Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATILDEN DÖNENLER DOGRU CILT LEKELERINI SILDIRMEYE!

Yaz aylarinda ciltte olusan günes lekelerini silmek isteyenler için en etkili tedavi yöntemi renk açici kremler ve peeling yöntemleri. Böylece günesin neden oldugu lekeler açilirken, ciltteki kirisikliklar, sarkmalar ve solgun görünümden de kurtulmak ve isil isil bir cilde kavusmak mümkün

Ancak bu uygulamalarin mutlaka konunun uzmani tarafindan yapilmasi gerektigini vurgulayan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan uyariyor: Kulaktan dolma bilgiler ve yanlis ürün kullanimi birakin lekeleri yok etmeyi, ciltte çok daha ciddi sorunlarin dogmasina bile neden olabilir!


Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; özellikle yaz aylarinda tatil dönüsünde ortaya çikan cilt ve günes lekeleriyle ilgili su bilgileri verdi:

• Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte cilt hastaliklari hekimlerine leke nedeniyle basvuran hasta sayisinda belirgin bir artis olur. Kizgin günes, mevcut lekeleri koyulastirmanin yaninda yeni leke olusmasina sebebiyet verir.

• Leke, cildimize renk kazandiran melanin hücrelerinin fazla çalismasindan kaynaklanan bir sorundur. Kadin hastalarda daha sik görülür ve rahatsiz edicidir. Melanin hücrelerinin fazla çalismasi çok sayida sebepten dolayi olur. Kullanilan ilaçlar, sistemik hastaliklar (böbrek üstü bezi, tiroit bezi ve bazi bagirsak hastaliklari, demir metabolizmasi bozukluklari) yanlis kozmetikler, genetik nedenler, uzun süreli ve yogun günese maruz kalinmasi, bazi enfeksiyon hastaliklari ve dermatolojik hastaliklar lekeye neden olabilecek baslica sebeplerdir.

YAZ AYLARINDA KOZMETIGI AZALTIN!

• Dogum kontrol haplari, tansiyon düsürücü ilaçlar, antibiyotikler, psikiyatrik ilaçlar, agir metaller ve kanser tedavisinde kullanilan ilaçlar leke artisina neden olabilecek ilaç gruplaridir. Bunlarin içinde en önemlisi dogum kontrol haplaridir. Bu sebepten dogum kontrol hapi kullanan kisilerin yaz döneminde lekelenme riskinden dolayi günes koruyucu kullanmalari gerekir.

• Kozmetik ürünlerin içinde bulunan bazi maddeler günese karsi hassasiyet yaratarak leke artisina neden olabilir. Özellikle esans içeren kozmetik ürünlerin günese karsi hassasiyet yaratma riskleri bulunmaktadir. Bu sebepten kisilerin yaz aylarinda kis mevsimine göre daha az kozmetik kullanmalari ve kullanacaklari kozmetiklerin günes koruyucu içermesine dikkat etmeleri önerilir.

ESMERLER LEKEYE DAHA YATKIN

• Cilt rengi koyu olan kisilerde, aktif melanosit sayisi açik renkli olan kisilere göre daha fazladir. Bu sebepten sorun esmerlerde daha belirgindir. Cilt yaralari ve dermatolojik hastaliklar esmer kisilerde lekeyle iyilesir. Sivilce, egzama ve liken gibi dermatolojik hastaliklarin iyilesmesi leke seklinde olacagi gibi; agda, düsme, sürtünme, yanik ve çizilme gibi nedenlerle tahris olan deri bölgeleri de renk koyulasmasi seklinde iyilesir. Bu sebeple esmerler, derilerinin fazla zarar görmemesi konusunda dikkatli olmalidir. Sivilcelerini sikmamalari, egzamalarini kasimamalari, yara kabuklarini koparmamalari ve mevcut dermatolojik rahatsizliklarini hemen tedavi ettirmeleri gerekir.

RENK AÇMA ZAMANI GELDI!

• Yaslilik lekeleri ya da karaciger lekeleri dedigimiz lekeler; açik tenli kisilerde, günes gören alanlarda görülen düz açik kahverengi ile koyu kahverengi tonlari arasinda oval lekelerdir. El sirti, gögüs, sirt, omuz ve yüzde görülürler. Orta yaslarda görülmeye baslarlar ve yillar içinde sayilari artar. Günes koruyucu kullanimi ve günesten kaçinarak yeni leke olusumu engellenir.

• Leke tedavisi disiplin gerektiren bir tedavidir. Günes koruyucular tedavinin en önemli basamagidir. Günes koruyucularin hem ultraviole A hem de ultraviole B isinlarindan korumasina, uzun süreli etki göstermesine, hipoalerjenik olmasina, suya ve tere dayanikli olmasina dikkat edilmelidir. Kapali ortamlarda bile kullanilmalidirlar. Kisiler ciltlerini tahris edici ürün kullanimindan kaçinmalidirlar. Lekeye neden olabilecek dahili hastaliktan süpheleniliyorsa onun arastirmasi yapilmalidir. Ilaç kökenli leke artisi olasiliginda riskli olan ilaç kesilmelidir.

DERIN LEKELERE PEELING GEREK

• Leke tedavisinde renk açici kremler ve peeling yöntemlerine basvurulur. Renk açici kremler; hidrokinon, retinoik asit, azeleik asit, kojik asit, arbutin ve glikolik asit gibi maddeler içermektedir. Bu maddeleri içeren ürünler tek basina kullanilabilecegi gibi birbirleriyle kombine bir sekilde de kullanilabilir. Tedavinin mutlaka dermatolog kontrolünde olunmasi gerekir. Tedavide alinacak cevap iki ay sonra kendini belli etmeye baslar. Mutlaka günes koruyucuyla birlikte kullanilmalari gerekir.

• Peeling; leke tedavisinde basvurulan bir diger yöntemdir. Özellikle derin yerlesimli oldugu düsünülen lekelerde peeling yöntemi, evde kullanilacak krem tedavisiyle birlikte daha iyi cevap verir. Peeling, meyve asitli ya da TCA peeling seklinde olabilir. Amaç hem deride lekeli olan hücrelerin soyularak atilmasini saglamak, hem de ciltteki renk hücrelerinde renk üretimini baskilamaktir.

LEKELERLE BIRLIKTE ÇIZGILERE DE VEDA!

• Peeling tedavisi, iki ya da üçer hafta arayla dört ila alti seans arasinda yapilir. Peeling islemi için kullanilacak asidin konsantrasyonun güçlü olmamasina dikkat edilmelidir. Günes koruyucu kullanimi tedavi sonrasi devam ettirilmelidir. Peeling sonrasi ciltte kizariklik, hafif kabuklanma ve kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Bu bulgular birkaç günde nemlendiricilerle hafifler.

• Leke tedavisi bir sistemik protokol seklinde de gerçeklestirilebilir. Kiside leke sorununun yaninda günes hasari, kirisiklik ve mat görüntü gibi yakinmalar varsa; hem kisinin kullanacagi ürün tedavisi, hem de yapilan peeling uygulamasiyla lekeler açilir. Bu uygulama sayesinde ayni zamanda cilde parlak, saglikli ve canli bir görünüm kazandirilir. Özellikle leke sorunun yaninda amaç cildin görünümünün degismesi, saglikli bir görünüm kazandirmaksa bu sistem bu hedefe yöneliktir. Renk artisinda azalmanin yaninda ince kirisikliklarda, ciltteki sarkmada ve solgun görünümde azalma gibi yaslanmadan kaynaklanan sorunlar da hafifletilmis olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası