Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bati Nil Virüsü Hakkinda Bilgi Sahibi Olun

Anadolu Saglik Merkezi Mikrobiyoloji Uzmani Prof. Dr. Salih Türkoglu, son günlerde Türkiye’de de görülen Bati Nil Virüsü (West Nile virus) hakkinda merak edilen sorulari yanitladi.

Bati Nil Virüsü’nün insanlari, kuslari, atlari ve sivrisinekleri enfekte eden yani onlara bulasip hastalik olusturan bir virüs oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Mikrobiyoloji Uzmani Prof. Dr. Salih Türkoglu, virüs enfeksiyonunun en çok Afrika, Bati Asya ve Orta Dogu’da görüldügünü ve son yillarda ABD’de ve komsularimizdan, Bulgaristan, Irak, Gürcistan gibi ülkelerde de görüldügünü ifade etti.

Bati Nil Virüsü’nün nasil bulastigi hakkinda bilgiler veren Mikrobiyoloji Uzmani Prof. Dr. Salih Türkoglu; “Bati Nil virüsü en sik sivrisineklerle bulasir. Sivrisinekler, virüsü tasiyan kusu isirinca enfekte olurlar. Insanlar da bu ‘enfekte’ sivrisinekler onlari isirinca virüsü alirlar. Bu, mevsimsel olarak, sicak olan bahar-yaz ve erken sonbahar aylarinda gerçeklesir. Genellikle, bu virüsü baska bir insandan ya da ev hayvanlarindan almayiz. Kan nakli ya da enfekte annenin bebegini emzirmesi ile virüsün bulasmasi yaygin degildir. Ancak ‘teorik’ bir bulasma yolu olarak tip literatüründe geçer” dedi.

Anadolu Saglik Merkezi Mikrobiyoloji Uzmani Prof. Dr. Salih Türkoglu, Bati Nil Virüsü enfeksiyonunun belirtilerine de degindi. Prof. Dr. Salih Türkoglu; “Enfekte kisilerin çogunda belirti olmaz. Belirti olanlarda da, ‘Bati Nil Atesi’ hastaligi belirtileri olur. Bunlar; deride kizariklik, ates, bas agrisi, bulanti, kusma, ishal, sirt ve kaslarda yaygin agri gibi belirtilerdir” dedi.

Belirtilerin, kisinin sinek ile isirildiktan sonraki 3 ile 14 gün sonra basladigini ve 3 ile 6 gün sürdügünü ifade eden Prof. Dr. Salih Türkoglu, ciddi sekilde hastalanabilen bazi kisilerde ise ani çikan yüksek ates, ciddi bas agrisi, ense sertligi, bilinç bulanikligi, ellerde titremeler ve kaslarda segirmeler, havale, koma, kaslarda zayiflama ya da kismi felç gibi belirtilerin yasanabilecegini söyledi. Prof. Dr. Türkoglu, bu belirtilerin haftalarca sürebilecegini, nadir durumlarda “ensefalit” ya da “menenjit” denen tablolarin olustugunu ve bunlarin beyinde kalici hasarlara yol açabilecegini de sözlerine ekledi.

Bati Nil Virüsü enfeksiyonunun tedavisi konusunda; “Özgül bir tedavisi yoktur. Hafif belirti gösteren hastalar birkaç gün içerisinde tedavisiz iyilesirler. Daha agir hastalananlara hastanede damar içi sivi tedavisi destegi gerekebilir” diyen Prof. Dr. Türkoglu, enfeksiyondan korunmanin en iyi yolunun çevreden sivrisineklerin yok edilmesi oldugunu belirtti. Prof. Dr. Türkoglu, kisisel olarak alinabilecek önlemleri de su sekilde siraladi.

• Sivrisineklerin beslenebilecegi, kuslarin da kullandigi her türlü “durgun” sudan uzak durmaya çalisin. (çiçeklerin tutuldugu sular, havuzlasmis sular, eski araba lastikleri; bunlar sivrisineklerin beslenebildigi/barinabildigi yerlerdir)
• Sineklikleri gözden geçirilerek saglamlastirin.
• Gün dogumu ve batimi saatleri ve aksam hava karardiktan hemen sonraki saatlerde kapali alanlarda kalinmali bu saatlerde disari çikildiginda olabildigince kapali giysiler giyilmeli.
• Disarida sinek kovucular kullanilmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası