Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yoksullugun Azaltilmasi ve Üreme Sagligi Hizmetlerinin Iyilestirilmesi

BM Türkiye Temsilciligi'nden yapilan açiklamaya göre her 10 dakikada bir bebek ölüyor.

Birlesmis Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilciligi'nden yapilan açiklamaya göre, Dünya Nüfus Günü, 1987'den bu yana her yil 11 Temmuz'da kutlaniyor. Etkinlikler kapsaminda bu yil da tüm dünya ülkelerinde tartisilacak ana temalar ''yoksullugun azaltilmasi ve üreme sagligi hizmetlerinin iyilestirilmesi'' olacak.

Yapilan arastirmalar yoksulluk içindeki annelerin ölüm riskinin, yüksek gelirli olanlardan daha fazla oldugunu ortaya koyuyor. Gayri Safi Milli Gelir düstükçe gebelik, dogum ve dogum sonrasi problemlerden kaynaklanan anne ve bebek ölümleri artiyor.

Her yil büyük bölümü gelismekte olan ülkelerden 514 bin kadin gebelige bagli nedenlerle hayatini kaybediyor. Buna göre her dakika bir kadin, gebelik ya da dogum sirasinda ortaya çikan sorunlar nedeniyle yasamini yitiriyor. Ayrica her yil, 50 milyondan fazla kadin da gebelik ve doguma bagli kalici saglik sorunlari yasiyor.

Açiklamada, kadinin, kalkinmanin vazgeçilmez ve temel unsurlarindan biri oldugu ancak özellikle gelismekte olan ülkelerde kiz çocuklarinin ''daha az egitim aldigi, daha kötü beslendigi, saglikhizmetlerinden daha az yararlandigi ve daha düsük ücretle çalistirildigi'' belirtildi. Kadinlarin hala erkekler kadar is olanaklarina ve ekonomik güvenceye sahip olamadigina da isaret edildi.

Bu gerçekler isiginda Birlesmis Milletler Nüfus Fonu'nun, 2001-2005 yillari arasinda, nüfus ve kalkinmayla ilgili Türkiye'de uygulanacak projeler için, 3. Ülke Programi çerçevesinde, 5 milyon dolardan fazla kaynak sagladigi belirtildi.

Program, ''üreme sagligi'', ''nüfus ve kalkinma stratejileri'' ile''savunuculuk'' alt basliklardan olusuyor. Açiklamada, özellikle ''savunuculuk'' alt programi çerçevesinde ''kadinin esitlik hakkinin ve temel sorunlarinin gündemde tutulmasi ve karar süreçlerinde daha güçlü temsil edilmesi için dernekler, vakiflar ve medya isbirligiyle çalismalar yürütüldügü'' ifade edildi.

Açiklamaya göre, Türkiye nüfusu 75 yilda yaklasik 5 kat artarak, 2000 yilinda 67.5 milyona ulasti. Ülkede her yil yaklasik 1.5 milyon bebek dünyaya geliyor ancak bunlarin 60 bini birinci dogum gününü kutlayamadan hayatini yitiriyor. Bu rakamlar, her 10 dakikada bir bebegin öldügünü ortaya koyuyor.

Devlet Istatistik Enstitüsü'nün tahminlerine göre, bu yil beklenenbebek ölüm hizi, binde 37.8, ölen bebek sayisi da 56 bin 813.

Türkiye'de aile planlamasi hizmetlerinin yasal temellere dayanmis olmasina ragmen hizmetten yararlanmak isteyenler arzulanan düzeye ulasmadi. UNFPA'nin destegiyle yapilan Türkiye Nüfus ve Saglik Arastirmasi da evli kadinlarin yüzde 76'sinin yeni bir çocuk istemedigini ancak etkili aile planlamasi yöntemi kullanan çiftlerin oraninin yüzde 38 oldugunu ortaya koyuyor. Bu nedenle, açiklamada, ''aile planlamasi hizmetlerinde kullanicilarin yöntem tercihlerini ve yönteme ulasmalarini kolaylastiracak tedbirler alinmasi gerektigi'' vurgulaniyor.

DÜNYA NÜFUS GÜNÜ BILDIRISI

UNFPA Icra Direktörü Thoraya Ahmed Obaid'in Dünya Nüfus Günü dolayisiyla hazirladigi bildiri ''Bir kez daha dünyanin tüm ülkelerindeki kadinlari destekleyecegimize, kötü saglik sartlarindan ve cehaletten kurtaracagimiza söz verelim'' ifadesiyle basliyor.

Erkek ve kadinlarin toplum içindeki düzenlerini koruyacak seçenekleri, imkanlari ve temel hizmetleri azaltan yoksulluk içinde sikistigi belirtilen bildiride, esitsizlik ve ayrimciliktan dolayi bunun acisini en çok kadinlarin çektigi kaydediliyor.

Bildiride, gelismekte olan ülkelerdeki her 4 kadindan birinin hayatlarinin bir döneminde uygun ana sagligi hizmetlerinin olmamasindan dolayi zarar gördügü, her dakika bir kadin gerekli bakim ve tedaviyi alamadigi için hamilelik süresinde veya dogum aninda öldügü belirtiliyor.

Bu ölümlerin büyük ihmaller sonucunda meydana geldigi belirtilen bildiride, özetle su görüslere yer veriliyor:

''Özellikle acil dogum hizmetleri basta olmak üzere güvenli annelik için gerekli olan müdahalenin artirilmasi ile her yil yarim milyon kadinin, yedi milyon bebegin ve yara, enfeksiyon ve imkansizliklardan dolayi aci çekmekte olan milyonlarca kadinin hayatini kurtarabiliriz.

Üreme sagligi hizmetlerine en çok HIV/AIDS'e karsi yapilan savastaihtiyaç vardir. Bu virüs, her gün 14 bin kisiye bulasmakta ve bu insanlarin yarisini 25 yasin altindaki gençler olusturmaktadir. Bazi Afrika ülkelerinde genç kizlar ayni yastaki erkek çocuklarina oranla HIV virüsü ile 5 kat fazla karsi karsiya kalmaktadir.

Ayni zamanda aile planlamasi için atilacak adimlari da hizlandirmaliyiz. Bugün gelismekte olan ülkelerdeki kadinlar 1960'larda yaptiklari dogum sayisinin yarisi kadar çocuk dogurmaktadir, aile basina ortalama 6 çocuk sayisinin 3'e düstügü görülmektedir. Bununla birlikte halen 350 milyon çift, etkili ve ucuz aile planlamasi hizmetlerine ulasamamaktadir ve bu taleplerin gelecek 15 yil içinde yüzde 40 oraninda artmasi beklenmektedir.''


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası