Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


LOHUSALIK VE MASTIT

Bebeginizi dogurdunuz hatta kucaginiza da aldiniz.Dogumdan sonra pek çok kadin oh diyemeden kendini emzirmeyle ilgili problemlerle bas basa bulur…Bu problemlerin bazilari önemsizdir bazilari ise gerçekten sagliginizi olumsuz etkileyebilir.Iste bunlardan biri ;bebeginizi emzirirken sagliginizi olumsuz etkileyebilecek Mastit hastaligi…

Mastit Nedir ? Neden Olusur ?

Memede abse ve enfeksiyon (Mastit), daha çok süt veren annelerde veya yeni sütten kesmis kadinlarda görülen bir çesit meme iltihabidir. Emzirme sirasinda meme basinda olusan çatlaklardan meme içi dokusuna giren çogunlukla Stafilokokus aerus veya nadiren streptok ailesinden bakterilerin yol açtigi bir enfeksiyondur. Eger tedavi edilmez ise meme absesi olusmaktadir. Meme absesi genellikle meme basindan 1 cm den daha uzakta olusmaktadir.

- Lohusalik disinda meme enfeksiyonu ender olarak görülmektedir.

Bu durumda, altta yatan nedenler ; seker hastaligi (diyabet), kronik hastaliklar, AIDS veya bagisiklik sistemini zayiflatan diger hastaliklar arastirilmalidir.

- Annenin stres altinda süt kanallari yeterince uyarilmazsa süt kanallarinda yigilma olur ve buda iltihaba sebep olabilir.

- Anne lohusalik döneminde yeterince emzirememesi sonucunda da memede süt birikmesine bagli meme dokusunda sertlik, titreme ates yükselmesi olabilir ve bu tabloya genelde ‘süt atesi’ adi verilir.

Lohusalikta Neden Mastit Daha Sik Görülür ?

Meme organi çesitli bez ve kanallardan olusur ve bunlar koyu kahverengi renkteki meme basina açilirlar. Lohusalik döneminde bu kanallar süt ile dolar. Emzirme sirasinda ise bu kanallardan veya çevresindeki dokudaki emzirme nedeniyle ortaya çikan çatlaklardan bakterilerin meme dokusuna girmesi kolaylasir. Meme iltihabi siklikla lohusalik döneminde olan meme enfeksiyonlaridir. Lohusalarin ortalama % 1-4’ünde dogumdan sonraki ilk haftalarda görülür. Lohusalik disinda meme dokusunun bakteri nedenli iltihaplari nadirdir.

Mastit, belirtileri nadir ?

• Memede agri
• Hassasiyet,kizariklik
• Ele kitle gelmesi,
• Meme ucundan anormal akinti.
• Ates
• Koltuk alti bezlerinde sisme.

Mastit Korunmanin Yollari Nelerdir ?

Mastit, yeni dogum yapan anneler için olasi bir endise konusudur. Bu infeksiyonlar en sik olarak dogumdan yaklasik 1-2 hafta sonra meydana gelir ve bunlara, normal olarak meme yüzeyinde yasayan Stafilokok aureus veya streptok bakterileri neden olur. Bitkinlik, stres ve süt kanallarinin tikanmasina yol açan dar giysiler enfeksiyona yatkinligi artirir. Çatlamis ya da aciyan meme uçlari da, memenin tam olarak bosaltilamamasina neden oluyorsa, yetersiz emzirme sonrasinda memede süt kaliyorsa enfeksiyona egilim yaratabilir.

Önemli olan mastit olusmadan önce önlemini almaktir. Meme basi çatlaklarini önlemeye yardimci olmak ,gögsü emzirmeye hazirlamak, rahatlatmak ve meme basi çevresinde bakteri, mantar olusumunu engellemek gerekir.Bunun için özel olarak gelistirilmis içerisinde ayni zamanda Lanolin ve Zeytinyagi olan Nas Lanolin krem’i hamileligin 8.ci ayindan itibaren gögüs ucuna tatbik edilmeye baslanmalidir. Zeytinyaginin antiseptik özelligi vardir, Kuru cildi canlandirir, kirisikliklari azaltir. Zeytinyagi cildi yumusatir ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.Ayrica gögüs ucunda bakteri ve mantar üremesini engellemeye yardimci olmaktadir.

Lanolin’in faydalari;Çatlamis yada agrili meme uçlarini rahatlatir.Gebelik çatlaklarinin önlenmesinde etkendir. Cildin kaybettigi nemi geri kazandirirken etkin ve dogal tedavi saglar.

Diger cilt tahrislerinin ( dudak.burun,dirsek,eller ve pisikler vb.) tedavisini hizlandirir. Meme uçlarinin çatlamasini önlemeye yardimcidir.

Mastit Nasil Tedavi Edilir ?

Üsüme ve titreme, agrili, sicak ve hassaslasmis memeler mastit semptomlari olarak kabul edilir. Lohusalar eger bu semptomlari yasiyorsa, hemen uzman hekim ile irtibat kurmalidir, çünkü zaman geçirmeden yapilan tedavi çok etkili olur ve yinelenmelerin önlenmesine katkida bulunur. Hekim büyük olasilikla evde uygulayabileceginiz bir tedavi reçetesi verecektir. Izlenmesi gereken bazi basit ilkeler sunlardir:

• Günde en az 1,5 – 2 litre su için.
• Bol bol dinlenin.Dogru beslenin…
• Meme ucunu lanolin ve zeytinyagi içeren içeren kremler ile nemlendirilmeli ve çilt tahrisleri önlenmelidir.
• Agriyi rahatlatmak ve drenaji desteklemek için memelere nemli sicak kompres uygulayin. Meme enfeksiyonu sütün enfekte olmasina yol açmaz, dolayisiyla doktorunuzun da görüsünü almak kaydiyla bebek emzirmeye devam edilebilir çünkü antibiyotige gereksinimin olursa bu durum doktorunu antibiyotik seçimini etkileyebilmektedir.
• Enfeksiyonlu memenin bosalttigindan emin olunmalidir alternatif olarak gögüs süt pompasi yardimiyla bosaltilmalidir.

Asya Hastanesi
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani
Op.Dr.Hakan Seven
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası