Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETLILER DIKKAT! BAYRAMDA YEDIGINIZ SEKERLER SIZE ZEHIR OLMASIN!

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer, yaklasan Ramazan Bayrami dolayisiyla diyabetliler ve gizli diyabet riski tasiyanlari uyardi! Mutluer, adi “seker”le de anilan bu bayramda yenen tatli yiyeceklerin diyabet hastalari için zehre dönüsmemesi için dikkat edilmesi gerektiginin altini çizerek bir de diyet önerdi…

Ramazan ayinin hemen sonrasinda baslayan Seker Bayrami, belki de en çok diyabet hastalarini zorluyor. Seker, çikolata ve çesitli tatlilarin bol yendigi bu bayramda diyabet hastalarinin özel bir özen göstermesi ve hastaliklarinin bilincinde olarak son derece dikkatli davranmasi gerektigini söyleyen Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer, Ramazan Bayrami vesileyle diyabet (seker) hastaliginin ne olduguna, nasil olustuguna, çesitlerine ve diyabetle nasil yasanmasi gerektigine bir kez daha dikkat çekiyor.

Diyabet (seker hastaligi) aslinda nedir?

Diyabet, öncelikle karbonhidratlar olmak üzere protein ve yag ile iliskili bir metabolizma hastaligi. Kan sekerinin sürekli yüksek olmasi diyabet hastaligini belirleyen en önemli özellik. Bu hastaliktaki ana metabolik bozukluk, kan yoluyla tasinan glikozun hücrelerin içine girememesinden olusuyor. Saglikli bir vücutta glikoz, pankreas tarafindan salgilanan insülin hormonunun yardimiyla hücreye giriyor ve orada yakilarak enerjiye dönüsüyor. Glikozun hücrelere girememesi anlamina gelen diyabet, insülin hormonu yetersizligine ve/veya insülinin etkiledigi reseptörlerin bozukluguna bagli olarak gelisiyor. Çogunlukla çocuklar ve gençlerde görülen Tip 1 Diyabet’te insülin yetersizliginden dolayi hastalar ömür boyu insülin hormonunu disaridan enjeksiyonla almak zorunda kaliyor. Tip 2 Diyabet ise çogunlukla eriskinlerde ve sisman kisilerde görülürken, hastaliklar uzun bir süre insülin ihtiyaci olmadan yasamlarini sürdürebiliyor.

Ramazan Bayrami’nda sekerin kendini gizleyenine dikkat!

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer, Ramazan Bayrami süresince asil diyabetin kendini gizleyen, sinsi türüne karsi dikkatli olunmasini söylüyor. Gizli seker, normal glikoz seviyesiyle diyabet arasindaki metabolik durumu belirtiyor. Açlik kan sekerinin 110 mg/dl'nin üzerinde, 140 mg/dl'nin altinda olmasi, bozuk glikoz toleransi olarak tanimlaniyor. Gizli sekeri olan kisilerin gün boyu kan sekerleri normal seyrediyor. Ancak, bu kisiler Tip 2 Diyabet için en potansiyel grup olduklari için yasam ve beslenme biçimlerini mutlak düzenlemeleri gerekiyor.

Ramazan (Seker) Bayrami için iste “diyabet diyeti”niz…

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer, seker diyetinde amacin kan sekerini normale yakin seviyede tutmak, kandaki seker düzeyinin yükselmesi ve düsmesini önlemek, hastayi ideal kilosunda tutmak, uzun dönemde gelisebilecek damar komplikasyonlarini önlemek oldugunu belirtiyor. Küp ve toz seker, reçel, pekmez, bal, çikolata, dondurma, helva çesitleri, hazir meyve sulari, pasta ve tatlilar, kurutulmus meyve gibi yiyecek ve içeceklerdeki seker, vücudumuzda hizli bir sekilde glikoza çevrilerek kana geçtiginden ve kan sekerinde ani yükselmeler meydana getirdiginden, bu tür yiyeceklerin diyette yer almamasi gerekiyor. Posa içerigi yüksek olan nisastali yiyecekler (kepekli ekmek, bulgur, kuru baklagiller gibi) kan sekerinin daha geç ve daha yavas yükselmesini sagliyor. Dolayisiyla bu tip yiyeceklere diyette daha çok yer vermek gerekiyor.

Et, süt, yumurta, balik gibi gidalarda bulunan proteinler, vücut dokularinin gelismesini ve gerektiginde onarilmasini saglamanin yani sira enerji elde etmek amaciyla da kullaniliyor. Ancak, kan sekerinin uzun süre kontrollü olmamasi böbrekleri etkileyebiliyor. Böyle bir durumda protein azaltimina gidilmesinde fayda bulunuyor. Zeytinyagi, ayçiçegi yagi gibi bitkisel özlü sivi yaglar, margarin, salam, sucuk gibi et ürünleri, findik, fistik, gibi kuruyemisler yag bakimindan zengin yiyecekler… Yaglar vücutta depolanip daha sonra enerji elde etmek amaciyla kullaniliyor. Ancak yaglarin, günlük diyetin küçük bir bölümünü olusturmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası