Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULA YENI BASLAYACAK ÇOCUGUNUZA DESTEK OLUN!

Çocuklarimizin sosyallesmeye basladiklari ilk yer süphesiz aile, ikinci durak ve en önemli basamak ise okul hayatidir. Konu 1. sinif olunca da bu durum, kimi çocuklar için iple çekilen bir baslangiç, kimi çocuklar için ise korkulu bir bekleyis haline gelir.

Çocugun okula alisma sürecinde anne ve babaya düsen görevlerin ise çok önemli oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy, çocuklarda görülen okul sendromu ile ilgili merak edilen sorulari cevapladi.

Okula ilk kez baslayacak çocuklarin duygusal durumunda ne gibi degisiklikler olur?

Çocuklar için okula baslamak, yasamin yeni bir asamasina geçmektir. Çocuklar sergiledikleri psikolojik özellikleri nedeniyle yüksek düzeyde uyum saglama kabiliyeti tasirlar. Ancak, bu özelliklerine ragmen yeni duruma çok hizli bir sekilde uyum saglayamayan ya da zorlanan çocuklar da bulunur. Okul ortami çocuklarin karsilastigi, süreklilik içeren ilk sosyal ortamdir. Çocugun, neredeyse rakipsiz oldugu, üzerinde asiri ilginin bulundugu ev ortamindan çikip, kendisi gibi onlarca arkadasinin arasinda yer alacagi bu yeni ortama alismasi zaman alacaktir. Bu süreçte çocuk için evde sahip olmadigi sosyal özellikleri edinmenin yolu açilir. Duygusal olarak gel-git içeren bir dönem baslar.

Okula gitmekten korkan bir çocuga ailenin yaklasimi nasil olmalidir?

Okulun korkulacak bir ortam olmadigini aktarmak kolay degildir. Zihinde tasarlanan bu duygunun sönmesi için sabirli ve kararli bir tutum sergilemek gerekir. Okulun ona kazandiracaklari anlatilmali ve özellikle evdeki durum ve iliskilerde kayiplara yol açmadigi vurgulanmalidir. Öncelikle sinif ögretmeni ile kuracagi iliski desteklenmeli, ögretmenin önerileri ile hareket edilmelidir.

Bu çocuklara yönelik agresif bir yaklasim ne gibi sonuçlara yol açabilir?

Aile bireylerinin özellikle annenin sergileyecegi saldirgan, kirici tutum ve davranislar, uyum süreci yasamakta olan çocugu çok olumsuz etkileyecektir. Sevilmediginin, evde degerinin kalmadiginin, anne için baska ilgilerin kendisinin önüne geçtiginin kanitlari olarak algilanacak olan agresif tutumlar, çocugun zihninde tasarladigi korkularin bir biçimde somutlasmasina ve saldirgan davranislara neden olacaktir.

Çocukla birlikte derslere girmek dogru bir davranis midir?

Okulda, özellikle sinifta ortamin düzenleyicisi, yöneticisi ögretmendir. Ögretmenin tutumu, karari önemli yer tutar. Özellikle okulun ilk günlerinde israrla annesinden ayrilmak istemeyen ve sinif ortamina karsi tepkili olan çocugun sinif içinde yaninda olunabilinir ancak bu durumun süreklilik sergilememesi gerekir. Bu davranis hiçbir zaman birkaç günü geçmemelidir.

Korku ve tedirginlik uzun sürüyorsa ne yapmak gerekir?

Korku ve tedirginlik umulan süreyi asiyorsa, yani bir-iki haftadan uzun sürüyorsa zaman kaybetmeden psikolojik yardim istemek gerekir. Rehber ögretmenler ilk basvurulacak profesyonellerdir. Yeterli çözüm bulunamazsa, çocuk ruh sagligi uzmanlarina basvurmak gerekir.

Çocugunuzun okula alismasi sirasinda dikkat etmeniz gerekenler;

• Öncelikle ilk günlerde anne-baba sakin ve sogukkanli olmalidir. Çünkü ailenin verdigi tepkiler önemlidir. Çocuk bu tepkilere bakarak ayni kaygiyi ve panigi yasamaya baslayabilir.

• Aile okul baslamadan önce çocuklarina okulun nasil bir yer oldugunu ve oranin korkulacak bir yer olmadigini anlatmalidir.

• Okula gitmesi konusunda ailenin her üyesinin tutarli bir tutum takinmasi, çocugun bu konuda cesaretlendirilmesi gerekmektedir.

• Çocukla her zaman açik ve anlasilir tarzda konusulmasi önemlidir. Okula gitmek istemiyorsa açikça bu korkusunun nedenleri ve endiseleri üzerine konusulmalidir. Ancak bunu yaparken, kesinlikle asagilayici ve küçük düsürücü tarzda olmamasina özen gösterilmelidir.

• Sadece onun degil her çocugun bunu yasayabilecegi söylenmelidir.

• Çocuklar için en önemli sey, güvendir. Anne-babalar çocuklarina güven vermelidirler. “Buralardayim..”, “Çikista seni alacagim”, “Beni göreceksin”, “Kapida olacagim” gibi cümlelerle çocuk sakinlesebilir. Ailelerin ilk günlerde çocuklarini okullarda yalniz birakmamalari çocuklarin güvenlerini kazanmalari açisindan gereklidir.

• Anne-babalar kesinlikle karsilastirici bir tutum içinde olmamalidirlar. Baskalarinin çocuklarini “iyi örnek” olarak göstermemelidirler.

• Okulun ilk günlerinde ve daha sonralarinda da, okul ve ögretmenle isbirligi içinde olunmasi önemlidir. Ailelere, okuldaki profesyoneller ve rehber ögretmenler tarafindan bu adaptasyon sürecinin ne zaman sonlandirilmasi konusunda bilgi verilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası