Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sporda Yaralanmalarinda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye'nin ev sahipliginde gerçeklestirilen 2010 FIBA Dünya Basketbol Sampiyonasi’nda herkes sporculardan üst düzey performans bekliyor. Peki profesyonel sporcular bu beklentiyi nasil karsiliyor?

Sporcu sagligi, spor yaralanmalari ve sporcu beslenmesine iliskin temel bilgileri, Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog anlatti.

Spor yaralanmalarindan korunma konusunda bilgiler veren Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog, yapilan arastirmalarin sporcularin yeni yaralanmalarinin altinda yatan en önemli nedenin geçirmis olduklari eski yaralanmalar oldugunu ortaya koydugunu belirtti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog; “Sporcular yaralanmalar sonrasinda mümkün oldugunca hizli sahaya dönmek isterler. Bu istek kimi zaman sporcuyu ve takimin medikal ekibini zorlar. Oynanacak çok önemli bir maç, sporcunun zamanindan önce sahaya dönmesine neden olabilir. Bu durum, kimi zaman ilk maçta kimi zaman da sonraki dönemlerde geçmis sorunlarla ilgili yaralanmalarin ortaya çikmasina neden olabilir. O yüzden sporcunun geçirmis oldugu yaralanmalarin çok kesin olarak bilinmesi ve tam tedavi olmadan da sahaya dönmemis olmasi gerekir” dedi.

Yaralanma durumu hazirlayan etkenler nelerdir?

“Dogru düsme tekniginin bilinmiyor olmasi; yere düserken tek ayaga daha çok yüklenme ve/veya düserken diz ve kalçanin az bükülmesi ve/veya dizler içe dönük bir sekilde düsme, yetersiz fiziksel kondisyon, esneklik, kas kuvveti, isinma, spor malzemelerinin dogru seçilmemesi, spor yapilan sahanin kötü ve sorunlu olmasi, düzgün olmayan spor teknigi, yetersiz ve kötü beslenme, yeteri kadar dinlenmeye özen göstermeme, gövde dengesinin yetersiz olmasi spor yaralanmalarinin görülmesini etkileyen nedenlerdir” diyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog, sözlerini söyle sürdürdü; “Bunlarin yaninda alkol almak, doping içeren ilaçlari kullanmak ve sigara içmek de yaralanmalari hazirlayan veya yaralandiktan sonra sahaya dönüs süresini olumsuz yönde etkileyen önemli diger nedenlerdendir.”

Spor yaralanmalarinda teknik ekibin etkisi nasil olmalidir?

Teknik ekibin sporcularin iyi antrenman yapmasi, yeterli kondisyon düzeyine sahip olmasi, her türlü olumlu ve olumsuz duruma karsi mental olarak hazirlanmasi, sporcularin tam iyilesmeden sahaya sürülmemesi ve onlarin daha sorunsuz bir dönem geçirmelerine ciddi katki sagladigini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog, “Daha önce de bahsettigimiz gibi asiri kullanim yaralanmalarinda ana neden çok sayida ve siddetli antrenman yapilmasina karsin, yeteri kadar istirahat verilmemesidir. Burada ana kural haftalik antrenman siddeti, süresi ve sayisindan sadece birinin haftalik %10 artirilmasidir. Buna uymayan teknik ekip nedeni ile sporcunun birtakim sorunlar yasamasi kaçinilmazdir. Sporcularin yasadiklari asiri kullanim yaralanmalarinin çoklugu durumunda teknik ekibin antrenman planini tekrar gözden geçirmesinde fayda vardir” dedi.

Spor yaralanmalarinda medikal takimin etkinligi;

“Medikal takim sadece olusan yaralanmalari tedavi etmek ile ilgili olamamalidir. Mevcut sikintilari ve olusmasi muhtemel sorunlari, sezon baslamadan alti-sekiz hafta önce sporcuyu muayene ederek saptayip, sporcularin mevcut sorunlarini veya olusmasi muhtemel sorunlarini düzelterek olabildigince sorunsuz bir sezon geçirmelerine yardimci olmalidir” diyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani, Spor Hekimligi Doçenti Dr. Tolga Aydog, sözlerini söyle sürdürdü. “Bunun yani sira sezon içi gelisen sorunlarin en dogru ve kisa sürede de tedavisinde çok etkin roller almalidirlar. Teknik ekipte geçirilen tüm saglik sorunlarini kayit altina alarak antrenman plani dahil her sey gözden geçirilmelidir. O yüzden iyi organize olmus medikal takim sporcunun hem sagliginin hem de performansinin gelismesinde çok yardimci olur”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası