Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Baslangiç Filmi Gerçek Olabilir Mi?

Son Dönemde rekor kiran Baslangiç filmi gerçek mi?

Geçmisten günümüze birçok filmde rüyalar konu olarak kullanilmis kimi zaman seyirci korkutulmus kimi zamanda gerçek yasamla hayal dünyasi arasinda birakilmistir. Rüya üzerinde ciltlerce kitaplar yazilmistir. Rüya tabirligi geçmis çaglarda çok önemli bir meziyetti ve Babil rahiplerinin bu konuda çok ustalastiklarini tarihçiler de bildirmektedir.

Çogu kez insanlar rüyalarin gerçekle baglantisini merak etmis, gördüklerini rüya kitaplarindan arastirmis fakat net olarak bir sonuca varilamamistir.Kimi rüyalar seytani rüyalar olarak adlandirilmis kimi rüyalarda iyi günlerin habercisi olarak yorumlanmistir.Filmlere konu olan, hepimizi derinden etkileyen rüyalara müdahale etmek mümkün mü? Bilinçaltimiz uyku dünyamiza mi yansiyor? Reem Nöroloji Merkezi Kurucusu Dr. Mehmet Yavuz gündemde birçok kisinin merak ettigi baslangiç filminde ki rüyalara müdahale edilmesinin gerçekçiligi hakkinda bilgiler verdi.

Rüyalarda mekân siniri olabilir mi?

“Insanoglu, ömrünün üçte birini uykuda geçirmektedir. Uyku sirasinda hemen her insan rüya görür. Rüyalar genelde uykunun REM döneminde çok kisa bir zaman diliminde görülür. Bu esnada göz kapaklarinda titremeler olur. Eger birinin uykuda iken göz kapaklarinin titredigini görürseniz o esna da rüya gördügünü düsünebilirsiniz.

Rüya görülen zaman süresi çok kisa ve bir dakikayi geçmemesine ragmen görülen seyleri, saatlerce anlatabilirsiniz. Hatta rüya içinde rüya bile görebilir ve her seyi açikça hatirlayabilirsiniz. Dolayisi ile rüya’da zaman sifirdir ve zaman mefhumu süre tanimaz. Rüyada insan basli basina baska bir boyuta geçer. Burada zaman ve mekân siniri yoktur. Kisi bir saniye ara ile Istanbul da ve Newyork ta olabilir. Yasaminin herhangi bir kesitine gidebilir. Rüyalarin gerçek hayatla baglantisi, hep merak edilen ve arastirilan bir durum olmustur.”

Rüyalara müdahale etmek mümkün mü?

“Halk içinde kimi rüyalarin, gerçek hayatta olacaklar için isaretler tasidigina inananlar çogunluktadir. Ancak gerçekçi olmak gerekirse rüyalar gelecekten degil, geçmisten haber verirler. Rüyalara bakarak kehanetlerde bulunmak, gelecek hakkinda yorumlamalar yapmak modern bilimin kabul ettigi bir durum degildir. Rüyalari ilaçlarla engellemek mümkündür ama rüya görülmesini saglamak kolay degildir. Bir kisinin rüya ismarlamasi ya da bir kisiye önceden tasarlanan görüntülere sahip belli bir takim rüyalarin gördürülmesi bugün ki nöroteknoloji ile imkânsizdir. Dolayisiyla kisinin rüyalarina müdahale etmek ve onu önceden tasarlanmis senaryoya uygun rüya gördürmek mümkün degildir. Bugün ki, nörofarmakoloji ile insanlara kâbus yasatabilirsiniz ama istenilen bir rüyayi görmesini saglayamazsiniz. Fakat ‘’baslangi璒 filminde oldugu gibi ekip halinde herkesin ayni rüyayi görmesi suretiyle bilinçli hayatta ki gibi herhangi bir eylem ya da icraat yapilamaz. Rüyalarin ne içine ne de disina girilemez, müdahale edilemez. Insanlar genellikle son günlerdeki önemsenen olaylarla alakali rüyalar görür ama bunlari kontrol edemez. Ben su rüyayi görmek istemiyorum da diyemez.”

Rüya –Halüsinasyon iliskisi nedir?

“Insanlar bilinçli durumdayken rüya görmezler. Uyanikken görülen gerçek disi görüntüler rüya degil, (sanri)halüsinasyondur. Halüsinasyon olayi, limbik sistemin kisi uyanikken bilince getirdigi gerçek disi görüntülerdir. Bu durumda kisi de bir psikoz tablosu vardir. Limbik sistemle beraber derin beyin merkezlerinde patolojik bir isleyis söz konusudur. Halüsinasyonlar, bazen kisinin ya da çevresinin hayatini da tehdit edebilir. Bu yüzden acil olarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Hülasa, rüyalar bilinçaltini ele geçirip insani yönlendiremez. Elbette rüyalarin etkisinde kaliriz ama rüyalarin bilinçlilik durumuna baskin olmasi veya bilinçaltini esir almasi mümkün olan bir durum degildir. Bazi arastirmacilar da rüyalarin, uyku esnasinda görülen halisünasyonlar oldugunu, bu halüsinasyonlarin bilgi organizasyonu, gereksiz bilgileri unutma, RNA sentezi, uzun süreli hafizanin yerlesmesi, günlük psikolojik sorunlarin halledilmesi açisindan çok önemli oldugunu iddia etmektedirler.”

Hipnoz rüyadan farkli midir?

“Kisinin rüyasina girerek, bilinçaltinda ki gizli bilgileri çalmak ya da bir takim baska bilgileri enjekte etmek hayalden öteye gidemez. Ancak bu durum hipnozla mümkün olabilir. Hipnoza alinan kisi ya da kisilere istenilen her görüntü ya da olay yasatilabilir. Bir nevi psikoanalitik yöntemle bilinçaltina inilerek psisik sartlama yapilabilir. Böylece özetle ‘’beyin yikamasi’’ dedigimiz olay gerçeklestirilebilir. Üst üste hipnoz seanslari ile kisi bir olaya ya da bir ideolojiye inandirilabilir. Ancak burada önemli olan bir nokta da hipnoz olan kisinin, yapan kisiye bilincini açmasidir. Hipnoz olmak istemeyen bir kisiye hipnoz yapmak neredeyse imkânsizdir. Hipnoz olsa bile kisiligine ters gelen bir durumda hemen uyanabilir.”

Rüyalar bilgisayar ortamina aktarilabilir mi?

“Rüyalarla ilgili bilimsel birçok çalisma halen devam etmektedir. Mesela Japonya da rüya esnasinda retinaya gelen sinyaller özel bir programlama diliyle dijital ortama aktarilmaya çalisilarak beyin-rüya iliskisi çözülmeye çalisilmaktadir. Belki de ilerde uyku esnasinda dijital ortama kaydedilmis kendi rüyalarimizi bilgisayardan izlememiz mümkün olabilecektir. Bu durumda bir arkadasimiza dünkü rüyami maille gönderiyorum, bir yorumla bakalim diyebilecegiz.

Ayrica Cape Town Üniversitesindeki arastirmacilar, fonksiyonel MRI ve PET (Pozitron emisyon tomografi) teknikleri ile rüya fizyolojisi üzerinde çalismaktadirlar. Burada elde edilen verilere göre rüya esnasinda, derin beyin yapilari ve limbik sistem aktif bir sekilde çalisirken, mantikli ve saglikli davranis tarzlarimizi sekillendiren ön korteks bölgesi pasif bir bekleyis sürecini yasamaktadir. Rüyalarda birçok mantiksiz olayin cereyan etmesi de ön korteks bölge denetlemesinin devreye girmemesinden kaynaklaniyor olabilir. Birçok Antidepresan ilacin rüyalari inhibe ettigine yani rüya görmeyi engelledigine ya da rüyalari asgariye indirdigine inanmaktayiz. Disardan alinan biyolojik ajanlarla rüyalarin engellenmesi ayni zamanda beyinin bir rüya nöro kimyasi oldugunu göstermektedir.”

Rüya esnasinda ruh beden ayriliyor mu?

“ Rüya esnasinda ruh bedenden ayriliyor mu, ayrilmiyor mu? Nasil bir beyin enerjisi vuku buluyor? Sorularini hala tartismaktayiz. Olayin mistik ve bilimsel boyutlari vardir. Kanaatimce, rüya ile zihinsel fonksiyonlara çekidüzen de verilmektedir. Asiri zihinsel ve bedensel enerji, rüya yolu ile desarj edilmektedir. Nitekim kimi insanlar rüya esnasinda cinsel içerikli rüyalar da görebilmektedir.”

Rüyalar hafizamizda ki bilgi kalintilari olabilir mi?

“Uyku esnasinda beynimizin hafiza ve kayit bölgesinin düzenlenmesi gerçeklestirilir. Yeni ögrenilen seylerin organize edilmesi ve kayitlamasinin yapilmasi mümkün olur. Bu nedenle hafizanin düzenlenip kayitlanmasi ve organizasyonu için uyku çok önemlidir. Yeni bilgilerin depolanmasi için, eski ve önemli olmayan kayitlarin silinmesi gerekir. Iste uyku esnasinda önceden depolanmis bilgiler silinirken bunlarin bir kismi da rüya seklinde iç dünyamiza yansir. Diger taraftan rüyalarin bir tasavvuf boyutu da söz konusudur. Halk arasinda sevilen erdemli veli kisilerin, gördükleri rüyalarin, yaraticidan mesaj niteliginde oldugu ve gelecekten haber verdigine inanilmaktadir.

Freud'a göre bilincin gizledigi, tamamen sakladigi olgular ortaya çikabilmek için yol aramaktadir. Bunlardan bazilari da rüyalar haline girerek kendilerini göstermektedir.”

Rüyalar ilham kaynagi olabilir mi?

“Rüyalar aslinda, tamamen bos seyler de degildir. Rüya, birçok bilim adamina fikir ve ilham kaynagi olmus birçok icat rüya esnasinda kesfedilmistir. Kakule’nin benzenin altigen (hexagon) yapisini bulmasi, Mendeleyev’in periyodik tabloyu bulmasi, John Van Newman'nin bilgisayarlarin temelini atan buluslarini yapmasi, Norbert Weiner'in radari bulmasi, Einstein’in rölativite kurami ile ilgili bazi gerçekleri formülize etmesi, Tesla'nin bazi buluslari hep rüya sirasinda gerçeklesmistir. Beethoven, Mozart, Schumann ve Saint-Seans gibi ünlü kompozitörler, bestelerinin bir kismini rüyalarinda görerek notaya almislardir.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası