Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cinsel Sorunlar Paylasilamiyor

Cerrahpasa Tip Fakültesi Üroloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Halim Hattat, eslerin, cinselliklerini birbirleriyle paylasamadigini ve arkadaslarin bu konuyu birbirlerine açamadigini vurgulayarak, "Insanlar kendi kendilerine düsünürken de cinsel problemi oldugunu kabul etmek istemiyorlar" dedi. Prof. Hattat, 40 yasini geçen her 10 erkekten 7'sinde cinsel sorun gözlendigini, ancak her 10 hastadan 1'inin hekime basvurdugunu söyledi.

Prof. Dr. Halim Hattat yaptigi açiklamada, hekimler açisindan en büyük sorunun, 'normal cinselligin ne oldugunu anlatmak' oldugunu bildirdi. Prof. Hattat, bütün Avrupa'da, bu konuda çok büyük çalismalar yapildigini ve insanlara normal cinselligin anlatilmaya çalisildigini ifade ederek, "Bir insan size geliyor ve 'Bende erken bosalma sikayeti var' diyor.

Soruyorsunuz. Normal bir iliski içinde hiçbir problemi yok. 'Bunun bir ölçüsü var mi?' diye soruyor size. Yani bilgi almamis. Nereden aldin bu cinsel bilgileri diyorsunuz, 'Bir arkadasim evlenirken bana anlatmisti' diye söylüyor. Dolayisiyla bunlari vermek lazim. En büyük sorun bu. Yani, normali anlatmak. Sonra da bunun bir rahatsizlik oldugunu, ama ille cerrahi vs. tedavilerle de ilgili olmadigini, insanlarin birbirleriyle konusabilecegini açiklamaya çalisiyoruz" dedi.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Üroloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Halim Hattat, cinsel sorunlar yasayan bazi eslerin, doktora gitme konusunda çekindiklerini de belirterek, "Bu gerçekten büyük problem. Öncelikle esler doktorla görüsebilir. Problemi anlatabilir. Belki esini ikna etmeye çalismak zor olabilir. Önce problemin ne oldugu, detayiyla bir cinsel sorunlar uzmaniyla konusulabilir. O zaman, problemi çözmek anlaminda öneriler de ortaya gelecektir. Esler direkt olarak bu konuda münakasa etmemeli. Yavas ve yumusak inis yapmak gerekir" diye konustu.

Cinselligi tek basina bir problem olarak düsünmenin mümkün olmadigini kaydeden Prof. Dr. Halim Hattat, "Androloji Dernegi'nin bir çalismasi gösteriyor ki, 40 yasindan sonra her 10 erkegin 7'sinde sorun görülebiliyor. Bunda diyabet, kalp hastaliklari etkili rol oynuyor" dedi.

Insanlarin, cinselligi kendisinde gizli bir tabu olarak görmesinin yanlis oldugunu savunan Prof. Hattat, "Cinsellik eslere anlatilmaz, kadin erkegine yaklasim gösteriyorsa, çok yanlis bir sey olur, kadin çok hareketli olursa ayip olur, yani kocasi onu yanlis degerlendirir gibi... Ya da erkek, eger kendisi farkli bir fanteziyle esine yaklasiyorsa, 'Ben ev kadiniyim' seklinde cevap vermesi... Esleri genel olarak çok mesgul olan ev hanimlarinin yaptigi bir sey bu. Aksama kadar çok yorulduklari için eslerini düzgün karsilama imkanlarindan yoksun olmalari. Onu prensip alarak, 'Ben çok görev yapiyorum. O halde daha farkli görünmeme gerek yok' anlaminda davranirlar. Bu yanlis bir sey. Erkekler de 'Ben aksama kadar çoluk çocugum için ugrasiyorum. Sakalli da olsam, bir kadeh içki de içsem, sigara da koksam, benim karim beni kabul edecek' seklinde bir yaklasimda bulunuyorsa, bunlar yanlis seyler diye düsünüyorum" diye konustu.

Kadin cinselliginin, erkek cinselligiyle kiyaslandiginda 'çok daha kapali kutu' olarak tarif edilen bir mekanizma oldugunu anlatan Prof. Hattat, "Kadinin olumsuz cinselligi, bir çok faktöre bagli problemlerden olusuyor. Kadinin problemini olusturan faktörler yasina göre de çok degisiyor. Yani, menopoz öncesi, menopoz sonrasi dönemlerde yasadigi problemler, psikolojik faktörler, genital enfeksiyonlar, hormonal ve metabolik düzensizlik. Kardiyobasküler rahatsizliklarin da, erkeklerde oldugu gibi tamamen kadin cinselligini etkiledigi anlasilmis. Ama su anda, daha çok testesteron seviyesi düsük olan hanimlarda, isteksizlik sorunu yasaniyor. Cinsel istek eksikligi buradan kaynaklaniyor" dedi.

'Cinsellikten korku, birlesme sorunu'nun (vaginusmus), bir davranis terapi yöntemiyle asilmasinin çok kolay oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Halim Hattat, eslerin birlikte bir cinsel saglik merkezine gitmeleri gerektigini bildirdi. Organik problem yoksa mutlaka çözümünün olacagini ifade eden Prof. Hattat, bu problemin, Türkiye'de, diger Avrupa ülkelerine göre çok daha ciddi oldugunu kaydetti. Prof. Hattat, bu problemin tedavisinin de ekip yaklasimiyla ele alindigini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası