Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKTAKI ‘GÖZ BOZUKLUGU’ DERSLERDEKI BASARIYI ETKILIYOR !

Okullarin açilmasina kisa bir süre kala velileri uyaran Dünyagöz Hastanesi’nden

Op. Dr. Elvan Yalçin, “Çocugunuz derslerde geri kaliyorsa, sakin onu tembellikle suçlamayin. Önce göz bozukluguna karsi kontrol ettirin. Çünkü Türkiye’de her 3 çocuktan birinde görme bozuklugu (kirma kusuru) var” dedi.

Dünyagöz Hastanesi doktorlarindan Elvan Yalçin, Türkiye’de her üç çocuktan birinde görme bozukluguna (kirma kusuru) rastlanabildigini belirterek, bu durumun çocuklarin derslerdeki basari durumunu negatif etkiledigini söyledi.

Göz bozuklugunun hafife alinmamasi gerektigini ifade eden Dr. Elvan Yalçin, hastaligin belirtilerinin; çocugun tahtayi yeterince iyi görememesi, okurken satir atlamasi, cümleleri eliyle takip etmesi, bir gözünü bas hareketiyle daha önde tutarak kitaba bakmasi, tahtaya gözlerini kisarak bakmasi, televizyonu yakindan seyretmesi, gözlerde sulanma ve dolayisiyla ödevlerini yaparken zorlanmasi, ödevlerini yaparken çabuk yorulmasi, bas agrisi, göz agrisi, uzun süre konsantre olamama gibi sikayetlerle ortaya çiktigini bildirdi. Bu belirtilerin okul basarisini birebir olumsuz etkileyeceginden çocuklarinda bu tür sikâyetler gözlemleyen ebeveynlerin, okullarin açilisi öncesinde bir hekime basvurmalarini tavsiye eden Yalçin, erken konulan teshis ile geçici gözlük kullanimi yoluyla sürecin kolayca atlatilabildigini, okul basarisinin da belirgin sekilde arttigini vurguladi.

Çocuklardaki görme bozuklugu (kirma kusuru) sorunlarinin tembelligi tetikledigini de anlatan Yalçin, sözlerini su sekilde tamamladi: “Türkiye’de her üç çocuktan birinde göz bozuklugu görülebiliyor. Bu görme bozuklugunun farkinda olmayan aileler, çocuklarinin derslerindeki düsük basari seviyelerini, ögrenme yeteneklerinin düsüklügü olarak nitelendirebiliyor. Oysa çocugun ögrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremedigi için derslerinde geri kalabiliyor. Göz bozuklugunda önlem alinmadiginda, gözde tembellik basliyor ve bu durum ilerleyen yillarda çocugun görme kalitesini daha ciddi oranda etkiliyor. Is isten geçmeden aileler bu konuya duyarli davranmali.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası