Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaniklar ve Yanik Tedavileri…

Eyvah Elim Yandi…

Gün içerisinde hepimiz farkli kazalar yasayabiliriz. Bu kazalar evde, is yerinde ve sokakta yürürken herhangi bir zaman diliminde gerçeklesebilir. Yasadigimiz kazalar da en tehlikeli olani ise yanik yaralanmalaridir. Bu tür yaralanmalarda hayatimizi derinden etkileyen sonuçlara maruz kalabiliriz. Birçogumuzun yasadigi yaniklar konusunda Prof. Dr. Erol Kislaoglu önemli bilgiler verdi.

Yanik Nedir?

“Vücuttaki herhangi bir bölgenin isiya maruz kalarak zarar görmesi durumuna yanik yaralanmasi nedir. Yaniklar kimyasal yaniklar ve fiziksel yaniklar olmak üzere ikiye ayrilirlar. Fiziksel yaniklar haslama, elektrik yaniklari, sürtünmeyle olusan yaniklar gibi çesitlilik gösterirler. Vücutta olusan yaniklarda üç sekilde derecelendirilir.

1. Derece yaniklar dedigimiz deride fazla hasar olusmayan ve iyilesme süreci daha kolay olan yaniklardir. Örnek olarak günes yaniklari verilebilir.

2. Derce yaniklar ise isinin derinin alt tabakasina ulasarak, ciltte sivi kabarciklari olusturan yaniklardir.

3. Derece yaniklar ise isinin tamamen derinin alt tabakasina ulasarak sinirlere ve kas bölümlerine zarar vermesi sonucu olusan yaniklardir.”

Hangi tür yaniklar evde tedavi edilebilir.

“Aslinda bütün yaniklarin bir uzman tarafindan kontrol edilmesi gereklidir. Fakat ev içerisinde bazen ufak çapli yanik yaralanmalari yasanabilir. Bunlar ise ütü yaparken elinizin ütüye degmesi veya çaydanlik ya da tencere tutarken yasanan ufak yanik kazalari olabilir. Bu tür yaniklarda kisi yanan bölgeyi mutlaka soguk suya tutmalidir. Aciyi hafifletecek yanik merhemlerini kullanabilir.”

Hangi Tür yaniklarda hastaneye gidilmesi gerekmektedir?

“ %15 derecenin üstündeki bütün yaniklar uzman tedavisi gerektirir. Dogru bir uzman tercihi yapilmalidir. Çünkü bu tür yaniklar da gerektirdigi gibi tedavi uygulanmazsa kisinin hayatini derinden etkileyen sonuçlar ortaya çikabilir. Tedavisi zorunlu yaniklar ise çocuk yaniklari, elektrik yaniklari ve özel bölge yaniklari boyun, yüz, göz kenarlari, el ve parmaklarda olusan yaniklardir. Bu tür yaniklarda önemli olan bölgenin fonksiyonel özelligini kaybetmeden tedavinin uygulanmasidir.”

Yaniklarda ilk yapilmasi gereken nedir?

“Yaniga sebep olan etkenden kisi uzaklastirilmalidir. Kimyasal yaniklarda mutlaka bölge temiz suyla uzun süre yikanmalidir. (çamasir suyundan ellerin zarar görmesi gibi) Eger kisinin vücut bölgesinde bir yanma olduysa üzerindeki kiyafetleri hemen çikartilmalidir. Yanik olan bölge mutlaka 10–15 dakika suya tutulmali ve sogutulmalidir. Kisi yanigin oldugu bölgeyi kapatmalidir. Alev alarak bir yanma yasaniyorsa kisi kosturmaya baslar mutlaka durdurulmalidir. Eger bu sekilde devam ederse yanik daha çok bölgeye ilerler. Acil olarak hastaneye götürülmelidir.”

Yaniklarda yapilmamasi gerekenler nelerdir?

“Kesinlikle herhangi bir yaniga maruz kalindiginda dis macunu, biber salçasi, balmumu, süt ve yogurt sürülmesi gibi islemler uygulanmamalidir. Bu tür hatalar kisinin yasami için olumsuz sonuçlar dogurabilir.”

Yanik tedavisi nasil yapilir?

“Hastanin yasadigi yanma durumuna göre tedavi uygulanir.

1. Derece dedigimiz hafif ölçekli yaniklarda agriyi kesen merhemler kullanilir ve hasta ayakta tedavi edilebilir. 2. ve 3. Derece yaniklar da ise açik veya kapali pansuman yapilir. Özel bölge yaniklarinda deri grefti dedigimiz vücudun baska bir bölümünden deri parçasi alinarak bir nevi yama dedigimiz islem uygulanir. Fakat yanik tedavileri estetik cerrahisinde en zor tedavi yöntemlerindendir. Ayni zamanda bir diger yöntem olan silikon silt tedavisi de yara ve yanik izlerinin siliklestirilmesin de uygulanir. Yanik bölge sikica sarilip uzun süre kullanilmasi gerekir. Mutlaka uzman hekimler tarafindan yapilmalidir. Yanik tedavilerinde önemli olan baska bir konu ise hastanin erken tedaviye baslamasidir. Bu sekilde yanik tedavisindeki süreç degisecektir.”

Yanik izleri tamamen ortadan kalkabilir mi?

“Özel bölge yaniklari dedigimiz el, yüz, boyun, kol, genital bölge yanmalarinda bir cerrah için söz konusu iz kalmasi durumu degildir. Önemli olan bu bölgelerdeki islevsel durumun devamliligini saglamaktir. 3. derece yaniklar olarak adlandirilan derin yaniklarda deri komple degistirilse bile izleri tamamen yok etmek mümkün degildir. Ancak azaltilir ve yapilabilecek en iyi tedavi hasta için uygulanir.”

Prof. Dr Erol Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası