Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disleri yanlis firçalamak diseti çekilmesine yol açiyor

Çogumuz dislerimizi uzun süre firçaladigimiz takdirde daha temiz oldugumuzu düsünürüz. Oysa disleri firçalarken süre degil nasil firçaladigimiz daha önemlidir. Farkli nedenlerden dolayi meydana gelen diseti çekilmesinin en önemli sebepleri arasinda yanlis firçalama önemli bir yere sahip. EDAD (Estetik Dis Hekimleri Akademisi Dernegi) Baskani Doç. Dr. Ata Anil diseti çekilmesinin nedenlerini ve tedavi sekillerini anlatiyor.

Insanlar güldügünde genel olarak ön dislerinin %60’lik bir yüzey alani görünür. Bu beyaz alanlarin aralarinda da çok hafif bir sekilde üçgen seklinde disetleri görünür. Bazen kisinin agiz kaslarinin yapisina göre disetleri daha fazla görünebiliyor. Yani biz aslinda dislerin sadece %60’lik bir kismini degil, bazen %60, 70, 80, 90’lik kismini görmeye basliyoruz. Hatta bazi durumlarda hem disin %100’ü gözüküyor hem de disetleri gözüküyor.

Eger o disetleri çekilmisse ve bu durum gözle görünür hale geldiyse estetik olarak bizi çok rahatsiz ediyor. Bunun nedeni, disin eni ve boyu arasindaki oranin diseti çekilmesiyle bozulmasi ve disin boyunun normalde fazla ölçüde artmasidir. Bu altin oranla alakali bir konu. Hiç kimse dislerinin bu kadar uzun gözükmesini istemiyor. Burada disetlerinin boyunun gözükmesi disinda baska bir sikinti daha oluyor. Normalde yan dislerde kirmizilarin oldugu yerlerde bir diste diseti çekilmesi varsa orasi beyaza dönüsmüs oluyor. Yani her tarafta ayni boyda disler gözükürken bir tanesinde çok uzun gözüküyor ve bu da yan taraflarda bir simetri bozulmasina neden oluyor. Bu asimetrik görüntü de insani rahatsiz ediyor. Onun için diseti çekilmeleri, gülme alani içinde dislerin tamamen içine girdigi bir alanda ise o zaman estetik olarak bir sikinti yaratiyor.

Diseti çekilmelerinde temel tedavi, diseti çekilmelerinin söz konusu 3 nedenini yok etmek amaciyla yapilir. Bazen diseti çekilmesinin nedeni, disin normal dis dizisinin disinda olmasidir. Mesela dudaga dogru hareket etmesi yani gelmesidir. O zaman yapilmasi gereken sey disi ortodontiyle içeri almaktir. Çünkü disler disari itildikçe çekilme devam eder.

Ikinci neden olan diseti iltihabi dis etinin altindaki kemigi eritmeye baslar. Diseti aslinda kemikten beslenir. Dolayisiyla dis çevresindeki destek kemik eriyince diseti de onla beraber geriye gider. O zaman bizim burada yapmamiz gereken sey, önce iltihabi tedavi etmek ki diseti çekilmesi devam etmesin. Iltihap tedavi edildikten sonra eger diseti çok çekilmisse o zaman disetini disin kök yüzeyinden öne dogru kaldiriyoruz, damaktan bir diseti dokusu aliyoruz ve bunu bu disetiyle dis kökü arasina yerlestiriyoruz. Ve bu sekilde oradaki disetinin hem kalinligini hem de boyunu artiriyoruz. Diseti çekilmesinin tedavisi de bu sekilde oluyor.

Üçüncü neden ise disleri yanlis firçalamaktan kaynaklanmaktadir. Insanlar çok bastirarak daha iyi firçaladiklarini zannediyorlar. 2 dakikadan fazla firçalarsaniz hiçbir ise yaramiyor. Hem disleri yipratiyorsunuz hem de disetleri bundan dolayi çekiliyor. Bunun için dogru dis firçalama teknigini ögrenmek gerekiyor.

Iltihaba bagli diseti çekilmesi çok nadir olarak erken yaslarda yani 18’lerden sonra çikiyor. Ama genelde 30 - 35 yasindan sonra diseti iltihabi baslar. Böyle durumlarda da diseti çekilmesi hemen olmaz, diseti iltihabinin diseti çekilmelerine dönüsmesi genellikle 40 - 50 yaslarina dogru daha belirgin olur. Gençlerde gördügümüz diseti çekilmeleri çok fazla bakimli insanlarda görülüyor. Çünkü dislerini günde 5-10 kere 3’er dakika bastirarak firçaliyorlar. O zaman yanlis firçalamadan dolayi çekilme daha erken yasta basliyor. Onun için dogrusu çok uzun firçalamak degil yeterli süre firçalamak. Ayrica elektrikli dis firçalari ile 45 - 50 saniye gibi bir süre, 2 dakika elle firçalamaya yakin bir etkiye sahip.Bunun disinda firçalama nedeniyle asinan disleri koruyan yani sertlestiren macunlari da kullanabiliriz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası