Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli Disler, Saglikli Kalp

Son arastirmalarda, diseti hastaliklarinin tedavi edilmesi, düzenli dis firçalama ve dis ipi kullanimi ile kalp sagliginin korunabilecegine dikkat çekiliyor. Sonuçlari, dislerimize özen göstermenin kalbimize iyi bakmanin yollarindan biri oldugunu gösteriyor.

Koroner kalp hastaliginin temelinde yatan neden çogunlukla damar tikanikligidir. Plak adi verilen birikintiler, arterlerin duvarlarina yapilasarak büyür. Bu plaklar, arterlerin içinde yer alan ve kanin geçtigi kanallarin ya da bosluklarin (lümen) azalmasina/daralmasina neden olur. Koroner arterlerde gelisen damar tikanikligi kalbe giden kanin azalmasina neden olur. Azalma “Anjin” denen gögüs agrisina ya da kanin gidis yolunu tamamen tikamasiyla kalp krizine neden olur.

Damar tikanikligi yillar içinde agir agir gelisen bir durumdur. Bu durum kisinin, geçmisten bugüne tüm aliskanliklari, hayat tarzi ve davranislarina bagli olarak ortaya çikar. Hücrelerde yag birikir, arterin iç yüzünde kolestrol olusur. The New England Journal of Medicine'da yayinlanan arastirmaya göre; düzenli ve yogun periodontit ve kronik bakteriyel diseti enfeksiyonunun tedavisi sadece dislerin korunmasinin yanisira, kalp sagliginin da korunmasini sagliyor. Arastirmayla ilgili su bilgiler veriliyor:

'Bu çalisma için tesadüfen seçilen ve çok ciddi periodontit problemi olan 120 yetiskinden, düzenli olarak dis temizligine gidilmesi ve yogun periodontal terapi görmeleri istendi. Ikinci grupta yer alan katilimcilara ise lokal anestezi uygulanarak diserindeki plaklari temizlendi, kurtarilamayacak disleri çekildi ve disetinde yer alan bakterileri için antibiyotik tedavisi yapildi. Iki ay sonra yogun dis tedavisi gören hastalarin koroner arterlerindeki endotel fonksiyonu, kiyas grubuna göre çok daha iyi durumda oldugu görüldü. Endotel hücrelerinin fonksiyonlarindaki azalma, koroner kalp hastaligi gelisiminin öncü isaretlerinden biridir.'

Arastirmacilarin, yogun dis tedavisinin koroner kalp hastaligini önledigini veya halihazirda koroner kalp hastaligi olan insanlarin sagligini korumaya yardimci olup olmadigini kararlastirmalari için çok daha fazla arastirmaya ihtiyaçlari oldugu bir gerçek. Ancak ilk veriler gösteriyor ki dislerimize özen göstermek kalbimize iyi bakmanin birçok yolundan biri.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası