Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Burçlar Gelecegi Göstermiyor Karakterimizi Belirliyor

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, ayni radyo ve televizyon dalgalari gibi yeryüzüne yayilan kozmik isinlarin ruh halimizi ve davranislarimizi etkiledigini söyleyerek, burçlarin karakter ve davranislarimiz üzerindeki etkilerini anlatti.

Burçlar nedir?

“Burç adini verdigimiz sistem, Samanyolu galaksisi içerisinde bulunan, dairesel olarak dizilmis 12 takimyildizdan olusmustur. Her takimda 500 milyon ile 1 milyar arasinda yildiz mevcuttur. Günes, her yil gökyüzünün yirmi sekiz yerine taksim edilmis olan bu on iki burcun tamamindan geçer, ay’a ise her ay ugrar. Uçsuz bucaksiz evreni anlayabilmek ya da teleskoplarla arastirabilmek simdilik çok kisitlidir. En gelismis teleskopik arastirmalarla bile tüm evrenin ancak milyonda birini inceleyebilmekteyiz. Henüz ulasamadigimiz uzak evren bölgelerinde, ne oldugunu bilmiyoruz. Ama bilim adamlari kâinatin yani sira baska boyutta paralel evrenlerden de söz etmektedirler.”

“Dolayisiyla, içinde bulundugumuz evren, sayisiz katmanlardan olusan yogun bir enerji kütlesinden ibarettir. Bu yogun enerji, evrene sürekli olarak degisik frekanslardan ve dizilimlerinden olusan titresimler yaymaktadir. Iste milyarlarca yildiz kümelerinden olusan burç sistemlerinden dünya’ya degisik dalga ve frekanslarda kozmik isinlar gelmektedir.”

Burçlar bizi nasil etkiler?

“Yeryüzüne ulasan kozmik isinlar beynimizle iletisime geçmekte ve bu isinlar, ruh halimizi ve davranislarimizi olumlu ya da olumsuz etkilemektedirler. Bu yüzden insan dogdugunda dünya, hangi burç sisteminin etkisinde ise, o yildiz takiminin yaydigi kozmik dalgalara maruz kalmaktadir. Hatta yildiz etkilesimleri nedeni ile insan beyni ile etkilesime giren isinlar çok yogun oldugunda, bünyeye zarar verebilmektedir.”

“Ayni burçtan olan kisilerin bir takim kisilik özelliklerinin ve karakterlerinin uyusmasi, bu kisilerin yeni dogduklarinda henüz korumasiz olan kognitif beyin merkezlerinin ayni yildiz kümelerinden etkilenmesine baglidir. Insanlar dogduklarinda, beyin henüz tekâmüle ulasmamistir ve dis etkenlere karsi son derece duyarli durumdadir. Bu yüzden beyinin prefrontal korteks bölgesindeki ve limbik merkezlerdeki davranislarimizi düzenleyen hassas yapilar, dogumdan hemen sonra burç sistemlerinin etkisi altina girmektedir.”

Burçlarin etkiledigi davranis ve sistemler…

“Burç sistemlerinden en çok etkilenen beyin bölgesi, duygu ve düsüncelerimize sekil veren ve psikosomatik davranislarimizi belirleyen prefrontal korteksdir. Prefrontal korteksin; dikkatin sürdürülmesi, planlama, muhakeme etme ve ahlaki yargi, dürtü kontrolü, organizasyon, kisinin kendini izlemesi ve özelestiri, etkin problem çözme yetenegi, elestirel analitik düsünme yetenegi, ileriye yönelik düsünme yetenegi, deneyim ve hatalardan ögrenme, duygulari tanima ve yasayabilme, limbik sistemin kontrolü, empati ve kisa süreli bellek gibi görevleri de vardir. Bu özelliklerin hepsi kisiligin gelismesinde, karakterin sekillenmesinde rol oynar.”

“Özetle; prefrontal korteks, bütün sinir sistemi aktivitelerinden gelen bilgileri dikkatlice toplar, bütünlestirir, formüllestirir, uygular, denetler, degisiklikler yapar ve yargilar. Dolayisiyla düsünce olusumundan baslayip hareket organizasyonuna, sonrasinda icra’ya geçen zincirde, önemli bir fonksiyona sahiptir. Agirlikli olarak frontal ve prefrontal beyin korteksini etkileyen burç sistemleri, kisinin davranis disiplinine, olaylara karsi tutum ve tepkilerine, duygu durum yapisina ve genel itibariyle kisilik ve karakter özelliklerine damgasini vurmaktadir. Burçlarin bitis ve baslangiç dönemlerinde dogan kisiler nispeten farkli sistemlerden etkilenmekte, böylece daha az spesifik burç özelligi tasiyan kisiler olabilmektedir. Bu nedenle ‘’her bireyin mutlaka burcunun özelliklerini göstermelidir’’ diye bir kural söz konusu degildir.”

Yükselen burç da önemli…

“Insan hal ve davranislari üzerinde yükselen burcun da etkisi vardir. Yükselen burcun tespit edilebilmesi için dogdugunuz ay, gün ve yili bilmenizin yani sira dogdugunuz saati ve dogum yerinizi de bilmeniz gerekiyor. Çünkü yükselen burç; dogdugunuz anda, dogdugunuz yere göre ufuk çizgisinde yükselmekte olan burç demektir.”

Astroloji de günes; canlilik kaynagi olup insana verdigi enerji ve hareketlilik ile bilinmektedir. Ay ise daha çok duygusal yapiyi ve hisleri etkiler.

Yildizname nedir?

Eski alimlerin ‘’yildiz name’’ (halk arasinda yildiz fali denmektedir) dedikleri durum, burçlar konusunda bilgili ve tecrübeli kisilerin yildiz kümelerinin hareketlenmelerine bakarak, insan davranislarini tahmin edebilme yetenegidir.” Astroloji(burçlarin insan hayatina olan etkilerini arastiran bilim dali) de, günes, canlilik kaynagi olup insana verdigi enerji ve hareketlilik ile bilinmektedir. Ay ise daha çok duygusal yapiyi ve hisleri etkiler.

Burçlar gelecek hakkinda bilgi verir mi?

“Burçlar, birçok insanin sandigi gibi hiç bir zaman gelecegi göstermez. Ilerde olacaklar hakkinda bilgi vermez. Bu yüzden burçlari bir kehanet bilimi olarak düsünmemelidir.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası