Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ OKULA SAGLIKLI BASLASIN

Anaokuluna ya da ilkokula baslayan çocugunuzun risk altinda bulundugu rahatsizliklara karsi önceden önlem almalisiniz. Doktorunuzun önerecegi check-up kontrolleri sayesinde çocugunuzun okuldaki basarisini gölgeleyecek hastaliklari önceden tespit edebilirsiniz.

Memorial Etiler Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü'nden Uz. Dr. Deniz Tamtekin okul döneminde çocuklari bekleyen hastaliklar hakkinda bilgi verdi.

Çocugunuz disten göze, ortopedik gelisimden uyku düzenine kadar çocuk pek çok yönden kontrol edilmeli

Check-up, hastaliklar ortaya çikmadan belirtileri tespit edip, hastalik tam olarak olusmadan önleyici tedbirlerin alinmasini saglayan bir kontrol muayenesidir. Bu yolla kisinin hasta olmasi önlenebilir ve saglikli bir hayat sürmesi saglanabilir. Anaokuluna baslama yasini 3-4 yas arasi olarak kabul edilirse 2 yasindan sonra 6 ayda bir rutin muayeneleri yapilan çocuklarin zamani geldikçe gerekli konsültasyonlari da kapsayan check-up muayenelerinin yapilmasi gerekmektedir. Süt dislerinin tamamlandigi 2.5 yasinda çocugun rutin muayenesinin yani sira; bir dis hekimi tarafindan dis kontrolünün yapilmasi hem dis problem varsa erken müdahale açisindan faydalidir hem de çocugun dis hekimi ile korkusuzca kuracagi iliski açisindan önemlidir. .Eger 1 yasinda iken bebegin gözlerinde kayma varsa ilk göz muayenesi 1 yasinda yapilmalidir. Herhangi bir göz problemi olmadigi düsünülen çocuklarin bile 2 yasindayken göz muayenesi olmasi kirma kusurlarinin teshisi açisindan oldukça önemlidir. Okula baslamadan, 6 yasinda bir kez daha göz muayenesi olmasi göz sagligi açisindan iyi olacaktir.

Çocuk hekimi 6 ayda bir yaptigi rutin muayeneler sirasinda çocugun fiziksel büyümesi, sosyal gelisimi, dis görünüsü(solukluk vs gibi),göz bozukluklari, dislerin gelisimi, ortopedik sorunlar açisindan degerlendirmelidir. Bu muayene sirasinda eger çocuk hekiminin herhangi bir süphesi olursa gerekli tetkik ve konsültasyonlari istemelidir. 4 yasina geldiginde ise rutin birtakim muayenelerin yapilmasinda fayda vardir. 4-6 yas arasinda uygulanmasi gereken asilar vardir. Ayrica hafif olan bazi ortopedik sorunlar varsa ve bunlar düzelmediyse bu yasta ortopedi muayenesinin yapilmasi uygundur. Içe basma, disa basma, bacaklarda egrilik ya da gögüs kafesi anormallikleri varsa bunlari ilgili uzman olan ortopedistin degerlendirmesi gerekir.

Eger çocugun soluk görünümü varsa kan tahlilleri yapilarak anemi olup olmadigina bakmak gerekir. Çocugun büyüme gelismesini etkileyen faktörlerden biri de uyku düzenidir. Okula baslangiç döneminde çocugun günde ortalama 10 saat uyumasi gerekir.

Anemini çocuklarda zeka gelisimini yavaslatiyor

Anemide yani kansizlikta hemoglobin ve hematokrit degerleri, alyuvar sayisi, alyuvarlarin büyüklügü, önemlidir. Bunlar bize aneminin tipi hakkinda bilgi verir. Hangi tip anemi oldugunu saptandiginda nedene yönelik tedavi uygulanmaktadir. Anemik çocuklarda alyuvarlarin oksijen tasima yetenegi azalacagindan dokular yeterince oksijenlenemez. Bu durumda doku gelisimi normalden geri olacak ve bundan zekâ gelisimi de etkilenecektir.

Ailede yüksek kolesterol varsa…

Ailede kalp hastaliklari açisindan bir risk varsa veya aile bireylerinin büyük bölümünde yüksek kolesterol varsa bu çocuklarin kan yaglarina bakmak gereklidir. Ailede yüksek kolesterol gibi bir problem varsa 2 yasindan sonra ve 6 yasinda kan yaglarina bakmak çocugu birtakim hastaliklara karsi korumamiz acisindan bize faydali olacaktir. Ailesel kolesterol olmasi durumunda erken yasta bir beslenme düzeni olusturulmalidir. Ayrica, tansiyon kontrolünün de belli araliklarla yapilmasinda fayda vardir.

Isitme problemleri de göz ardi edilmemeli

Dogumdan sonra 1 ay içinde bebege rutin isitme testi uygulanarak isitme kontrolü yapilir. Bazi durumlarda çocugun o güne dek geçirdigi hastaliklar göz önüne alinarak (özellikle sik ortakulak iltihabi geçiren çocuklarda isitme kaybi olabilir) kulak burun bogaz hastaliklari uzmaninin konsültasyonu istenebilir. Çocuk ilkokula baslarken kulak burun bogaz uzmani, hangi sesleri nasil isittigini tekrar kontrol etmelidir. Aile çocuguna seslendiginde oyuna dalmasinin disinda duymuyorsa, algilamasinda problem varsa, söylediginizi yanlis anliyorsa veya seslendiginizde bakmiyorsa bunlara dikkat edilmelidir.

Idrar yolu enfeksiyonlari okul döneminde çocuklari tehdit ediyor

Belirli bir yasa kadar ailesiyle birlikte olan çocugun tuvalet egitiminde anne sürekli yanindadir. Ancak anaokulu ya da ilkokula basladiklarinda yanlarinda biri olmadigindan temizlik konusunda zorluk yasayabiliyorlar. Bu yüzden idrar yolu enfeksiyonlari bu dönemde siklikla görülebiliyor. Toplu yasanilan alanlarda, toplu kullanilan tuvaletlerde, el yikanmasina da dikkat edilmezse paraziter hastaliklar görülebiliyor. Üst solunum yolu hastaliklari da bu dönemde siklikla karsimiza çikiyor. Çünkü okula gitmeden önce çocuk evinde daha az kisiyle birlikte oluyor ve daha az mikropla karsilastigi bir ortamda bulunuyor. Okula gittiginde ise kalabalik bir ortama giriyor. Üst solunum yolu hastaliklari damlacik enfeksiyonuyla bulastigi için biri öksürdügünde hepsine geçebiliyor.

Çocuklariniza el yikama ve tuvalet egitimi verin

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarina karsi temizlik çok önemlidir. Kiz çocuklarinda önden arkaya göre yikanmasi ya da silinmesi gerekir. Tek basina yapabilecegi sekilde ailenin bunu çocuguna ögretmesi gerekir.

Okul basarisi için çocugunuzun saglikli olmasi çok önemli

Altinci yasta yapilmasi gereken bazi testler vardir. Örnegin kaka tahlili yapip, parazit aranmasi gerekebilir. Bazen parazitler hastaliklarda anemiye neden olmaktadir. Hemogramda anemi tespit edilirse bunun nedeni bulunmali ve tedavi nedene yönelik düzenlenmelidir. Kilo problemi olan çocuklarda kan sekerine bakilmalidir. Özellikle siklikla fast food turu beslenen çocuklarda kilo problemi ile birlikte anormal kan sekeri degisimlerini görülebilir. Ayrica, gözden kaçan idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Çocugun istahi kesilmistir, midesi bulaniyordur, karni agrimistir ve aile çok dikkate almamistir. Bunlar genel check-up içindedir ve ilkokula baslarken bunlari da yapmak gerekir. Asi kontrolü yapilmali ve eksik asilar tamamlanmalidir.

Halsizlik, yorgunluk ve sismanlik tiroid belirtisi olabilir

Çocuklarin gelisiminde eger bir sismanlik söz konusuysa tiroit fonksiyonlarina da bakmak gerekir. Tiroidin az çalistigi durumlarda çocukta sismanlikla birlikte yorgunluk, yavaslik gibi baska belirtiler de görülebilir. Ya da çocuk çok yemek yemesine ragmen kilo almiyorsa, çocuk fazla hareketli ya da fazla sinirliyse o zaman tiroit bezinin çok çalistigini aklimiza getirmeliyiz. Bu gibi durumlarda tiroit fonksiyonlarinin incelenmesi gerekir. Ama rutinde bakilmasi gerekmiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası