Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her yil asi yapilmayan milyonlarca çocuk hastalaniyor!

Saglik Bakanligi açiklamalarina göre Dünyada her yil Difteri nedeniyle 30 bin çocuk hastalanmakta, 3 bin çocuk ölmekte, Bogmaca nedeniyle 39 milyon çocuk hastalanmakta, 300 bin çocuk ölmekte, Yeni dogan tetanozu nedeniyle 200 bin bebek ölmekte, Kizamik nedeniyle 30 milyon çocuk hastalanmakta, 888 bin çocuk ölmekte, Hepatit B nedeniyle 6 milyon kisi hastalanmakta, 500 bin kisi ölmekte,

Verem nedeniyle 2 milyon kisi ölmektedir. Oysaki bu hastaliklarin hepsi asi ile önlenebilir hastaliklardir. AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Baskani Dr. Hamza Gemici asilarin önemi ve asi takvimi hakkinda bilgi veriyor!

Insan ve hayvanlarda hastalik yapma yeteneginde olan virüs, bakteri v.b. mikroplarin hastalik yapma karakterlerinden arindirilarak ya da bazi mikroplarin salgiladigi zehirlerin (toksinler) kötü etkilerinin ortadan kaldirilarak, gelistirilen biyolojik maddelere ASI denir.

Asi, insanlari hastaliklardan ve onun kötü sonuçlarindan koruyabilmek için saglam ve risk altindaki kisilere uygulanir.

Vücut bu sekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanir ve onlara karsi bir savunma sistemi olusturur. Böylece gerçek mikropla karsilasildiginda da bu etkeni taniyarak savasir ve kisi hastalanmaz

Asilar, belirli bir hastaliga yakalanmadan önce kisilere ulasip onlarin bagisiklanmalarini saglamak amaciyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasini uyararak, hastalik etkenini taniyan ve bu etkenle karsilasildiginda onu yakalayip yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) olusmasini saglarlar. Bu sekilde asilanan kisi asilandigi hastaliklara karsi bagisik yani dirençli olur. Olusan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalir ve hastalik etkeni ile karsilasinca onu etkisiz kilmak için savasir.

Saglik Bakanliginin uygulamaya koydugu GBP’nin (Genisletilmis Bagisiklama Programi) amaci asi ile korunulabilir hastaliklarin ve bu hastaliklardan kaynaklanan sakatlik ve ölümlerin engellenmesidir. Bu program difteri, bogmaca, kizamik, kizamikçik, kabakulak, tetanoz (yenidogan tetanozu dâhil), verem, çocuk felci, Hepatit B ve hemophilus influenza tip b’ye bagli hastaliklari kapsamaktadir.

Asilama çalismalarina harcanan her 1 YTL, genel saglik harcamalarinda 30 YTL’lik tasarruf saglamaktadir.

DBT (karma asi) difteri-bogmaca-tetanoz hastaliklarindan, Polio asisi çocuk felcinden, Hepatit B asisi Hepatit B’ye bagli B tipi sarilik, siroz ve karaciger kanserinden, Hib asisi H. influenza tip b’ye bagli menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarindan, BCG asisi veremden, kizamik asisi kizamiga bagli zatürree, orta kulak iltihabi ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastaligindan, KKK (Kizamik-kabakulak-kizamikçik ) asisi dogumsal kizamikçik sendromu ve kabakulaktan korur.

Tam asili bir çocuk; ilk yasin sonuna kadar 1’er doz BCG ve KKK, 3’er doz DBT, Polio asisi, hepatit-B ve Hib asilarinin tamamini almis çocuktur. Asilarini uygun sayida ve uygun araliklarla almamis çocuklar yeterince korunmus olmaz.

Uygulanan asilar kisilere özel olan asi kartina kaydedilmeli, bu asi karti ise mutlaka saklanmalidir.

Ülkemizde hala uygulanan çocukluk dönemi asi takvimi asagidadir.

Görülecegi üzere bazi asilari bir kez uygulamak yeterli iken bazilarinda tekrar (rapel) dozlara ihtiyaç vardir.

Asilarin zamaninda ve uygun araliklarla uygulanmasi çok önemlidir. Ancak asi takviminde belirtilen araliklara göre asilari tamamlanamamis çocuklarda önceki asi dozlarinin tekrar yapilmasina gerek yoktur. Aradan uzun bir süre geçmis olsa bile, asilamaya birakilan yerden devam edilir, eksik asili çocuk saptandiginda yasina uygun olarak asilari tamamlanir.

Asilanarak bagisik hale gelmis bireylerin olusturdugu toplumlar, hastaliklarin yayilmasina karsi direnç gösterirler. Bu yolla henüz asilanmamis, asilanmaya engel olusturan bir hastaligi olanlar da korunmus olur.

Ülkemizde yalnizca asi uygulanarak, uygulanmasi saglanarak her yil yaklasik 40.000 – 50.000 bebegin asi ile korunabilir hastaliklardan ölümü engellenmektedir.

Bütün çocuklar dogar dogmaz takvime uygun bir sekilde asilanmaya baslanmalidir. Bunun disinda sadece çocuklar degil dogurganlik çagindaki kadinlar da tetanoza karsi asilanmalidir. Ayrica riskli grupta yer alan eriskinler Hepatit B, difteri, tetanoz, grip asilarini yaptirmalidir. Hastaliklar açisindan riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelligine göre gerekli asilari yaptirmalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası