Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de 10 milyon kisinin varisi var!

Geceleri bacaginiza kramp mi giriyor? Sabahlari yorgun mu kalkiyorsunuz? Bacaklariniz sisiyor, kasiniyor ve agriyor mu? Öyleyse sizde Türkiye'de varisi olan 10 milyon kisiden biri olabilirsiniz. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Varis Merkezi ve Damar Cerrahisi Direktörü Op. Dr. Mustafa Kemal Çalik, geçmisi çok eskilere dayanan, ilk kez M.Ö.1550 yillarinda Ebers papirüslerinde rastalanan varis ve güncel tedavi sekilleri hakkinda bilgi veriyor.

Toplumda yas gruplarina göre %5 - % 55 siklikta görülen varisin, Türkiye’de etkiledigi düsünülen kisi sayisi yaklasik 10 milyondur. Bu varisli toplum kesiminin bir çogu ya farkinda olmadiklari için veya çözümünün olmadigi kanaatinde olduklarindan tedavi arayisi içinde degillerdir. En azindan kozmetik/psikolojik veya diger uçta agri, sisme, gece kramplari, yorgunluk, yanma-kasinti, ciltte renk degisikligi, kanama, tromboflebit, bacakta ülserler gibi yasam kalitesini etkileyen yakinmalarla gündelik yasamlarini sürdürmeye çalisirlar. Toplumda sadece yasli hanimlarda görülür düsüncesinin yanlis oldugu, ergenlik çaginda baslayabilen ve erkeklerde de olmak üzere her yas gurubunda ve cinsiyette rastlaniyor olmasinin bilinmesi tedavide geç kalinmamasi açisindan çok önemlidir.

Varisde Tani Yöntemleri:

1. Varis hastalarinda hastanin özgeçmisi, geçirdigi hastaliklar, ailesinde varisin mevcudiyeti, yakinmalari ve muayene bulgulari tanida oldukça önemli yer tutar. Muayene sirasinda yapilacak Trendelenburg ve Perthes Testleri varislesen damar sisteminin temel bölgelerini belirler.

2. Muayene sonrasi yapilan el dopleri (continuous wave) tetkiki ve Renkli Dopler Ultrasonografi ile her hastaya özgün Varis Haritasinin çikartilmasi varisde %99’lara varan teshis olanagi saglar. Bu tetkikler hasta konforunu bozmaz, agrili ve girisimsel yöntemler degildir.

Varisde Tedavi Yöntemleri:

Varisin degisik tedavi seçenekleri olmasina ragmen, konusunda uzmanlasmis kisiler tarafindan veya hastanin sahip oldugu degisik varis tiplerine uygun tedavi yöntemleri, hastaya özel ve kombine uygulanmadiginda (Hibrid Tedavi) sonuçlar tatmin edici olmamaktadir.

1. Klasik Varis Operasyonu(Stripping/Ligasyon): Günümüzde nadiren kullandigimiz bir yöntem olup asagida açiklayacagimiz diger tedavi yöntemlerinin kullanilamadigi ileri evre varislerde, kozmetik cerrahi yöntemlerle varisli damarlarin devre disi birakilmasidir. Hasta ameliyat oldugu gün evine gidebilir ve normal yasantisina 3–4 günde dönebilir.

2. Mikro Flebektomi: Orta, büyük varis pakelerinin (dügümlerinin) lokal anestezi ile 2-3mm açikliktan çikartilmasi yöntemi olup, hasta 2–3 saat içinde taburcu olabilir.

3. Skleroterapi: Spider ven, telenjiektazi gibi ince ve orta kalinliktaki varislerde, sklerozan (damar kurutucu) ilaçlarin çok ince ignelerle damar içine verilerek varislerin kurutulmasi yöntemidir. Yöntem agrisiz olup, 15–30 dakikalik islem sonrasi normal yasantisina dönebilir.

4. Lazer Terapi: a) Ekzo-Lazer: Küçük orta boy (kilcal ) yüzeysel varislerde (kozmetik ve tedavi amaçli) hasta memnuniyeti saglayacak güvenli ve etkin bir tedavi yöntemidir.

Ekzo-Lazerin (Yüzeyel Lazer) avantajlari:

 Varisli damara özgün lazer türü ve dalga boyu (ND:YAG 1064nm)

 Ciltteki varis disi dokular tarafindan düsük emilim; Yan etki olasiligini düsüren bir özellik

 Her cilt tipinde (hassas ve koyu ciltler dahil) uygulanabilirlilik.

 Energy Feedback Control (EFC): Sabit enerji verebilme özelligidir. Her lazer atisindan sonra otomatik kontrol mekanizmasiyla enerji kaybina engel olarak etkili tedavi olanagi saglar

 Variable Square Pulse (VSP): Hiz, etkinlik, güvenlik ve hasta konforu saglar.

 Hizli uygulanabilirlik

 Kirmizi (telenjiektazi, spider vein) ve mavi (retiküler) yüzeyel varislerde etkili transdermal tedavi .

 Anestezi gerektirmeyen, hasta tarafindan iyi tolere edilebilen girisim olanagi saglar.

 Ekonomiktir.

b) Endovasküler Lazer Ablasyon (EVLA;Damar Içi Lazer Tedavisi): Daha önceleri klasik operasyonla (Stripping, Ligasyon) ekarte edilebilen ileri derecede yetmezlik mevcut olan toplar damarlarin bir çogu günümüzde EVLA tedavisiyle kolayca ortadan kaldirilabilmektedir.

EVLA’nin(Damar Içi Lazer Tedavisi) Avantajlari:

 Genel anestezi yok (Lokal uyusturma ile yapiliyor)

 Hastane yatisi yok

 Girisimden 30-60 dakika sonra normal yasama geri dönüs

 Kisa islem süresi (45 dakika)

 Güvenli

 Agrisiz

 Etkili (%95–97)

 Basarili kozmetik sonuçlar

 Cerrahi girisimden daha ekonomik

Damar Içi Lazer Tedavisi(Endo-Lazer) sonrasi hastaya varis çorabi giydirilir ve hasta normal yasantisina bir saat sonra dönebilir. Öylesine hasta konforunu ön plana çikaran bir yöntemdir ki öglen arasi 2 saatini ayiran hasta ögleden sonra isinin basina dönebilmektedir.

5. Varisli hasta egitimi ve koruyucu hekimlik: Her hastalikta oldugu gibi, hastalik gelismeden veya yakalandigi asamada koruyucu önlemleri hastaya benimseterek hastaligin yasamlarini etkilemesini önlemektir.

Yasam kalitesini etkileyen bir hastalik olan varis, konusunda uzman hekimlerce ayni çati altinda günümüz güvenilir ve etkin teknolojilerini her hastada kisiye özel kombinasyonlarla (Variste Hibrid Tedavi) uygulanmasiyla artik çözümü olan bir sorun olarak varligini sürdürmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası