Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULA YENI BASLAYAN ÇOCUGUNUZA “KORKMA BEN YANINDAYIM” DEMEYIN

Ilkögretime baslayacak çocuklar için okullar 1 hafta erken açilacak. Amaç okul yasantisi ile ilk kez tanisacak olan minik ögrencilerin uyum problemlerini ortadan kaldirmak ve yeni hayatlarina yumusak bir geçis yapmak. Bu dönem çocugun ileriki yillardaki basarisini olumlu ya da olumsuz, dogrudan etkileyebilecegi için uzmanlar tarafindan oldukça hassas bir süreç olarak tanimlaniyor. Memorial Sisli Hastanesi’nden Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr Leyla Benkurt Alkas, çocuklarin okula kolay uyum saglamasi anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Bir çocugun büyümesinde en önemli olay ev disinda yeni bir ortamda yalniz var olabilmesidir. Yuvaya, anaokuluna, ilkokula baslamak bu yüzden çok hassas bir süreçtir. Bu dönemde yasanan sorunlar kendine güven duygusuna, topluma uyuma, okul basarisina, ilerideki yeni okul ve ortamlara alismaya, evlenip, yeni ise baslamaya hatta kendi çocugunun evden ayrilma süreçlerine etki eder.

Ilk zil ders çalinca…

Okul bahçesinde annenin elini biraktigi an, zil sesi ile velilerin okul disina yönlendirilmesi en can alici anmis gibi görünse de çocugun o güne nasil geldigi, okul hakkindaki bilgisi, beklentisi, endiseleri önemlidir. Hatta anne-babanin kendi ayrilik anilari, korkulari, çocuk için endiseleri bu sürecin bilinçalti zorluklari olabilir. Yine okulun sekli, okulla ilgili bilinmeyenler, ögretmen ve çalisanlarinin tutumu, kaygisi olan diger çocuk ve annelerin varligi, servis arabasindaki degisiklik, ögretmenin hastalanmasi ve annesini görememe gibi ufak sanssizliklar çocugu etkileyebilir.

Teneffüslerde çocugunuzun yanina gitmeyin

Bazen de çocugun çok korunakli büyütülmesi, tüm islerinin- yemek, tuvalet, giyinme, bir ise baslamasinin yönlendirilmesi- anne yardimi ile yapilmasi çocugun okulda yalniz, çaresiz, sudan çikmis balik gibi hissetmesine yol açacaktir. Annenin fazla tembih yapmasi, çocuktan ayrilma anini asiri uzatmasi, tekrara tekrar sarilip durduk yerde “korkma ben yanindayim” deyip, ihtiyaç olmasa da teneffüslerde hemen çocugun yanina gidip agzina yemek tikip, terini silmesi, yazilarini kontrol etmesi çocuk-ögretmen iliskisinin gelisimini geciktirecektir.

Çocugun okuldan korkmasi dogaldir

Mükemmeliyetçi ve çok basarili çocuklar siradan olduklari duygusunu veya kendisinden daha becerikli çocuklarin varligi karsisinda, ögretmenin ilgisini yeterli bulmayip ciddi hayal kirikligi yasayabilir. Tersine el becerisi iyi gelismemis, konusmasi- kendini ifadesi yeterli gelismemis çocuklar arkadaslari ve ögretmen tarafindan alay edilip dislanmaktan korkabilir. Evinde istedigi saatte televizyon seyredip, elektronik oyunlar oynayan, rahat oturup kalkmaya alismis asiri ehlikeyif çocuklar okulu sikici ve zorlayici bulacaktir. Ya da kural ve ortamin çok daha çocuksu oldugu yuvaya alisan çocuk okulu soguk ve ürkütücü bulabilir, minderlerde rahat oyun oynama beklentisi içine girecektir.

Yine çocugun ruhsal yapisi: endiseli, utangaç karakterinin olmasi, asiri anne bagimliliginin çözülememesi, ev içinde anne- baba arasi sorunlar olmasi, yeni kardes dogumu, tasinmalar, sevilen birinin ölmesi, yakin zamanda yasanmis kaza, hirsizlik, hastalik gibi korkutucu yasantilarin olmasi okula alisma dönemini olumsuz etkileyecektir.

Bu düsünceler okula uyum sürecini kolaylastiriyor

“Ben büyüdüm, okula gidecek kadar becerikliyim, bir sürü arkadasim olacak, ögretmenim annem babam gibi bana bakacak koruyacak, bir sorun olursa ögretmenim çözer, yeni seyler ögrenecegim, evim yerinde duruyor evime dönünce her sey ayni olacak, asla okulda unutulmam, servisime binerim-hostes ablam beni almadan okuldan ayrilmaz, beni okuldan almaya mutlaka gelecekler, ögretmenin istedigi ödevleri yapabilirim, yanlis yapsam da ögretmenim kizmaz bana dogrusunu ögretir, okuldaki tuvaletin yerini, ögretmen odasini biliyorum, sinifimi kaybetmem, okuldaki tüm yetiskinlere soru sorup yardim isteyebilirim, büyük çocuklar bana zarar vermez, okula kötü niyetli kisiler-hirsizlar giremez, ögretmenim ve ben annemlerin telefonunu biliyorum, benim ihtiyacim olsa mutlaka hemen haber alir gelirler”

“Anne karnim agriyor, okula gitmek istemiyorum”

Çocuk ve ailesinde yukaridaki düsünceler yerine tersi gelistirecek risk ortamlari olursa çocuk okula gitmeyi reddeder. Bazen sudan bahaneler söyler veya çesitli hastalik belirtileri gösterir; atesi çikar, karni-basi agirir, midesi bulanir. Bu durumda ailenin tutumu çok önemlidir.

Uzman yardimi almaniz gerekebilir

Okulun bahçesi, koridoru da olsa okulda durmalidir. Anneyi görecek sekilde oturmak ama teneffüste arkadaslariyla oynama, tanisma ortami saglanacak sekilde mesafeli durulmalidir.15 günden sonra yumusama olmazsa önce okul rehberliginden gerekirse bir çocuk psikiyatrisinden yardim alinmalidir. 1 aya uzamis süreçlerin tedavisi zordur. Çocuk ayrilma aninda panik atak benzeri aglama, nefes alamama, çarpinti, tuhaf çilgin gibi davranma, okuldan kaçma, yola firlama, camdan atlayacak gibi çikmak için çabalama ataklari gösterebilir. Istahi gider, uyuyamaz günden güne solup sessizlesme, her seye aglama, degisik korkular gelistirme, sürekli aileyi arama, ögretmene yapisma belirtileri gösterir.

Çocugun gerginligi okul disina tasip mutsuz, huzursuz olmasina neden olur. Çocugun okula gidememesi anne baba arasinda sorunlara yol açar. Anne-baba da mutsuz olup, çocukla kalmak zorunda kalir. Is düzenleri, ev yasami, düzenleri alt üst olur. Çocuk kendini anlasilmamis yalniz güçsüz hissederken aile çocuga ödüller, cezalar, siddet uygulama gibi bir sürü yöntem uygulamaya baslar.

Ögretmen, aile, okul ve psikiyatrist ortak bir çalisma plani yapmali

Öncelikle ortam ve tutumlar düzenlenip davranisçi ödevlerle tedavi yapilir. Bu bir hastalik olarak ele alinmali, gerekirse olay kroniklesmeden ilaç tedavisi baslanmalidir. Ilaçlar çocuga zarar vermeyecektir. Nihayetinde bu konunun uzmaninin bilgi ve deneyimi ile tedavi düzenlenmektedir. Aileler tedaviden korkup, okul reddinin kroniklesmesine sebep olursa basta belirttigim yansimalari çocugun tüm hayatina rengini verecektir.

Okul yolu taslidir ama bu yolda saglikli yürümek hayat yolunda çocugun bir birey olarak var olusunu saglar. Aile de çocukta bu isten gururlu ve magrur çikacaktir, önlüklü çocugun ailesine mahçup ve gülümser bakip el sallayip sinifina kosarak gitmesini izlemek anne- baba içinde gurur veren hüzünlü bir süreçtir, yarin evladini sehir disina yollarken, askere gönderirken, evlendirirken de benzer duygular yasanacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası