Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVALARDA BÖBREKLERIMIZ RISK ALTINDA

Sicak havalarda ve tatil dönemlerinde seyahat nedeniyle hem iklim hem de basinç degisikliklerine maruz kalan vücudumuz ve özellikle böbreklerimiz farkli risklerle de karsi karsiya kaliyor.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Nefroloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Neslihan Seyrek, bu yil seyahatlerin yani sira Ramazan’in da yaz aylarina rastlamasinin, böbrek sagligina daha fazla özen göstermeyi beraberinde getirdigini belirterek, olasi riskleri ve yapilmasi gerekenleri söyle siraliyor;

Düsük rakimli sehirlerden yüksek rakimli, yayla, dag gibi tatil beldelerine gidildiginde tansiyonda ani yükselmeler olabilir. Üstelik kisa araliklarla yüksek rakimli bölgelere gidip, tekrar sehirlere dönmek yani ani basinç degisikligine maruz kalmak tansiyonu etkileyerek, riskleri tetikler. Özellikle böbrek hastalarinda ani tansiyon degisimleri vücut dengesini bozabilir. Hemodiyaliz ve Periton diyalizi hastalarinin ani basinç degisikliklerine karsi dikkatli olmalari gerekiyor.

Asiri terledigimizde sivi ve tuz kaybi normalden fazla olur. Bazen bu durum, sagligi zayif olanlarda suurunu ve beden dengesini bozacak düzeylere yükselebilir. Özellikle böbrek yetmezligi olan kisiler, iklim degisikliklerinde ve asiri sicaklarda günlük sivi alimina dikkat etmeliler. Mevcut böbrek fonksiyonlarini korumak için, Hemodiyaliz ve Periton diyalizi hastalari basta olmak üzere, herkes kendi bünyesine uygun miktarda sivi almali.

Oruç tutanlar, ramazanda saglikli böbreklerini korumak için, iftar ile sahur arasinda günlük alinmasi gereken 2-3 lt siviyi sik araliklarla almaya özen göstermeli, iftardan sonra sahura kadar az ve sik yemek yemeli.

Beslenmede tuzun önemi tüm dünyada bilinmekle beraber, arastirmalar çok tuz tüketen bir toplum oldugumuzu gösteriyor. Günde kisi basi ortalama 18–19 gr tuz tüketiyoruz. Oysa hipertansiyonu olan bir kisinin günde en fazla 6 gr tuz almasi yeterli oluyor. Yani ailelerinde hipertansiyonu olan kisilerin küçük yaslardan itibaren tuzsuz yemeye alismasi, genelde yemeklerin tadina bakilmaksizin tuz dökme aliskanligindan vazgeçilmesi gerekiyor.

Çok genç yaslarda kilolu ve hipertansiyonlu hastalarin sayisi son zamanlarda artis gösteriyor. Ülkemizde ve dünyada obezite de hipertansiyonun en önemli nedenlerinden biri. Hipertansiyon hastalarinda böbrek yetmezligi riski ise ikinci sirada yer aliyor. Bu nedenle, hipertansiyondan korunmak için toplumun mutlaka kilo ve tuz konusunda daha fazla bilinçlenmesi, spor ve egzersiz aliskanliklarinin yayginlasmasi gerekiyor.

Prof. Seyrek, böbrek sagligini korumak için, beslenmede, “çok proteinli ve asiri tuzlu” yiyeceklerden uzak durmayi önemle tavsiye ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası