Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MASUM SANDIGINIZ SIGILLER ÇEVRENIZDEKILERE BULASABILIR

Vücutta iyi huylu deri kabartilari olarak bilinen sigiller sadece bulunduklari bölgede görünümü bozmakla kalmayip, etrafinizdakilere de bulasarak yayilim gösterebiliyor. Özellikle ortak kullanilan alanlar ve esyalar araciligi ile bulasan sigillerin tedavileri de zaman geçtikçe güçlesiyor. Memorial Sisli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tugba Yüzüak Türe, sigiller ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Tip dilinde “verruka vulgaris”; halk arasinda “sigil” olarak adlandirilan hastalik, derinin üst tabakasina ve mukozalara yerlesen HPV (human papilloma virus) enfeksiyonuna bagli olarak ortaya çikmaktadir. Toplumun yaklasik %10’unda görülebilir. Çocuklarda ve gençlerde daha sik olarak gözlenir. Lezyonlarin görüntüsü yerlestigi bölgelere ve virüsün tipine bagli olarak degisir. HPV tipleri 150’in üzerindedir. Virüs ile enfekte olduktan 2 ile 9 ay arasinda gözle görülür belirtiler olusur. Ancak bu süre bazen çok daha uzun sürebilir.

Sadece ellerde degil tüm vücutta görülebilir

Sigil tüm deri ve mukozalarda ortaya çikabilir. Görüldügü bölge ve klinik HPV tipine bagli olarak degisiklik gösterir. Klinik görünüme ve yerlesim yerine göre adlandirilir. En yaygin görülen tipi “verrüka vulgaris”dir. Çogu kisi tarafindan sigil oldugu rahatlikla anlasilir. Siklikla ellerde, tirnak etrafinda, kollarda, bacaklarda görülmekle birlikte; vücudun herhangi bir bölgesine yerlesebilirler. Görünümleri kabarik, düz veya sapli olabilir. Genellikle deri rengindedir, yüzeyi pürüzlü veya düzdür olabilir, ayrica dokunuldugunda kabalasma hissi verir. Tirnak yeme aliskanligi olanlarda tirnak etrafina yayilim bazen dilde ve agizda da görülebilir. Özellikle ellerinde sigilleri olan annelerin çocuklarinda alt temizleme esnasinda bulasma ile makat ve genital bölgede sigiller olusabilir.

Sigillerin en tehlikeli özelligi: Bulasiciligi

Sigiller kisiden kisiye direkt temas ile bulasirlar. Genital sigiller en sik cinsel temasla bulasir. Ancak indirekt bulasmalar da gözlenebilir. Havuz kenarlari, ortak kullanilan banyolar, hamam, kaplicalar gibi islak ve sicak ortamlardan ve ortak kullanilan havlu, bornoz, terliklerle de bulasma görülebilir.

Ayak tabani sigillerinin tedavisi daha zor

Ayak tabani sigilleri, diger sigillere göre daha kalin ve çok sayida olabilirler ve lezyonlar birleserek mozaik sigiller olusturabilirler. Genellikle ayak tabaninda basinca maruz kalan alanlarda olusurlar. Görünümleri tek veya çoklu, üzerlerinde küçük siyah noktalar bulunan, yüzeyi pürüzlü hemen hemen deri ile ayni seviyede kalinlasmalar seklindedir. Vücut agirliginin etkisi ile deri yüzeyinden kabaramazlar ve derine dogru ilerlerler ve agri yaparlar. Derin yerlesimli olduklarindan tedavisi digerlerine göre daha güçtür. Ayak tabaninin asiri terlemesi, sürekli nemli ortamda bulunmasi tedaviyi güçlestirir.

“Ben”leriniz ile karistirmayin

Düz sigiller, genellikle deri renginde veya hafif kahverengimsi, üzeri düz, deriden çok hafif kabarik, zor fark edilen çok sayida, oldukça küçük kabarikliklar seklindedir. Genellikle yüz ve boyun ve gögüs bölgesine yerlesirler. Genital bölgede de görülebilir. Bazen ellerde ve bacaklarda da görülebilir. Genellikle hastalarimiz benlerle karistirilir ve sayilari artiginda bize basvururlar. Özellikle kadinlarda rahim agzi kanserlerine neden olabilirler. Ayak tabanindaki sigiller agri yapmasi, yüzeyinin kalinlasmasi sebebi ile nasirlarla sikça karisirlar. Özellikle çocuklarda nasir süphesi varsa mutlaka çok yayilmadan hekime basvurmak gerekir. Yüzdeki düz sigiller ise günes lekeleri ile karisabilir.

Bulasma riski yüksek

Enfeksiyonun vücuda girisi ve sigil olusumu için kolaylastirici faktörler vardir. Deri bütünlügünün bozulmasi virus için giris kapisi olusturur (küçük yara ve kesikler, tirnak yeme aliskanligi). Kisinin bagisiklik sisteminin bozulmasi (kansizlik, beslenme bozukluklari, kontrolsüz diyetler, asiri yorgunluk, stres, düzensiz uyku), bagisikligi baskilayan hastalik veya ilaç alimi, alerjik kisilerde, çok eslilerde(genital sigillerde) bulasma riskini yükseltir.

Yayilmadan tedavi edilmeli

Çocuklarda görülen sigiller 1 yil zaman içinde kendiliklerinden gerileyebilirler. Ancak bunun garantisi yoktur ve bu süre içinde tedavisini çok daha güçlestirecek kadar yayilabilir ve çevresindekileri de enfekte edebilir. Eriskinlerde ise kendiliginden gerileme oldukça nadirdir. Hastaligin tanisi konuldugunda tedavi edilmesi en dogru olandir. Özellikle mukozalara yerlesen tipleri( genital bölge, makat, agiz içi) kanser olusumu için risk olustururlar. Deride gelisen sigillerde ise çok nadir olarak görülebilir.

Tedavi yöntemleri ve süresi degisebiliyor

Sigillerin tedavisinde kullanilan yöntemler virüsün yerlestigi dokunun yikimina yönelik fiziksel ve kimyasal uygulamalardir. Çesitli kimyasal solüsyonlar, elektrokoterizasyon, krioterapi (sivi nitrojen) uygulamalari en sik kullanilanlardir Hiçbir tedavi virüse özgü degildir bu nedenle çesitli tedavi yöntemleri vardir. Tedavinin seçimi kadar kisinin bagisiklinin cevabi da tedavi basarisini etkiler. Kimi hastalarda tek seans ile tedavi saglanirken, bazilarinda tekrarlayan ve uzun süreli tedaviler gerekebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası