Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güzel Bir Gülüs Içim En Çok Tercih Edilen Yöntemler…

Her gün gelisen estetik dis hekimligi sayesinde dis kusurlari kolaylikla yok edilebiliyor. Her çesit dis sorununa uygulanan yöntemler ile gülümsemek ve inci gibi dislere kavusmak çok daha kolay. Günümüzde birçok kisinin tercih ettigi dis estetigi ve uygulanan yöntemler hakkinda Uzman Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu bilgiler verdi.

En çok hangi dental uygulamalar tercih ediliyor?

“Genel anlamada hastalar tarafindan estetik dis tedavi yöntemleri bütünsel bir güzellik saglamada gerekli bir unsur haline geldi. Tabiki hastalarin durumuna göre tedavi yöntemleri uygulaniyor. Bazi tedaviler ise dislerdeki görünümü ve kisinin gülümsemesini daha estetik ve çekici hale getirmek amaçli yapiliyor. Bu sebeple birçok kisi Lamina tedavisi, Bonding, Dis beyazlatma, Pembe estetik yaptiriyor. Bunlarin yani sira eksik disler kötü bir görüntü olusturdugu için tabii ki Implant uygulamalari siklikla yaptigimiz dis tedavileri arasinda aliyor.”

Hastalarin dislerindeki kötü görüntü kisiyi nasil etkiliyor?

“Kisinin sosyal hayatini gerçekten etkileyen bir durum çünkü dislerdeki kötü görüntü kisini konusmasini ve yüz hatlarinda ki görüntüyü bile degistirebiliyor. Ayni zamanda dislerdeki kötü görüntü insan iliskilerinde de oldukça etkili. Is hayatinda ve arkadas ortaminda çogu insan bu durumdan dolayi gülümsemesini kisitliyor. Gelisen dental tedaviler sayesinde bu islemler rahatlikla hastalara uygulanabiliyor.”

Sikça tercih edilen dental opresyonlarin uygulama asamasi nedir?

Bonding Yöntemi: Dislerdeki renk degisikligini saglama ya da sekil degisikligi vermek, disi istenilen boyutlarda büyütebilmek ve disler arasinda olusan bosluklari kapatmak için kullanilan uygulamalardir. Mikrofil ajanlar dedigimiz bir çesit malzeme ile dogal disin üzerine uygulanir ve disteki kusur yok edilir ve estetik görüntü saglanir. En az dis kaybi bu islemle saglanabilir. Hemen hemen herkese uygulanabilir. Ortalama 15dk ile 1 saat arasinda tedavi süreci bitmis olur.

Dis Beyazlatma (Bleaching):Iki farkli beyazlatma yöntemi vardir. Birinci yöntem ev tipi beyazlatma yöntemidir. Dis Hekimi tarafindan dislerinizin üzerine takmaniz için agiz ölçünüze uygun kaliplar hazirlatilir. Bu kalibin içerisine Amerikan FDA onayli bir ilaç konularak ve beyazlatilacak dislerin üstüne yerlestirilir. Günde ortalama 4–6 saat takilmasi gerekir. Ikinci ise muayenehanede uyguladigimiz beyazlatma islemidir. Dislerdeki gözeneklerin temizlenmesinde “Hidrojen peroksit” yani oksijenli su veya türevi “ Karbamid peroksitli jeller kullaniliyor. Bu maddeler 45 dakika süreyle lazer isigi verilerek aktive edilip beyazlama gerçeklesiyor. Bu uygulamada diseti ve dokular özel koruyucularla korundugundan zarar görmemektedir. Kisinin dis minesinin rengine bagli olarak beyazlama orani degismektedir.

Lamina Tedavisi: Halk arasinda yaprak porselen bilinen bu uygulama estetik dis hekimliginde en çok uygulanana yöntemlerden biridir. Kalitsal yapi bozukluklarinda, ayrik ve kirik dislerin tedavisinde rengi ve yapisi bozulmus dolgularda çaprasik ve egri dislerin düzeltilmesinde oridanti tedaviye destek olarak kullanilir. Uygulama islemi ise su sekildedir; Öncelikle disiniz isleme hazirlanir, üzerindeki artiklar temizlenir. Ardindan disinizin tam bir kopyasini elde etmek için ölçü alinir. Porselen malzemeden disinize yapistirilacak olan tabaka hazirlanir. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yari geçirgen bir tabakadir. Mevcut bir dis üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazirlanip yerlestirilirler. Islem bittiginde mükemmel bir kaynasma beklenir.

Implant Uygulamasi: Eksik olan dislerin tekrar hastaya saglikli olarak kazandirilma islemidir. Estetik olarak olusan kötü görüntü bu sekilde giderilir. Hastanin çene kemigine uygun malzemeden yapilan dis kökü yerlestirilerek yapilir. Hastanin dis yapisina göre Implant tedavisi uygulanir.

Pembe estetik: (Gingivoplasti, gummy-smile )Dislerdeki beyazligin ve güzelligin yani sira tam olarak güzel bir agiz yapisina dis etlerine yapilan estetik operasyonlarda dâhildir. Bu islemler hastanin ihtiyaci dogrultusunda uygulanir. Pembe estetik ile disler ve dis eti daha uyumlu hale getiriliyor.

Diseti grefti ile dis etlerindeki çekilmeler düzeltiliyor. Pembe estetik adini verdigimiz bölgede en çok karsilastigimiz sorunun, gereginden fazla görünen disetleri ya da asimetrik diseti seviyeleridir. Hasta güldügünde disetlerini normalden fazla görünüyorsa gingivoplasti metodu uygulanir. Gülüsün estetigini bozan bu fazla dis eti küçük bir islemle düzeltilir. Diseti seviyesi belirlenerek disetleri bu seviye kadar düzeltilir. Hastaya uygulanan anestezi ile hasta herhangi bir aci hissetmez ve küçük bir islemle hasta istedigi güzel gülümsemeye kavusur.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası