Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOSYAL FOBISI OLAN ERKEKLER IDEAL ES ADAYI…

Sosyal Fobi günümüzde en önemli sorunlardan biridir. Birçok kisi toplum içerisinde konusmaktan çekinir, kendisini ifade etmekte güçlük çeker. Belki de bu durumdan dolayi çok fazla haksizliga ya da olumsuz olaylara maruz kalir. Dr Mehmet Yavuz, sosyal fobinin kisisel iliskileri nasil etkiledigi konusunda bilgiler verdi.

Kadinlarin erkeklere göre daha çok fobisi var…

Sosyal fobi, toplumumuzda çok önemli bir problemdir. Birçok kisi gizli ya da asikâr sosyal fobi tablosu yasamaktadir. Bizim toplumumuzda %10–15 civarinda sosyal fobi vakasi oldugunu tahmin etmekteyiz. Hatta bazi arastirmacilar, ülkemizde erkeklerin %40 da, bayanlarin ise %58 de sosyal fobi bulundugunu iddia etmektedir. Bu kisiler, toplumda aktivite ve etkinlik göstermeden kaçinirlar. Kendilerini tüm sosyal hayattan soyutlarlar. Diger insanlarla iletisimleri son derece zayiftir. Bir topluluk önünde konusma yapmalari neredeyse imkânsizdir. Hatalarini gözlerinde büyütürler. Kendilerinin diger toplum bireyleri tarafindan asagilandiklarini düsünürler. Özgüvenleri oldukça düsük seviyeye inmistir. Özellikle karsi cinsle iletisimleri yok denecek kadar azdir. Aksi durumunda fobi belirtilerinin tümünü yasarlar. Agir vakalar, beraberinde bir agorafobi de yasayarak hiç evlerinden disari çikmayabilirler. Yöneticileri ile amirleri ile konusmalari, haklarini aramalari verilen talimatlara hayir demeleri çok güçtür.

Sosyal fobi utangaçlik degildir…

Sosyal fobi, utangaçliktan ayrilmalidir. Burada temel olarak bir utanma korkusu hâkimdir. Hep kafalarinda baskalari ne der? Sorusu vardir. Aslinda yeterli zekâ ve yetenekleri olmasina ragmen onaylanmama ve ret edilme korkusu ile hiç bir aktiviteye baslamazlar. Kapasiteleri olmasina ragmen proje üretmezler.

Yeterli güven iliskisinin kurulmadigi, düsünce ve hareket serbestîsinin verilmedigi ailelerde bu durum geri çekilmeye ve aktivitelerde bozulmaya yol acar. Anormal düzeyde koruyucu ve kollayici ailelerde çocuk sosyal fobik bir birey olarak yetisebilir.

Sosyal Fobisi olan Erkekler Ideal Es Adayi…

Diger taraftan ilimli düzeyde ve dikkat çekmeyen sosyal fobisi olan erkekler, kadinlar için ideal es adaylaridir. Çünkü bunlar son derce evcimendirler, sadece aileleri ile ilgilenirler. Bayanlari rahatsiz edecek sosyal aktiviteleri son derece düsüktür. Hatta bu husus çogu zaman çevrece fark edilmez. Böyle belirgin hastalik derecesinde olmayan ilimli sosyal fobik kisiler, herkesin örnek gösterdigi aile babalaridir. Dolayisiyla sosyal fobi, evlilik müessesini de etkiler. Baskalarinin yardimi olmadan evlenmeleri nerdeyse imkânsizdir. Ama bunlarin evlilikleri çok saglamdir. Bir sefer evlendikleri zaman bir daha hiç bosanmazlar. Nitekim bekar kalmis hiç evlenememis bireyler içinde sosyal fobi sayisi bir hayli fazladir. Toplumumuzda bayanlarda daha çok görülmesine ragmen, bu fazla dikkat çekmez. Hatta ne kadar uslu terbiyeli kiz, agzi var dili yok tabirinden takdir bile görür.

Sosyal Fobisi Olanlarin Alkol Tüketimi Daha Fazla…

Sosyal fobi rahatsizligi olan birey, eger inançlari ile çakismiyorsa alkolik olmaya çok meyillidir. Alkoliklerde sosyal fobi orani çok yüksektir ve normal popülâsyona göre 9 kat daha fazladir. Alkol ile bir nebze olan sosyal anksiyetelerini bastirirlar. Ve toplum içine çikabilirler. Günümüzde bir toplantiya katilmak, bir TV programina ya da bir konsere katilmak için alkol alanlara siklikla rastlamaktayiz. Bunlarin çogu gizli sosyal fobiklerdir.

Sosyal Fobide Askerlik Faydali…

Askerlik müessesi sosyal fobi tedavisinde çok önemli rol oynar. Belki kimse farkinda degil ama eger askerlik görevimiz olmasa idi, erkeklerde en az 2 kat daha fazla sosyal fobi sendromu olacagini düsünüyorum. Askerlik çagina kadar gizli ya da asikâr sosyal fobi olan bir sahis askerde ister istemez zorunlu olarak bir sosyallesme statüsüne girmektedir. Ayni sekilde üniversite egitimi de sosyal fobi açisindan olumlu bir süreçtir.

Sosyal Fobisi olanlar Fazla Mükemmeliyetçi…

Sosyal fobi, bir nevi basarili olamama fobisidir. Bu fobi yüzünden ülkemizin ekonomik olarak ne kadar zarara ugradigini tahmin bile edemeyiz. Birçok sosyal fobik aslinda çok zeki ve yetenekli olduklari halde girisimci ruhunu ortaya koyamazlar ve projelerini hayata geçirmekten çekinirler. Bu konuda ülkemizi kalkindirma adina ihracat isi ile ugrasanlarin yönetim kademesinde asla sosyal fobik olmamalidir. Ülkemizin ekonomik anlamda uygar ülkeleri yakalayip geçebilmesi için bu konuya dikkat edilmelidir. Hatta basarili olamama fobisi ve bununla mücadele yöntemleri okullarda ders olarak okutulmalidir. Bürokrasi kademelerinde de ayni tehlike söz konusudur. Sosyal fobisi olanlar tam bir görev adami zihniyeti ile davrandiklarindan kendi baslarina öncelik almazlar. Aslinda bazi ilimli sosyal fobikler ehil olmayan kendi üstlerinden sürekli takdir görürler ve terfi alirlar. Hatta yönetim kademelerinin en üst düzeylerine kadar yükselebilirler. Ancak gelinen nokta her zaman çözüm üretip sikinti tehlikesi yasamaktansa, çözümsüzlük olusturup sorumluluktan kaçma ile sonuçlanir. Bu ise bürokratik kademelerde çok agirlasmaya hatta kilitlenmeye yol açar. Dolayisiyla bürokrasinin kilitlenmesi kanaatime göre, gizli ya da asikâr sosyal fobik yöneticiler yüzündendir.

Mükemmeliyetçiligi Birakin…

Bütün insanlar hata yapar. Hata yapmak insan olmanin kaçinilmaz bir sonucudur. Hiçbir insan kusursuz degildir. Mükemmele ulasmak için ugrasmak bosunadir. Mükemmeliyetçiligi birakin. Bir ütopya ugruna kendinizi daha fazla tüketmeyin. Mükemmellik iyinin düsmanidir; iyiye razi olun. "Ya hep ya hiç" anlayisiyla hareket etmeyin. Bir seyin hepsini elde edemiyorsaniz, tümünden de mahrum olmayin. Zorunda olmaktan vazgeçin. ‘Yapmaliyim’ yerine ‘yapabilirim’ cümlesini kullanin.

Beklentilerinizi ulasabileceginiz seviyelerde tutun. Kendinizden daha az sey beklerseniz basarilarinizdan daha çok tatmin saglarsiniz. Oysa mükemmeliyetçilikten vazgeçmedikçe kendinizden asla memnun olamazsiniz.

Insanlari Memnun Etmeye Çalismayin…

Ne kadar ugrasirsaniz ugrasin, sizi ve yaptiklarinizi onaylamayacak, begenmeyecek, reddedecek birileri mutlaka olacaktir. Öyleyse herkesi memnun etme çabasini birakin. Hayir demeyi ögrenin. Size teklif edilen her yükü hiç istemediginiz halde sirtlanirsaniz ‘’zaman ve enerji kaybiniz bir yana’’ insanlarin sizi kullandigini, sömürdügünü düsünerek zayiflik ve acizlik hislerine kapilabilirsiniz. Yeryüzünde sizi hiç tanimayan ve sizin ne yaptiginizi hiç umursamayan milyarlarca insan yasiyor. Çevrenizdeki insanlarin da sizi düsünüp durmaktan daha önemli mesguliyetleri söz konusudur. Buna ragmen yine de "Baskalari ne der?" kaygisina karsi "Baskalari ne derse desin!" bilincini hâkim kilmak gerekir.

Sanal Ortam Tam Size Göre…

Tedavide ilaç tedavisi ile psikoterapi ön plandadir. Ilaç tedavisi olarak en çok antidepresanlar kullanilir. Psikoterapi de bilissel davranisçi tedavi seanslari uygulanir. Askerlik ve üniversite ortamlari, sosyal fobi tedavisinde önemli mihenk taslaridir. Kisinin sosyallesmesinde ve ortama ayak uyduracak pozisyona gelmesinde ise yararlar.

Sosyal fobili kisiler, kendilerine çok yakin hissettikleri kisilere sürekli fikra, hikâye ya da anilarini anlatarak alistirma yapmalidirlar. Ayna karsisinda kitap okumalari ya da kendi kendilerine konusmalari da ise yarayabilir.

Internette Chat ortami ile ya da sosyal paylasim siteleri ile baskalari ile iletisime geçmek sosyal fobiyi yenme adina önemli bir adim olabilir. Sanal ortamda konusurken ya da yazisirken kisiler kendilerini daha rahat ve özgür hissederler. Üzerlerinde baski hissetmezler. Bir süre sonra sanal ortamda kazandiklari özgüven ve iletisim tecrübesi, reel hayatta ki iliskilerini de olumlu etkilemeye baslayabilir.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası