Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR AYLARININ ESTETIK TRENDLERI…

Günesin görkemli isiltisini geride birakarak bir gün serin, bir gün sicak geçirdigimiz bugünlerde estetik cerrahlarin da kapisi sik sik çalinmaya basladi. Günesli günlerin cilde verdigi zarari yok etmek adina birçok kisi solugu estetik merkezlerinde aliyor. Sonbahar döneminde yepyeni bir ciltle merhaba demek isteyenler için Prof. Dr. Erol Kislaoglu sonbahar aylarinin estetik operasyonlari hakkinda bilgiler verdi.

Bu aylarda en çok yapilan operasyonlar nelerdir?

“Sonbahar aylarinda birçok operasyon için uygun dönemlerden biri. Fakat genel anlamda daha çok yapilan operasyonlar Prp tedavisi, günes isinlari azaldigi için ayni zamanda peeling için uygun zamanlar.

Yüz ile ilgili kirisiklik giderici tüm operasyonlar bu dönemde yapilabilir.”

Günes lekeleri için hangi operasyon uygulanabilir?

“ ‘Platelet Rich Plazma’, bilinen adiyla ‘PRP’ tedavisi’yle kirisikliklarda, sivilce izlerinde, günes lekelerinde ve saç dökülmesini durdurmada yüz güldüren sonuçlar aliniyor. “PRP, ‘Trombositten zengin plazma’ anlamina geliyor. Trombositler, doku iyilesmesinde ve kanin pihtilasmasinda önemli rolü bulunan kan hücreleridir. Önemli protein ürünleri ve bag dokusu faktörleri içerir. Yaralanmis bir bölgeye enjekte edildiginde, hizla iyilesme sürecini baslatarak doku yenilenmesini uyardiklari görülmüstür. Bu tedavi sayesinde cilt lekelerinin hafifletilmesi, sivilcelerle izlerinin giderilmesi, cildin daha gergin, canli ve parlak görünmesi saglanabiliyor. Uygulamadan yaklasik üç - dört hafta sonra ilk etkileri fark edilmeye baslaniyor.”

Prp tedavinsin de nelere dikkat edilmeli?

“Bu tedavide kullanilan uygulama kitleri farklilik tasir. Bunlarin hastanin önünde açilip hazirlanmasi önemlidir. Hastadan kan alip, santrifüjden geçirmek ve enjekte etmek PRP tedavisi degildir. PRP’nin en önemli katkisi, enjekte edildigi bölgede kanlanmayi artirmasi ve yara iyilesmesi süreçlerini uyarmasidir.”

PRP’nin yan etkileri var mi?

“Enjekte edilen karisim, hastanin kendi kaniyla hazirlandigi için alerji riski yok. Sadece islem sirasinda kizariklik meydana gelebiliyor ve bu da birkaç saat sonra tamamen geçiyor.”

Peeling uygulamasi hakkinda bilgi verir misiniz?

“Göz alici ve canli bir cilt için peeling gerçekten uygun tedavilerden birisidir. Sonbahar ve kis döneminde bu uygulama için en uygun zamanlardir. Peeling üst derinin soyulmasi ile derinin yenilenmesi ve cilt sorunlarinin giderilmesinde uygulanan en etkili yöntem. Peelingde temel amaç cildin hasar görmüs tabakalarini kaldirarak saglikli tabakayi ortaya çikarmak ve cildi canlandirmaktir. Cildin uyarilmasi ile yeni hücre olusumu hizlanir ve bu sayede cilt daha saglikli parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavusur. Peeling ile yüzdeki kirisikliklar cildin erken yaslanmasi, cilt kurulugu, genislemis gözenekler, cilt yorgunlugu, cilt lekeleri çatlaklar ve elastikiyet kaybi gibi sorunlar giderilir. Islem sonrasi bu bölgelerdeki cilt daha genç daha parlak ve daha elastik bir hale gelir.”

Peeling tedavisinden sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

“Peeling bazi cilt tiplerinde kisiye özgü bazi rahatsizliklar bu uygulamayi riskli hale getirebilir. Bu sebeple doktorunuzun alacagi ayrintili peeling tedavisi önem tasir. Uygulama sonrasi günes isinlarindan korunmali ve makyajdan kaçinilmasi gereklidir.”

Meyve asitleri ile hafif peeling uygulamasi nasil yapiliyor?

”Meyve asitleri (glikolik asit ve AHA) ile yapilir. Cildin üst tabakasi yüzeysel olarak soyulur. 5 dakika içinde yapilan uygulama esnasinda ciltte hafif bir yanma ve hafif bir kizarma olur. Hemen sosyal hayata dönülebilir. Haftada 1 defa olmak üzere 5- 6 kere tekrarlanabilir.”

Prof. Dr. Erol Kislaoglu
kislaoglu@gmail.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası