Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULU ISTEMEYIP AGLAYAN ÇOCUGU EVE GÖTÜRMEYIN

Mini mini birler artik okulda! Evlerinde alistiklari ortamindan okulun kalabalik farkli ortamina adim atiyorlar. Iste bu ilk günlerin sorunsuz geçmesi çok önemli. Hayatlarinin uzun yillarini geçirecekleri okul siralarinda mutlu ve basarili olmalari, dogru bir baslangiç yapmalarina bagli. Ancak bazi çocuklar için bu baslangiç, psikolojik olarak çok sancili geçebiliyor.

Çocuklarin okul fobisini yenmeleri ve okulda daha basarili olmalari için neler yapmalari gerektigini söyleyen International Hospital’dan Psikolog Dr. Ferahim Yesilyurt, okulun ilk günlerinde sürekli aglayan, eve gitmek isteyen, anne babasini özleyen çocuklara karsi sabirli olunmasini, aglamasi karsisinda çocugun eve götürülmemesi gerektigini belirtiyor.

Okul çocuklarinin yasadiklari psikolojik sikintilara dikkati çeken Ferahim Yesilyurt, su önerilerde bulunuyor:

• Okul öncesi okul ortami ve ögretmen iliskileri ile ilgili kendi yasantilarinizdan örnekler verin. Baslangiçta sizin de yasadiginiz kaygilari onunla paylasin.

• Okul ile ilgili negatif konusmalardan kaçinin.

• Mümkünse kendi okul resimlerinizi ona gösterin.

• Okula baslayan çocuklarin yasayabilecegi sorunlari içeren kendinizin olusturdugu bir öykü anlatin.

• Okul bittiginde onu kimin karsilayacagini mutlaka anlatin. Belirsizlik kaygiyi artirir.

• O evde yokken sizin neler yapacaginizi anlatin. Çocuklar bunu çok merak ederler. Eger evde bir kardes varsa bu çocugun yasayacagi meraki artiracaktir.

• Bir süreligine onunla okula gidin asamali olarak yavas yavas okula alistikça okuldan uzaklasabilirsiniz.

YA OKULA GITMEK ISTEMEZSE?

Bazi çocuklar okula hiçbir zaman gitmek istemezler. Özellikle de ailesi ile çok siki bir iliski içerisinde olan, her türlü istegi aninda karsilanan çocuk dis dünyaya yeni insanlarin arasina katilmakta isteksiz davranabilir. Bu çocuklar her türlü ihtiyaçlarini karsilayan anne babalarindan uzaklasmak istemezler.

Diger taraftan ailede kavgalarin olmasi küçük kardesin varligi da çocugun okula gitmesini güçlestirebilir. Ancak burada velilerin yapacagi en büyük hata agladigi için çocugu alip evlerine geri dönmek olacaktir. Çocuk aglasa da okula gitmelidir.

Okulda bazi çocuklar için fobi olabilir baslangiçta. Ancak bu fobinin üzerine asamali olarak gidebilmemiz gerekir.

MATEMATIK KORKUSU ÇOCUKLARI YILDIRIYOR

Matematikle ilgili toplum olarak bir önyargimiz var. Matematik çok zordur diye düsünen çok fazla insan var. Bu önyargilar çerçevesinde çocugun yaninda konusmamaya özen gösterin. Öncelikle matematigi sevdirmeye çalisin. Bunun için sizin matematik ile ilgili önyargilarinizi azaltmaniz gerekmektedir. Matematigi sevdirecek çesitli oyun malzemelerinden faydalanabilirsiniz. Matematik üst üste kurulan bir bina gibidir. Önceki konulardan ögrenilemeyen bazi konular çocugunuzun bugünkü konulari anlamasini güçlestirebilir. Bu durumda iyi birt matematik temeline sahip olmasi için özellikle de küçük yaslarda matematikten özel dersle desteklenmesi faydali olacaktir. Eger yillar geçmesine ragmen matematikteki sorunlari artarak devam ediyorsa baska yeteneklerini gelistirmeye çalisarak farkli bir alana yönlendirmek düsünülebilir.

DISIPLIN ÇOCUGUN BASARISINI ARTIRIYOR MU?

Disiplin kelimesi genellikle kati bir otorite gibi algilaniyor. Oysa disiplin çocugun genel toplumsal kurallari ögrenmesinde ona yardimci olmaya yariyor. Bu açidan bakildiginda her çocuk yetistirilme asamasinda belirli bir disipline ihtiyaç duyuyor. Kuralsizlik sanilanin aksine çocuk için mutluluk verici degil, mutsuzluk yaratan bir durum. Çocuga kurallari yavas yavas anlatmak gerekiyor. Yasina uygun cümlererle kuralin nedenini de kisaca açiklamak iyi oluyor. Ölçüsü çocugun sizi dinlemesiyle dogru orantili. Çünkü bir kurali oturtmadan aliskanlik haline getirmeden baska bir kurali da getirmek çocugun kurallara uymasini zorlastiriyor.

Toplumsal yasamda kurallarin yerlesmesi için ödül ve ceza sistemlerinden yararlaniliyor. Aile içinde de kullanilabiliyor. Ferahim Yesilyurt, disiplin uygularken anne ve babalarin dikkat etmesi gereken konularin basinda, ödülün rüsvete, cezanin da siddete dönmemesinin geldigini söylüyor. Çocugun sevdigi bir aktivitesinin kisitlanmasinin daha dogru olacagina deginen Yesilyurt, “Cezanin etkinligi için istenmeyen davranistan hemen sonra verilmesi ve caydiriciliginin olmasi, kisitlamanin çocugu o davranistan uzak tutabilmesi gerekir” diyor.

DERS ÇALISIRKEN ANNE BABAYA GÜVENMEMELI

Okulun ilk basladigi günlerde çocuklarin ödevlerini anne babalarina yaptirmasi çok yaygin görülen bir durum. Ferahim Yesilyurt, okulun ilk dönemlerinde velilerin çocuklarina yardimci olmak için çocuklari ile birlikte ders çalisabileceklerini, ancak bir süre sonra sorumlulugun çocuga verilmesi gerektigini söylüyor. Bazi anne babalarin ders çalisma sorumlulugunu kendi üzerilerine almasi çocugun tembellesmesine neden oluyor. Bu da son derece sakincali bir durum. Çünkü ailenin yükü gün geçtikçe artmasina karsin, çocugun ilerleyen dönemlerde bu sorumlulugu almasi da zorlasiyor. Anne baba çocugu ders çalisirken ona yardimci olabilir, bazi sorularini yanitlayabilir, yardim istediginde katkida bulunabilir. Ancak ders çalisma sorumlulugunun çocuga ait oldugu unutulmamasi önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası