysonraya kadar olan dönemde Guillan Barre denilen kas hastaligi geçirmis olanlar.
• 6 aydan küçük çocuklar.
• Atesli hastalik geçirenler ( Atesli hastalik tamamen düzelene kadar asi yapilmaz )

Sonbaharda artan bu tip hastaliklardan korunmak için vücut direncini arttirmak gerekir. Iyi beslenme, vitamin destekleri, düzenli uyku, spor ve mevsim sartlarina uygun giyinmek basit, bilinen ama etkili yollardir. Enfeksiyonu olan kisilerin solunum yolu temasinin engellenmesi ( maske kullanmak, evde istirahat ederek kalabalik ortamlardan uzaklasilmasi , hapsirma sirasinda agiz ve burunun kagit mendille kapatilmasi vb.) ve ellerini sik yikayarak mikroplari çevresindekilere kirli ellerle bulastirmamasi en önemli korunma yoludur. Bu sayede özellikle kalabalik bölgelerde hastaligin yaygin hale gelmesi engellenebilir

Amerikan Hastanesi
Iç Hastaliklari Uzmani
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası