Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KEPÇE KULAK ARTIK KOLAYLIKLA TEDAVI EDILEBILIYOR…

Saçlarinizi toplamaktan da kisa kestirmekten de korkmaniza gerek yok. Basit bir operasyonla her yasta daha simetrik, kivrimlari biçimli kulaklara kavusabilirsiniz. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Op. Dr. Orhan Murat Özdemir kepçe kulaklarin düzeltilmesi konusunda merak edilen sorulari yanitliyor.

Kepçe kulak ameliyati nedir, kaç yasinda olmak gerekir?

Kepçe kulak ameliyati; kulaklari basa daha yaklastirmak, eksik kivrimlarini sekillendirmek veya büyük kulaklari küçültmek amaciyla yapilir. Bu operasyon için uygun yas kulak gelisiminin tamamlandigi dönemin sonudur. Bes yas itibariyle kulaklar hemen hemen tam olarak gelismis kabul edilir ve operasyon ne kadar erken yapilirsa kisinin dis çevrede karsilasacagi sosyal problemler de o kadar az olacaktir. Ancak bizim toplumumuzda kepçe kulak ameliyatinin yas ortalamasi 20 yas üzerindedir. Bunun nedeni de çocukluk döneminde ailelerin bu durumu önemsememeleri veya farkina varmamalaridir. 5 yas ile 20 yas arasinda ameliyat açisindan, riskler açisindan bir fark yoktur.

Kepçe kulak ameliyati nasil yapiliyor ve ne kadar sürüyor?

Kepçe kulak ameliyati lokal anestezi altinda klinik ortaminda rahatlikla yapilabilen bir ameliyattir. Ama bazen doktorunuz müdahalenin hastanede yapilmasini ve genel anestezi altinda yapilmasini önerebilir, böyle bir durumda da hastanede bir gece geçirmeniz gerekebilir. Kepçe kulak ameliyati genellikle bir buçuk-iki saat sürer. Eriskinler ve çocuklar ameliyattan sonra ayaga kalkip dolasabilir ve eve gidebilirler. Otoplasti genellikle bir buçuk-iki saat sürer, komplike olgular daha uzun sürebilir.

Iyilesme süreci ne kadar?

Ameliyat sonunda hastanizin basi, ameliyatin sonunda sekillenme ve iyilesmeyi kolaylastirmak için sarilacaktir. Kulaklar birkaç gün agriyabilir ancak bu sikayetler agri kesici ilaçlarla yatistirilacaktir. Sargi 2 gün sonra açilacak ve ayni sikilikta yeni bir sargi daha yapilacaktir. Dördüncü günde ki pansumaninizda ikinci sargi açilacak ve tarafimizdan size ilk bir hafta 24 saat, sonraki 3 hafta özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandi (tenisçi bandi-bandana) verilecektir. Dikisler genellikle bir hafta içinde alinir veya kendiliginden eriyen dikisler kullanilir. Kulagin bükülecegi herhangi bir aktiviteden bir buçuk ay kadar kaçinilmalidir. Eriskinlerin çogu islerine asagi yukari dört yedi gün içinde dönebilirler. Çocuklar yedinci günden sonra okula gidebilirler, ancak aktivitelerde dikkatli olmalari gerekir. Çocugunuzun ögretmeninden bu konuda birkaç hafta boyunca çocugunuza göz kulak olmasi yönünde yardim isteyebilirsiniz.

Kesin sonuç almak mümkün mü?

Kulak estetigi kalifiye, deneyimli bir cerrah tarafindan yapilirsa komplikasyonlar oldukça nadir ve küçüktür. Ancak her cerrahide oldugu gibi cerrahi ile ilgili riskler ve isleme özel spesifik komplikasyonlar söz konusu da olabilir. Hastalarin küçük bir yüzdesinde kulakta(kulak derisi ile kikirdak arasinda) kan pihtisi gelisebilir. Bu pihti kendiliginden eriyip yok olabilir veya bir igneyle çekilebilir. Nadiren, kulak kikirdaginda skar dokusu olusumuna neden olan bir enfeksiyon gelisebilir. Bu enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir; nadiren enfekte bölgeyi cerrahi islemle bosaltmak gerekebilir. Estetik cerrahi islemlerde amaç unutmayiniz ki mükemmele ulasmak degil daha iyiye ulasmaktir. Her iki kulagin tipa tip esit olacagini ummayiniz; mutlak simetri hem olanaksiz hem de dogal olmayan bir seydir. Müdahaleyi ve beklentilerinizi operasyon öncesi doktorunuzla tartisirsaniz sonuçtan daha memnun kalma sansiniz artar.

Çocuklara uygulanabiliyor mu?

Elbette 5 yas itibariyle ameliyat mümkün, fakat bir Plastik Cerrah olarak önerim; çocugunuz degisiklik isteyene kadar cerrahi için israr etmemenizdir. Çünkü kulaklarinin seklinden rahatsizlik duyan ve bu durumlarinin düzeltilmesini isteyen çocuklar genellikle islem sirasinda daha uyumlu olmaktadirlar. Ilk görüsmenizde doktorunuz hastanizin durumunu degerlendirecek ve en etkili teknigi önerecektir. Ayrica cerrahi müdahale için nasil hazirlanilmasi gerektigini açiklayacaktir.

Duymada kayip olur mu?

Kulagin ameliyat kulagin kepçesine yapildigi için kesinlikle duymayi etkilemez.

Kulak operasyonunda fiyat araligi nedir?

Ameliyatin anestezi sekli, hastanin yasi, operasyonun yapilacagi yer kepçe kulak ameliyatinin fiyatlarini belirleyen faktörler olmakla birlikte bu ameliyatin ücreti 2000-4000 TL arasinda degismektedir..

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası