Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis Çürügü Sizden Bebeginize Bulasabilir…

Günümüzde birçok hastalik gibi dis çürükleri de çocuklara bulasabiliyor. Dis Hekimi Protez uzmani Çagdas Kislaoglu, anne-babalari bu konuda uyariyor. 1 yas ile 2,5 yas arasindaki çocuklarin agiz ve dis sagligindan ebeveynlerin sorumlu oldugunu söyleyen Dr. Çagdas Kislaoglu, dis çürügünün, anne ve babadan çocuga bulasabilen bir hastalik olduguna dikkat çekti.

Bebek dogdugunda agiz ortami çürük yapici bakteri içermez. Bu bakteriler büyük olasilikla disler sürmeye basladiginda, siklikla da anneden bebegine bulasir.

Dis Hekimi Protez uzmani Çagdas Kislaoglu, çok bilesenli bir iltihap hastaligi olan dis çürügünün bulasici özellik tasidigini söyledi. Bu bulasmada anne-babanin (özellikle annenin), dikkat etmesi gereken belli özellikler oldugunu ifade eden Dr. Kislaoglu, “Bulasmanin olmamasi için anne, bebegini beslerken kasik, emzik, biberon gibi araçlari kendi agziyla temasta bulundurmadan kullanmalidir. Aksi halde anne, çürüge yol açacak organizmalari kendi agzindan bebegine aktarir” dedi. Dr. Çagdas Kislaoglu, anne bulasmayi üç yasina kadar kontrol ederse bu süreden sonra olabilecek aktarimin çocukta çok siddetli çürük enfeksiyonu yaratma olasiliginin düsecegini vurguladi.

Ebeveynlere, çocuklarinin agiz ve dis sagligi konusunda uyarilarda Dr. Çagdas Kislaoglu, su bilgileri verdi:

“Ilk süt dislerinin sürmesini takiben anne ve baba, bebeklerinin dislerini ya bu is için üretilen özel firçalar ya da temiz bir tülbent, gazli bez parçasi yardimi ile düzenli olarak firçalamalidirlar. Bebeklerin beslenmesi sirasinda balli emzik, seker içerikli sivi gidalari içeren biberonun kullanimlari biberon çürügü olarak adlandirilan üst ön kesici dislerde çürüklerin olusmasina neden olmaktadir. Bebeklerin uykuya sekerli süt vs. içeren biberonlarla yatirilmalari agizlarinda kalici sorunlarin olusmasina neden olur”

Anne-baba iyi model olmali

Dis Hekimi Protez uzmani Çagdas Kislaoglu, anne-babalarin, bebeklerini bir sorun olsun ya da olmasin 6 ayda bir dis hekimine kontrole götürmelerinin önemini vurguladi. “Anne ve baba, çocuklarini dis sagligina önem veren bireyler olarak görmek istiyorsa, onun önünde düzenli olarak agiz bakimina dikkat eden dogru bir model olusturmalidirlar” diyen Dr. Kislaoglu, bu konuda dogru ödüllendirmede aliskanligin yerlesmesinde yardimci olabilecegini vurguladi.

Dr. Kislaoglu, agizlarinda yilda 2’den fazla yeni çürük olusan çocuklarin, çürük gelisimi açisindan oldukça yüksek bir risk altinda olduklarina dikkat çekti.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası