Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Klima kullanimi ses kisikligina yol açabilir!

Sigara, kafein, yanlis beslenme gibi pek çok faktör ses kisikligina yol açabilir. Bunlarin yani sira sicak yaz günlerinde bir nebzede olsa serinlemek için kullandigimiz klima ve vantilatörler de yanlis kullanildiklarinda ses kisikligina neden olabilirler. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Dr. Hakan Yenice ses kisikligi nedenlerini ve nasil önlem alinabilecegini anlatti.

Ses kisikligi nedir ?

Ses kisikligi genellikle bütün anormal ses degisikliklerinin yerine kullanilan genel bir terimdir. Sesteki anormallik, sesin hiriltili, çatalli, veya gergin olmasi, ya da siddetinin veya inceliginin degismesi seklinde olabilir. Ses degisikliklerinin nedeni genellikle girtlakta (larenks) yerlesmis olan ses tellerindeki sorunlardir.

Nefes alma sirasinda ses telleri açilir. Konusma sirasinda ise ses telleri kapalidir ve akcigerlerden çikan havayla titreserek sesin olusmasini saglarlar. Ses telleri ne kadar siki kapanirsa ve ne kadar inceyse o kadar hizli titresirler ve ses de o kadar ince olur. Ses telleri üzerinde sislik bulunmasi halinde kapanmalari, dolayisiyla da çikan ses düzgün olmaz.

Ses kisikliginin nedenleri nelerdir ?

Ses kisikliginin çesitli nedenleri vardir. Bunlarin çogu ciddi saglik problemlerine neden olmazlar ve kisa sürede düzelirler. Ses kisikliginin en sik nedeni " akut larenjit"tir. Akut larenjit, soguk alginligi ve diger üst solunum yolu enfeksiyonlari sirasinda, ya da asiri bagirmaktan kaynaklanan ses zorlamalarinda ortaya çikar.

Daha uzun süreli ses kisikliklarinin nedeni genellikle sesin uzun süreyle asiri ve zorlanarak kullanilmasidir. Bu tür ses kullanma aliskanligi, ses telleri üzerinde nodül adi verilen ve ses kisikligina neden olan küçük sisliklerin ortaya çikmasina neden olur. Nodüller genellikle sesini profesyonel nedenlerle uzun süre, ancak hatali teknikle kullanan kisilerde (sarkicilar, ögretmenler, politikacilar gibi) görülür. Ses tellerinin birbirlerine sürekli normalden fazla kuvvetle çarpmasina bagli olarak gelisen nodüller, ses egitimi ile ses kullanma aliskanligi düzeltilmedigi sürece kendiliginden kaybolmazlar. Asiri bagirmayi takiben gelisen akut larenjit sirasinda ses teli içine küçük kanamalar meydana gelebilir; bu asamada ses dinlendirilmedigi taktirde bu kanama polip adi verilen tek tarafli ses teli sisliklerine dönüsebilir ve sürekli ses kisikligina neden olur.

Eriskinlerde ses kisikliginin sik görülen nedenlerinden birisi de yemek borusu ile midenin birlestigi noktadaki bir adelenin zayifligina bagli olarak, mide içindeki asitli sivinin yemek borusundan girtlak seviyesine yükselerek ses tellerini tahris etmesidir; buna larengofarengeal reflü adi verilmektedir. Ses kisikligi özellikle sabahlari fazladir ve gün içinde azalir. Ses kisikligi ile birlikte bogazda takilma, yabanci bir madde varmis hissi ve sik bogaz temizleme aliskanligi da sik görülen belirtilerdir. Reflü nedeniyle ses kisikligi olan hastalarin pek çogunda mide ile ilgili sikayetler yoktur.

Sigara içimi, ses kisikliginin bir diger nedenidir. Sigara, girtlak kanserleri ve yutak kanserlerinin gelismesinde önemli bir risk faktörü oldugundan düzelmeyen ses kisikligi olan ve sigara içen kisilerin bir Kulak-Burun-Bogaz hastaliklari uzmanina muayene olmalari gerekir.

Ses kisikliginin daha nadir nedenleri arasinda allerji, guatr ve sinir sistemi hastaliklari ,gitlak kanserleri sayilabilir. Birçok insanda dogal yaslanma ile birlikte bir miktar ses kisikligi ortaya çikabilir.

Özellikle yaz aylarinda ses kisikligina yol açan nedenlerden biri de kapali sistem klimali ortamlardir. Kapali sistem kullanilan klimalar, ortamda bulunan hasta kisilerin yaydigi virüs ve bakterileri yaymak suretiyle ses teli enfeksiyonlarina sebebiyet verebilir. Ayrica hava kurutma etkisi ile de ses kalitesini bozar ve ses kisikligina neden olabilir.

Ses kisikligi iki haftadan uzun sürerse ve belirli bir nedeni yoksa bir Kulak-Burun-Bogaz hastaliklari uzmanina muayene olmaniz gerekir.

Ses kisikligini önlemek için neler yapilmalidir?

• Sigara içiyorsaniz birakin

• Kafein (kahve, kolali mesrubatlar) ve alkol kullanimindan kaçinin

• Sigara dumani bulunan ortamlardan kaçinin

• Bol su için

• Evinizin havasini nemlendirin

• Gidaniza dikkat edin - Baharatli gidalardan kaçinin

• Sesinizi uzun süreyle ve yüksek siddette kullanmayin

• Ses kisikligi oldugunda sesinizi dinlendirin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası