Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aile Hekimligi Uygulamasi Hakkinda En Çok Merak Edilen Sorular!

Türkiye'nin nüfus açisindan en büyük sehri olan Istanbul'un Kasim ayinda Aile Hekimligi Uygulamasi'na katilacak olmasi nedeniyle AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Baskani Dr. Hamza Gemici, Aile Hekimligi Uygulamasi ile ilgili olarak en çok merak edilen sorulari yanitladi. Dr. Hamza Gemici, “Aile Hekimligi Uygulamasi nedir, Aile Hekimi'ni nasil, nerede bulacaksiniz, Aile Hekimi'nin görevi nedir” gibi ve daha pek çok sorunun cevabini verdi.

Agustos 2010 itibariyla kaç il Aile Hekimligi Uygulamasi'na geçmis durumda? Uygulama Istanbul'da ne zaman baslayacak ve ne gibi sorunlarin ortaya çikmasini bekliyorsunuz?

Istanbul’un sisteme katilmasi tabiî ki her yönden çok önemli, ülkemizin en büyük yerlesim merkezi durumdaki Istanbul’da da mutlaka geçis sürecinde belli sorunlar, sancilar yasanacaktir. Ama burada Istanbul’un çok büyük sansi bu güne kadar Izmir, Ankara gibi büyük kentlerin sisteme dahil olma sürecindeki tecrübeler nedeniyle sikintilarin daha az yasanacagi ve daha çabuk çözüme ulasilabilecek olmasidir. Su anda 58 ilde aile hekimligi uygulanmaktadir. Metropol olmasindan dolayi Istanbul da geçis asamasinda sikintilar yasanabilir. Ama vatandasimiz bir an önce aile hekimlerini ögrenir ve ilk basvurusunu uygulama baslar baslamaz yaparsa sikintilar diger illerde yasanan tecrübelerinde isiginda kolaylikla asilacaktir.

Hangi aile hekimine bagli oldugumuzu nasil ögrenebiliriz?

Baslangiçta aile hekimlerine cografi tabana dayali bir nüfus saglik müdürlüklerince dagiltilmaktadir. Aile hekiminizi ögrenmek için bulundugunuz ilin saglik müdürlügü ya da il aile hekimligi dernegi sitelerindeki ilgili bölümlerine girmeniz yeterlidir.

'ailehekimini bul' linklerinden ulasabilirler. Saglik bakanliginin da http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresinden aile hekimlerine ulasabilirler.

Bölgemiz için atanan aile hekimininden memnun degilsek nereye basvurabiliriz?

Yeni baslayan sistemde ilk 3 ay aile hekiminizi özel durumlar haricinde degistirmek mümkün degildir, sonrasinda tercih ettiginiz aile hekimine giderek gerekli formu doldurmaniz yeterlidir.

Aile Hekimi'nin muayene ve test ücretleri nasil belirlenecek?

Aile hekimliginde ücretlendirme söz konusu degildir, hiçbir sosyal güvenceniz olmasa bile aile hekimliginin verdigi hizmetlerden ücretsiz yararlanirsiniz. Aile sagligi merkezlerinde mevcut ya da kurulacak laboratuarlarda yapilan ya da merkezi laboratuarlara yollanan tetkiklerden ücret ödenmesi söz konusu degildir.

Aile Hekimi'ne muayene olmadan hastanelere sevk yapilamayacak mi?

Bu günkü kosullarda sevk zorunlulugu (sevk zinciri) uygulamasi yürürlükte olmadigi için istediginiz saglik kurulusuna dogrudan basvurabilirsiniz.

Bu sistemin özel hastaneler için dezavantaj olacagini söyleyebilir miyiz?

Bu sistem birinci basamakta yapilan hizmetlerle ikinci basamakta ki hizmeti net olarak ayirdigi için birici basmak islevindeki saglik birimleri gerçek konumlarina göre hizmet vermeye basliyacaklar. Çogu özel hastaneninde SGK anlasmasi oldugundan özel hastaneler için bir dezavantaj olmayacaktir. Aile hekimligi ile birinci basamak saglik hizmetlerinin tamami sunulacagindan hastanelere ileri tetkik ve tedavi amaçli basvuru olacaktir. Yani hastaneler gerçek misyonuna kavusacaktir.

Birinci basamak saglik hizmeti ne anlama geliyor?

Aile Hekimi; kisiye yönelik koruyucu saglik hizmetleri ile basamak, teshis, tedavi ve rehabilite edici saglik hizmetlerini yas, cinsiyet ve hastalik ayrimi yapmaksizin veren hekimdir. Bakin burada altinin önemle çizilmesi gereken bir durum var. Aile Hekimi ailenizden biridir. Hastaligin gelismesine neden olan ortamdan haberdar olan kisidir. Nelerin yapilip nelerin yapalamayacagini ilgili ailenin sosyo ekonomik yapisi çerçevesinde bilen kisidir. Gerekirse önlemlerini alir, devlete ait ilgili birimler ile irtibata geçer ve bilgilendirir. Yani hastaligin tedavi edilebilmesi veya hiç ortaya çikmamasi için gereken önlemi almak görev tanimi içindedir. Çok ilginç örneklerden birini anlatayim. Yaklasik 6 - 7 aylik bir süre içinde tüm aile fertlerine bakilan bir aile için evin erkek çocugunun madde bagimlisi oldugunu sadece ve sadece itiraf ettigi kisi aile hekimidir. Çocugun evdeki davranis bozukluklari babanin ayni biçimde nedenini bilmeden verdigi karsiliklar, birbirini tetikleyen sarmal ve sürekli ayni senaryo ile maddeye yönelen genç. Bu örnekte çocuk kurtuldu. Aile bilinçlendirildi. Bu da takip ile oluyor. Çünkü bütün aile sizin senelerdir hastaniz. Korumaniz, kollamaniz, takip etmeniz ve en önemlisi hastaligin ortaya çikma sebebini ortadan kaldirmak için gösterdiginiz çaba. Birinci basamak derken iste bunu kastediyoruz. Öncelikle teshis, tedavi, rehabilite ve belki en önemlisi takip.

Eskiden varolan Saglik Ocaklari ile simdiki Aile Sagligi Merkezleri arasindaki fark nedir?

Saglik ocagi sisteminde cografi tabana dayali hizmet tüm hekimlerce tüm bagli bölgeye verilmekte idi. Simdi ise her hekim belli nüfusa hizmet verecek yani kisi saglik birimine her gelisinde ayni hekime basvuracak hekim hastasini hasta hekimini bilip taniyacak bagli nüfusuna koruyucu ve tedavi edici birinci basamak saglik hizmeti tek hekim tarafindan verilecek.

Aile hekimligi Uygulamasi ile birlikte Türkiye'nin kazanci ne olacak? Ekonomik açidan degelendirir misiniz?

Saglik Bakanligi verilerine göre aile hekimligine geçilen yerlerdeki memnuniyet oranlari dolayisi ile birinci basamaga basvuru oranlari artmistir. Bu durumda hem ilaç hem zaman hem ulasilabilirlik maliyetlerinde ciddi kazançlar saglanmistir. Bu verilerin ayrintilarina istenirse Saglik Bakanligi'miz arsivlerinde ulasilabilir.

Istanbul Aile Hekimligi Uygulamasi'na hazir mi?

Istanbul büyük bir metropolitan kent bunu hepimiz gayet net biliyoruz. Aile Hekimligine geçen illerimizden edindigimiz deneyim var. Bugün Izmir ve Ankara ile bu deneyimleri yasadik, yasiyoruz. En önemlisi Agustos sonu itibariyla geçis yapmis 58 ilde su ana kadar yasanan sorunlarla ilgili ciddi bir birikim var. Temmuz ayinda Ankara'nin Aile Hekimligi'ne geçisi ile baslayan süreçte Federasyonumuz bu bilgi, görgü ve deneyimini Ankara'da bir panel yaparak oradaki hekimler ile paylasti. Bunun disinda, egitim ve workshop'lar ile bu bilgi alisverisi hep sürüyor. 21 Agustos 2010, Haliç Kongre Merkezi'nde Saglik Bakanligi, Istanbul Il Saglik Müdürlügü ve Istanbul Aile Hekimleri Dernegi'nin katilimi ile gerçeklesen 2. 'Aile Hekimligi Güncel Uygulama Paneli'nde uygulamadaki Aile Hekimligi Sistemi tartisilarak, Aile Hekimligi Sistemi'ne geçen illerin tecrübeleri ve karsilastiklari sorunlari, Istanbul için paylasildi.

Aile Hekimligine Afrika'daki birkaç ülke disinda tüm dünya ülkeleri hemen hemen geçti ve tüm metropollerde geçis süreci sancilari yasandi. Türkiye geneline bakar ve bir karsilastirma yapar isek bizde de öngörülen sikintilarin ötesine geçilmiyor esasen. Bu yüzden Istanbul hazir mi sorusuna cevabimiz öngördügümüz aksamalar disina çikilmayacagi yönünde.

Türkiye genelinde tüm illerde aile hekimligine geçildiginde kaç aile hekimi görev yapiyor olacak?

2010 sonu itibariyla tüm Türkiye genelinde Aile hekimligine geçildiginde 23.000 civarindan bir aile hekimi hizmet veriyor olacaktir.

Su anda Ankara'da kaç aile hekimi hizmet veriyor ve bu sayi Istanbul için nasil öngörüldü? Istanbul'da kaç hekim hizmet verecek?

Ankara’da 1158 aile hekimi hizmet veriyor. Istanbulda 3500 civarinda aile hekimi olacak.

Bugüne kadar hizmet verilen illerde ne gibi tepkilerle karsilastiniz?

Aslinda çok enterasan anilar ve olaylar yasaniyor. Sadece isin sosyal yönü ile ilgili çok ciddi ani, hatira kitaplari yazilir. Bir kere ilk çekince atlatildiktan sonra emin olun kahveye ugramak yerine doktora ugrayip eve geçiyorlar. Yani nicedir görmedim nasilsin diye geliyor insanlarimiz. Özellikle orta ölçekli illerde aksam üzeri veya sabah saatleri neredeyse bulusma görüsme sosyallesme mekani haline geliyor Aile Saglik Merkezleri. Binlerce ani var ama Türkiye genelinde her geçis yapan ilde bir kere mutlaka rastladik anlaminda verebilecegimiz örnek:

“Ya doktor bey sen bilirsin filancanin oglunda veya kizinda bir hastalik neyim var mi?”

Evlenmeden önce kayinvalide, kaynana, kayinbaba gibi hisim olacak ailelerin karsilikli birbirlerini sordurmalari. “Ya doktor bey sen bilirsin filancanin oglunda veya kizinda bir hastalik neyim var mi?”. Çok inanilmaz örnekler yasadik zaman zaman fikra gibi bu anilari paylasiyoruz aramizda. Ama emin olun hepsi en mahrem sirlarini aile hekimi ile paylasiyor. Çözüm bulundugunu gördükçe de bu katlaniyor. Bugün aile fertlerinin birbirine söyleyemedikleri pek çok konu aile hekimlerinin bilgisi dahilindedir. Aile Hekimi'nin hizmet verdigi bölgede eger bir eglence, yemek, dügün, dernek var ise bas konuk aile hekimidir. Çünkü tanis olunmustur.

Borcum nekadar söyleyin ödeyecegim

Bir de çok sik rastladigimiz baska bir olay daha var. Hasta Aile Sagligi Merkezi'ne geliyor. Aile Hekimi'ne muayene oluyor. Çikarken varsa testini yaptiriyor ve en sonunda borcum ne kadar, yok olmaz ödemeden surdan suraya gitmem diyor. Ilk baslarda bunun ücretsiz bir hizmet oldugunu anlatmamiz gerçekten zaman aldi. Hastalariniz ile aranizda maddi bir iliski yok. Düsünsenize bu sadece aile içinde yasanabilecek bir deneyim.

Basta Ankara ve Istanbul olmak üzere Aile Hekimligine geçen illerdeki vatandasa söylemek istediginiz, iletmek istediginiz mesaj nedir?

Halkimiz öncelikle aile hekimlerini ögrensinler, aile hekimlerinin onlarin ailelerinin bir bireyi konumunda oldugunu unutmasinlar her türlü saglik sorunlarinda basvurup yardim almaktan çekinmesinler. Bu artik onlarin en dogal hakki. Vatandas aile hekimine ne kadar sahip çikar ve güvenirse bu iletisim sayesinde pek çok hastalik olusmadan önlenebilecek, zamaninda tedavi edilebilecek, hem vatandas, hem ülkemiz karli çikacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası