Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEK KISIRLIGININ BASLICA NEDENI VARIKOSEL KORKULU RÜYANIZ OLMASIN…

Henüz birkaç sene öncesine kadar ülkemizde bebek sahibi olamayan çiftlerde problemin çogunlukla kadinda oldugunu düsünülürdü. Ancak son yillarda yapilan arastirmalara göre infertilite (kisirlik) vakalarinin yaklasik üçte biri erkek faktörüne baglidir. Erkek infertilitesi vakasinda en sik görülen nedenlerin basinda Varikosel geliyor. Kadin Hastaliklari-Dogum ve Tüp Bebek Uzmani Op.Dr.Numan Bayazit “ Varikosel ve kisirlik iliskisi ” ile ilgili bilgi verdi.

Varikosel, skrotum adi verilen yumurtalik torbalarinda ve yumurtaliklarin etrafinda olusan genislemis varisli damarlardir. Bu rahatsizlik her iki testiste de görülebilir. Ancak anatomik komsuluklari dolayisi ile sol testiste görülme orani % 85, sag testiste görülme orani ise % 15 civarindadir. Bir taraftaki varikosel genellikle diger testisi de etkilemektedir.

Normal popülasyonda erkeklerin %10- 20’sinde, infertil erkeklerin ise % 60'in da varikosel vardir.

Varikosel sol tarafta daha sik görülür. Her 6 erkekten 1’inde saptanan bu durum çogu zaman hiçbir belirti vermez. Ancak bazen asagidaki belirtiler görülebilir:

-Testislerde agri

-Testislerde küçülme

-Testislerde dolgunluk hissi

-Infertilite (kisirlik)

-Gözle görülebilen genislemis damarlar

-Ele gelen genislemis damarlar

Varikosel testislerdeki kani bosaltan toplardamarlarin genisleyip varislesmesidir. Varislesmis bu damarlarin içlerinde bulunan ve kan dolasiminin tek yöne dogru olmasini saglayan kapakçiklar islevlerini kaybettikleri için kirli kanin testislere dogru geri akmasina mani olamazlar. Bu durum testislerde isi ve toksik madde artisina sonuçta sonuçta da sperm üretiminde aksakliklara neden olabilmektedir.

Önce Kisirligi Tespit Için;

Sperm miktari, erkeklerde üretkenligin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilmistir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve bunda sikinti yasayan erkeklere ilk spermiogram testi uygulanmaktadir. Bu test, spermlerle ilgili tüm detaylarin görülmesine imkan tanir.Test ancak hastane ya da laboratuar ortaminda yapilabilir.Babystart FertilCount Erkek Kisirlik Testi, semendeki sperm sayisi ve konsantrasyonu durumu için yapilan hizli bir testtir.Birçok erkek kisirligi hala bir tabu olarak gördügü için bu testi evlerinde kendileri rahatlikla uygulayabilirler. Erkek Kisirlik Test Kiti, sperm sayisinin Dünya Saglik Örgütü'nün belirlemis oldugu 20 Milyon sinirdan fazla ya da az oldugunu gösteren, evde yapilan tek testtir. Pozitif sonuç, üretkenligi garantilemese de, iyi bir haber olarak degerlendirilir. Negatif sonuç ise, tamam ile kötü bir haber olarak degerlendirilmez. Bu durumda erkegin doktora gitmesi tavsiye edilir. En azindan çiftin çocuk sahibi olmasi için aylarca sürecek sonuç alamayacagi çalismalar önlenmis olur.

VARIKOSEL NE ZAMAN TEDAVI EDILMELIDIR?

Varikosel ameliyatlarinin kisirlik tedavisindeki faydasi tartismalidir. Bu konuda tavsiyeleri dikkate alinan Avrupa ve Amerika’nin kisirlik ve üroloji derneklerinin bazilari infertilite tedavisinde varikosel operasyonunun yeri olmadigini belirtirken bazilari da belirli durumlarda denenmesi gerektigini savunurlar. Ameliyat önermek için öncelikle sperm parametrelerinden birinde bozukluk olmasi gerektigi açiktir. Spermi normal oldugu halde sadece çocugu olmuyor diye varikosel ameliyati yapilmaz. Ancak sperm parametrelerinin çok bozuk oldugu durumlarda da iyi sonuç vermesi pek beklenmez. Kadinin ek bir problemi varsa veya yasi 35’in üzerinde ise gene varikosel ameliyati ile vakit kaybetmemek gerekir.

Kisirlik toplumda çok sik rastlanan bir durum mudur?

Infertilite orani toplumda % 10-15 arasinda görülmektedir. Çocuk sahibi olamayan ailelerin 1/3’ünde erkekte sorun varken, 1/3’ünde kadinda sorun saptanmaktadir. Geri kalan 1/3’te ise her ikisinde de problemler mevcuttur. Ancak hemen söylemek gerekir ki yapilan infertil çiftlerin yaklasik yüzde 15’inde kesin neden saptanamamaktadir ve bu hasta grubu açiklanamayan kisirlik olarak adlandirilmaktadir.

Erkek kisirliginin ameliyat ile düzeltilebilen baska nedenleri var midir?

Evet vardir. Özellikle sperm kanalinin prostat içerisinden geçtigi kisimda olusan kist, tas-kireçlenme ve darliklarda tikali bölgenin cerrahi olarak ortadan kaldirilmasi ile kisirlik tedavisi uygun hastalarda mümkün olabilmektedir.

Diger düzeylerdeki tikaniklik bölgeleri ise mikroskop altinda bulunup çikartilir geri kalan saglam bölgeler birbirine yeniden ucuca getirilip dikilerek meninin dogal yolla disari atilmasi saglanir.

Kisirlik sikayeti olan erkeklerin ne kadarinda varikosel bulunmaktadir?

Infertil (kisir) erkeklerin % 40-60'inda varikosel bulunur. Bu oran saglikli popülasyonda %10-20’dir.

Kisirlik üzerinde etkisi olan hastalik disi nedenler var midir ?

Evet vardir.

Sigara: Sperm sayi ve hareketliligini düsürür ve spermin normal yapisini bozar.

Alkol: Asiri alkol alimi sperm sayisini düsürür ve anormal sperm üretimine yol açar.

Testis isisi: Erkeklerde testis isisi vücut isisindan düsüktür.

Testis isisi artarsa sperm üretimi azalir. Yüksek ates, sicak çevrede; çalisma, sauna ve dar pantolon giyme testis isisini arttirabilir.

Asiri kilo : Testis isisinin artmasina ve sperm sayisinin azalmasina yol açar.

Asiri egzersiz : Hormon üretimini azaltarak infertiliteye sebep olabilir.

Ilaçlar : Bazi tansiyon ve ülser ilaçlari sperm sayisini düsürebilir ve cinsel arzuyu azaltabilir.

Kadin Hastaliklari-Dogum ve Tüp Bebek Uzmani
Op.Dr.Numan Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası