Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayak Bilegi Burkulmalarinda Yapilmasi Gerekenler

Heyecan ve tutkuyla izledigimiz Dünya FIBA Sampiyonasi maçlari sahada büyük çekismelere sahne oluyor. Zorlu mücadeleler sirasinda sporcularin en sik karsilastigi sorunlardan biri de “ayak bilegi burkulmalari”. Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Ayak bilegi burkulmalari konusunda bilgiler veren Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog, ayak bilegi burkulmalarinda dikkat edilmesi gerekenin sorunun dogru sekilde tespit edilmesi gerektigini belirtti.

Ayak bilegi burkulmalarinin olusumundan bahseden Dr. Tolga Aydog; “Ayak bilegi burkulmasi, yere düsme sirasinda hareketin eklemin normal sinirlarini asmasina bagli olarak ayak bilegi baglarinin gerilmesi ve yirtilmasina verilen isimdir. Dogasi geregi yere düsme sirasinda ayagin dis kismi daha önce, iç kismi ise daha sonra yere temas eder. Eger bu hareketin kontrolünde sikinti olursa, ayagin içinin yere basisi saglanamaz ve ayak bileginin içe dogru dönmesine ve dis tarafta hareketi kontrol eden baglarin gerilmesine neden olur. Ayak bilegi burkulmalarinin yüzde 80’i ayak bileginin dis kisminda olusur” dedi.

Ayak bilegi burkulmalarinin üç derecede siniflandirildigini belirten Dr. Tolga Aydog; bunlari su sekilde siraladi:

Ayak bilegi baglari zorlanmasi
Ayak bilegi baglarinin kismi yirtigi
Ayak bilegi baglarinin tam yirtigi

Ayak bilegi burkulmalarinin muayenesinin ayak bilegi hareketlerinin kisitlanmasi, ayak bileginde sisme, ayak bilegi baglarinin yetersizliginin/yeterliliginin muayenesini içerdigini belirten Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog, “Burada en önemli husus, ayak bilegi bag yaralanmasi sirasinda kemikte kirik olup olmadigina karar verilmesidir. Hastanin durumu röntgenle anlasilabilir” dedi.

Ayak bilegi yaralanmalarinin erken tedavisinin diger yumusak doku yaralanmalarina benzedigini ifade eden Dr. Tolga Aydog, tedavide uygulanmasi gereken dört ana prensibi söyle siraladi:

Dinlenme: Agrili hareketleri yapmayacak ama agrisiz hareketlere izin verecek düzeyde istirahat, sporcularda çok nadiren alçi uygulamasi gerekir.

Buz uygulama: Her seferinde 20 dakika olmak üzere iki saatte bir, yada saatte bir 10 dakika

Kompresyon: Elastik bandaj veya ayak bilegi koruyucusu

Ayagi yukari kaldirma: Ayagin kalp hizasindan yukariya kaldirilarak yatilmasi

“Erken dönemde uygulanan bu tedaviler sonrasi, kisinin kas kuvvetini ve daha da önemlisi dengesini geri kazandirmak gerekir. Dolayisi ile tedavide bu iki hususa çok önem vermek gerekir” diyen Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog ayrica “Unutulmamasi gereken en önemli konu, tedavinin kisiye özel olarak planlanmasi gerektigidir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası