Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EMBRIYO VE SPERM GÖZALTINDA!

METABOLOMICS ve IMSI YÖNTEMIYLE…

Metabolomics embriyolarin metabolik olarak degerlendirilmesini saglayan bir yöntem. IMSI’de spermi 8 bin kati büyüterek genetik hasarin tespit edilebilmesine imkan sunuyor. Her iki yöntemin ortak noktalari ise sunduklari avantajlarla hamilelik sansini yüzde 25 gibi yüksek bir oranda artirmalari!

Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayisi artarken, tip dünyasi hem canli dogum oranlarini yüksek tutmak, hem çogul hamileliklerin önüne geçebilmek için yeni yöntemler gelistirmeye devam ediyor. Tüp bebekte tedavinin basarisini etkileyen en önemli faktör ise; ‘saglikli’ embriyo ile spermleri seçebilmek. Iste bu noktada bir süredir ülkemizde uygulanmaya baslanan; ‘metabolomics’ ve ‘IMSI’ yöntemi doktorlarin yüzünü güldürüyor, çünkü her iki yöntem hamileligin olusma sansini yüzde 25 gibi yüksek bir oranda artirabiliyor! Acibadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Kadin Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Tansu Küçük, embriyo ve spermlerin gözaltinda tutulmasi esasina dayanan her iki yöntemi anlatti:

Metabolomics nedir?

Tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolarin kalitesi, mikroskop altinda ‘görsel kriterlere’ göre takip edilip, seçiliyor. Embriyolarin döllenme hizi, hücre sayisi ve sekilsel özelliklerinin belirlenmesi gibi 5-6 kritere bakilarak, en kaliteli olani seçilmeye çalisiliyor. Ancak bu yöntemle embriyolarin genetik ve metabolik aktiviteler açisindan normal olup olmadiklarini tespit etmek mümkün olmuyor. Çünkü embriyolar da yetiskin insanlarda oldugu gibi, normal gibi görünüp aslinda saglikli olmayabiliyor. Yapilan bilimsel arastirmalar; görünüm olarak en kaliteli olarak saptanan embriyo grubunda bile genetik olarak sorunlu olanlarin oraninin yaridan fazla oldugunu gösteriyor. Bu da hamilelik sansini düsürüyor! Bir insanin kan tahlillerini ve idrarini degerlendirip saglik durumuyla ilgili nasil bilgi edinilebiliyorsa, embriyonun metabolizmasini, yani ne tükettigini; içinde gelistigi ortama ne salgiladigini inceleyerek saglikli olup olmadigini belirlemek mümkün olabiliyor. Yeni gelistirilen bu yeni yöntemin adi; “Metabolomics”. Yakin zamanda gelistirilen bu yöntemle en yüksek hamilelik potansiyeli olan embriyo hiçbir risk olusturmadan seçilebiliyor. "Yasayabilirlik endeksi "de denilen bu yeni yöntemle hamilelik sansi daha da artirilmis oluyor.

Embriyonun sivi atiklari inceleniyor!

Metabolomiks embriyonun atiklarini analiz eden bir cihaz. Bu cihazda, daha önce sonu hamilelik ile biten 5 bin embriyonun atik datasi yer aliyor. Yöntem de, cihaza yerlestirilen embriyonun sivida biraktiklari atiklarin verileri ile cihazda yer alan atik datasinin karsilastirilmasi esasina dayaniyor. Mebatobolomiks yöntemi söyle isliyor: Seçilmesi planlanan embriyolar, içinde bulunduklari siviyla birlikte cihazin içinde yer alan kartuslara yerlestirilip, incelenmeye aliniyor. Biyolojik olarak bütün canlilar gibi, embriyo da gelisimini ve yasamini sürdürmek için bazi maddeler kullaniyor. Bu nedenle içinde bulundugu sividan, örnegin seker ile amino asidi gibi bazi maddeleri aliyor ve bunlari kullandiktan sonra atiyor. Uzmanlar da embriyonun biraktigi bu atiklar ile cihazdaki eski atiklarin datasini karsilastiriyor ve bunlara en çok benzeyen embriyo’yu, ‘en saglikli’ embriyo olarak kabul ediyor. Cihaz, embriyolari 3 kez kontrol ettigi için de hata orani neredeyse sifira düsüyor. Üstelik bir embriyonun taranmasi sadece için sadece 15 dakika yeterli oluyor.

IMSI nedir?

Hamileligin gerçeklesmesi için hem yumurta, hem de spermin saglikli olmasi sart. Çok degil, bundan bir yil öncesine dek, bmbriyologlar saglikli olanini seçmek için spermleri tipki embriyo gibi mikroskop altinda büyüterek inceliyorlardi. Ancak spermler insan vücudunun en küçük hücreleri. Bu özellikleri nedeniyle genel olarak incelenseler bile spermlerin detaylarini incelenme sansi düsük oluyordu. Bunun nedeni ise mikroenjeksiyon islemlerinde canli sperm hücrelerinin en fazla 800 kat büyütülebilmesiydi. Dolayisiyla bu büyütme oraniyla, spermin sadece genel sekli incelenebiliyordu. Acibadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Tansu Küçük IMSI ( Intracytoplasmic Morpholgically Selected Sperm Injection) adi verilen bu teknikte ise ileri teknolojiyle donatilmis özel mikroskoplar kullanilarak spermleri 8 bin kat büyütmenin mümkün olabildigine dikkat çekerek sunu söylüyor: “Bu sayede de spermlerin hücre içi yapilarini, bas bölgesinde yer alan ve genetik hasarina isaret eden ‘vakuol’ adindaki hücre içindeki bosluklari detayli olarak inceleyebilmek ve tespit edebilmek mümkün olabiliyor.”

Döllenme sansini yüzde 25 oraninda artiriyor!

IMSI teknigi ile seçilmis sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamalari ile karsilastirildiginda, canli sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapilmasina imkan sagliyor. Böylece dölleme yetenegi en fazla olan spermler seçilerek uygulanan mikroenjeksiyonla yüzde 25 oraninda daha yüksek döllenme orani elde edilebiliyor. Buna bagli olarak da hamilelik oranlari artiyor ve erken dönem düsük riski azaliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası